Windykacja
Nakaz zapłaty z e-sądu - jak się przed nim bronić?
Dzięki e-sądowi można w prosty sposób, przez Internet uzyskać sądowy nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Pozwany ma 14 dni na zaskarżenie nakazu. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z egzekucją komorniczą. Jak zaskarżyć nakaz zapłaty z e-sądu?
13 kwietnia 2022
Niewykonanie ugody przez dłużnika - co zrobić?
Gdy dłużnik zalega z zapłatą, może paść propozycja zawarcia ugody. W zamian za ustępstwa, np. rozłożenie długu na raty, umorzenie odsetek lub części długu, dłużnik zobowiązuje się spłacić swoje zobowiązanie. Jakie skutki może mieć niewykonanie ugody?
20 lipca 2021
Spłata długu w trakcie procesu - co należy zrobić?
Niektórzy dłużnicy płacą po otrzymaniu wezwań do zapłaty. Część płaci dopiero wtedy, gdy sprawa trafiła już do sądu. Co zrobić, gdy ma miejsce spłata długu w trakcie procesu? Wyjaśniamy, jak się wtedy zachować i co z kosztami procesu.
19 lipca 2022
Natychmiastowa wykonalność wyroku w sprawach cywilnych
Natychmiastowa wykonalność nadana przez sąd występuje w przypadku, gdy roszczenie uznane jest przez pozwanego, bądź w sprawach z prawa pracy czy przy zasądzeniu alimentów. W innych przypadkach sąd może nadać rygor natychmiastowej wykonalności na wniosek.
17 stycznia 2022
Przedawnienie długu w praktyce
Wierzytelność stanowi uprawnienie do żądania świadczenia z określonego stosunku zobowiązaniowego, które przysługuje wierzycielowi wobec dłużnika. Gdy wierzyciel długo nie upomina się o swoje pieniądze, miejsce może mieć przedawnienie długu.
27 kwietnia 2022
Przerwanie biegu przedawnienia! Jak nie stracić szansy na odzyskanie pieniędzy?
Zbyt długie czekanie na uregulowanie zapłaty przez dłużnika może skończyć się jego przeterminowaniem. Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić na przykład poprzez mediacje. Jakie są jeszcze inne sposoby na powstrzymanie przedawnienia? Sprawdź!
4 czerwca 2022
Krajowy Rejestr Zadłużonych, czyli informacje o dłużnikach!
1 lutego 2019 roku Ministerstwo planuje wprowadzić Krajowy Rejestr Zadłużonych. Czy KRZ zastąpi dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych? Gdzie zostaną ujawnione dane zadłużonego? Kto trafi do rejestru? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz si więcej!
17 stycznia 2022
Zajęcie samochodu przez komornika
Kiedy następuj komornicze zajęcie samochodu? Czy zawsze do wyceny komorniczej potrzebna jest opinia biegłego? Kiedy następuje licytacja zajętego pojazdu i ile wynosi cena wywoławcza zajętej ruchomości! Sprawdź, czym jest przybicie komornicze!
17 stycznia 2022
Wniosek o przywrócenie terminu - kiedy może zostać złożony?
Gdzie powinien zostać złożony wniosek o przywrócenie terminu? Jakie informacje powinien zawierać oraz kiedy można go złożyć? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedź. Dowiedz czy złożenie wniosku o przywrócenie terminu ma wpływ na prowadzone postępowanie.
20 lutego 2022
Kto ponosi koszty postępowania egzekucyjnego?
W jakich sytuacjach koszty postępowania egzekucyjnego ponosi dłużnik a w jakich wierzyciel? W jakich sytuacjach te podmioty mogą być zwolnione z ponoszenia kosztów egzekucyjnych? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
19 stycznia 2022
Wierzytelność - czy istnieje możliwość jej sprzedaży?
Ogólne zasady mówią, że można sprzedać każdą wierzytelność. Przekonaj się jakie wierzytelności wyłączone są z obrotu prawnego i tym samym nie mogą zostać sprzedane. Dowiedz się, czym są wierzytelności niezbywalne!
17 stycznia 2022
W jaki sposób następuje wygaśnięcie zobowiązania?
Wygaśnięcie zobowiązania i powstanie w efekcie zupełnie nowego to sytuacja, która często powtarza się w obrocie gospodarczym. Jakie są metody spełnienia roszczenia wierzyciela? Podpowiadamy! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
17 stycznia 2022
Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika
Gdzie należy złożyć wniosek o wyjawienie majątku dłużnika? Kiedy można złożyć taki wniosek do sądu? Z czego powinien składać się prawidłowo sformułowany wniosek o wyjawienie majątku? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł!
17 stycznia 2022
Komornik ma prawo zająć rzeczy nienależące do dłużnika - sprawdź kiedy
Choć może to wydawać się nielegalne, komornik ma prawo zająć rzeczy nienależące do dłużnika. Wystarczy, że dana rzecz znajduje się w posiadaniu dłużnika lub komornik uzna, że dłużnik dysponuje daną rzeczą. Jak zachować się w takiej sytuacji?
6 maja 2022
Mediacja i arbitraż - formy rozwiązywania konfliktów w biznesie
Nierzadko stosunki wśród przedsiębiorców są burzliwe. Nie chcesz rozstrzygać biznesowych konfliktów przed sądem? Zobacz, w jaki sposób można rozwiązać zaistniały spór. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest mediacja, a czym arbitraż!
19 stycznia 2022