Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czym jest bezskuteczna egzekucja - ważne informacje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wierzyciele, którzy starają się odzyskać swoje należności na drodze postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego bardzo często mogą się spotkać z sytuacją, w której otrzymają od komornika prowadzącego ich sprawę dość "jednoznacznie" brzmiące pismo a mianowicie postanowienie o umorzeniu egzekucji z powodu bezskuteczności. Czym jest bezskuteczna egzekucja?

Czym jest bezskuteczna egzekucja?

Bardzo często się zdarza, że w takim przypadku wierzyciel zaprzestaje dochodzenia swojego roszczenia myśląc, że skoro organ prowadzący postępowanie egzekucyjne wydał stosowne postanowienie to znaczy, że ma rację i nie ma już żadnych nadziei na to, że powyższa sytuacja ulegnie zmianie i odzyska on swoje pieniądze, o które przecież walczył bardzo długo, angażując przy tym nie rzadko znaczne kwoty. Także po stronie dłużnika otrzymanie postanowienia o bezskutecznej egzekucji wobec niego może wprowadzić go w błąd.

Po jakim czasie bezskuteczne postępowanie egzekucyjne ulega przedawnieniu?  

Dłużnik może rozumieć, iż prowadzone przez niego postępowanie egzekucyjne nie odniosło żadnych skutków więc zostało umorzone a tym samym dług wobec niego również został umorzony. Nic bardziej mylnego, gdyż każda należność, która jest potwierdzona nakazem albo wyrokiem sądowym przedawnia się dopiero po upływie 10 lat. Ponadto za każdym razem gdy wierzyciel skieruje wniosek egzekucyjny do komornika, bieg przedawnienia ulega przerwaniu i dopiero gdy postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone to znów zacznie biec 10 letni okres przedawnienia. W efekcie taki wydany nakaz zapłaty lub wyrok może być ważny teoretycznie w nieskończoność. 

Niewątpliwie dużym utrudnieniem w prawidłowym rozumieniu ogólnego pojęcia bezskuteczności jest brak jednolitego orzecznictwa w tym temacie. Sądy rozpatrując sprawy do każdej podchodzą indywidualnie. Nigdzie w całym systemie prawnym nie znajdziemy jednoznacznej definicji tego pojęcia. Stwarza to ogromne problemy interpretacyjne, oraz spory w doktrynie.

Szczególną uwagę na ten problem zwróciły ostatnio kancelarie windykacyjne. Zdaniem Polskiego Związku Windykacji to po stronie resortu gospodarki powinien spoczywać obowiązek zdefiniowania tego, czym jest bezskuteczna egzekucja, chociażby ze względu na to, że w danej chwili nie wiadomo, jakie dane o dłużnikach znajdą się w rejestrach. Ministerstwo Gospodarki powinno określić, czy poprzez pojęcie bezskutecznej egzekucji należy rozumieć egzekucję umorzoną na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, czy rozumienie powinno być znacznie szersze i sprowadzać się do wszystkich postępowań nie odnoszących skutku.

 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów