Dzięki e-sądowi można w prosty sposób, przez Internet uzyskać nakaz zapłaty z e-sądu przeciwko dłużnikowi. Dłużnik otrzymuje z sądu papierową wersję nakazu zapłaty wraz z wydrukiem pozwu. Od dnia odebrania przesyłki ma 14 dni na jego zaskarżenie. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z egzekucją komorniczą. Jak zaskarżyć nakaz zapłaty z e-sądu?
Jak sprawdzić, czy nakaz zapłaty z e-sądu jest prawdziwy?
E-sąd to "prawdziwy" sąd - jeden z wydziałów Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, do którego z całej Polski trafiają sprawy o zapłatę złożone przez Internet, w postępowaniu elektronicznym. E-sąd wydaje elektroniczne nakazy zapłaty. Są one drukowane i wysyłane pozwanym. Na nakazie zapłaty z e-sądu nie ma żadnego podpisu, ma on postać zwykłego wydruku. Dołączony jest do niego również wydruk pozwu złożonego w e-sądzie. Dzięki tym dokumentom można się dowiedzieć, kto i za co żąda zapłaty. Jeśli nakaz zapłaty z e-sądu nie zostanie zaskarżony, to ma takie same skutki, jak prawomocny wyrok sądu.
To, że nakaz zapłaty z e-sądu nie ma tradycyjnych pieczęci ani podpisów nie oznacza, że można go zlekceważyć. Ma on taką samą moc prawną, jak tradycyjny, papierowy nakaz zapłaty wydany przez zwykły sąd.
Jak zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy i nakaz zapłaty z e-sądu jest prawdziwy?
- 20 - znakowy kod nakazu zapłaty (znajdujący się w prawym górnym rogu dokumentu) pozwala potwierdzić istnienie elektronicznego nakazu zapłaty na stronie e-sądu bez konieczności posiadania konta użytkownika w systemie e-sądu;
- Indywidualny kod dostępu do elektronicznych akt sprawy - znajduje się w pouczeniu, pozwala uzyskać wgląd do wgląd do elektronicznych akt sprawy bez konieczności posiadania konta użytkownika w systemie e-sądu.
Wejście do elektronicznych akt sprawy ani sprawdzenie istnienia nakazu na stronie e-sądu nie zastępują zaskarżenia nakazu zapłaty.
Jak wysłać sprzeciw do e-sądu?
Zaskarżenie nakazu zapłaty z e-sądu (czyli złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym) jest możliwe na dwa sposoby:
- w tradycyjny sposób - w formie papierowego dokumentu oznaczonego sygnaturą sprawy (umieszczoną w prawym górnym rogu wydruku weryfikacyjnego), który należy wysłać na adres: Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 76, 20-950 Lublin;
- w formie elektronicznej, przez system e-sądu - ale wymaga to posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie teleinformatycznym e-sądu oraz dysponowaniem ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.
Jeśli sprzeciw ma zostać złożony w formie elektronicznej, to niezbędne do tego konto użytkownika zakłada się poprzez wypełnienie i zatwierdzenie na stronie e-sądu formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta. Sprzeciw i inne pisma procesowe można podpisywać posiadanym certyfikatem kwalifikowanym, wystawionym przez Kwalifikowane Centrum Certyfikacji. Osoba nie posiadająca ważnego certyfikatu kwalifikowanego przed złożeniem pisma powinna złożyć wniosek o wydanie certyfikatu przez Centrum Certyfikacji EPU i pobrać certyfikat. To wszystko wymaga czasu, więc w praktyce większość osób zaskarża nakaz zapłaty z e-sądu w formie papierowej.
O czym pamiętać, pisząc sprzeciw do e-sądu?
Przy pisaniu sprzeciwu do e-sądu warto pamiętać o następujących zasadach:
- do sprzeciwu od nakazu zapłaty nie dołącza się dowodów; należy je wskazać w treści sprzeciwu, ale nie trzeba dołączać;
- nie ma obowiązku pisania sprzeciwu od nakazu zapłaty z e-sądu na urzędowym formularzu; można go napisać na zwykłej kartce papieru;
- do wysyłanego do sądu sprzeciwu należy dołączyć również odpis sprzeciwu - dla osoby, która złożyła pozew (tyle odpisów, ilu uczestników postępowania);
- sprzeciw nie podlega opłacie;
- w sprzeciwie należy podać fakty i dowody na ich uzasadnienie, a także zarzuty (np. zarzut, że strony umówiły się, że spory będzie rozstrzygał sąd polubowny) - ale dowodów nie dołącza się;
- w sprzeciwie należy podać dane stron (można je przepisać z pozwu), dane sądu, sygnaturę sprawy, zatytułować go “sprzeciw od nakazu zapłaty), napisać, że zaskarża się nakaz zapłaty, uzasadnić pozew podając fakty i dowody na poparcie swoich twierdzeń;
- sprzeciw należy własnoręcznie podpisać;
- sprzeciw należy wysłać w terminie dwóch tygodni od otrzymania nakazu zapłaty z e-sądu.
Przykład 1
Jan Nowak odebrał 2 października list polecony z sądu, zawierający nakaz zapłaty z e-sądu. Najpóźniej w dniu 16 października Jan Nowak powinien złożyć w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli wyśle go do sądu za pośrednictwem Poczty Polskiej, to będzie decydować data nadania listu.
Czy sprzeciw do e-sądu musi mieć uzasadnienie?
Sprzeciw do e-sądu musi mieć uzasadnienie, trzeba wskazać też dowody potwierdzające fakty powołane w sprzeciwie. Czasami można się jeszcze spotkać z informacjami, że sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów. Są one jednak od 2016 r. nieaktualne! W wyniku zmiany przepisów zaostrzono wymogi co do tego, jak powinien wyglądać sprzeciw od e-nakazu zapłaty i obecnie powołanie twierdzeń i dowodów jest konieczne.
W sprzeciwie należy więc napisać, dlaczego pozwany nie zgadza się z nakazem zapłaty, które twierdzenia zawarte w pozwie kwestionuje i dlaczego. W uproszczeniu można powiedzieć, że pozwany powinien przedstawić swoją wersję wydarzeń i podać dowody na jej potwierdzenie. Dowodami mogą być np. dokumenty, zeznania świadków (wówczas należy wskazać dane świadków), przesłuchanie stron, opinia biegłego (można złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego).
Dlaczego tak ważne jest wpisanie do sprzeciwu twierdzeń i dowodów? Bo sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni:
- że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy, lub
- że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy, albo
- że występują inne wyjątkowe okoliczności.
Co się stanie po wniesieniu sprzeciwu do e-sądu?
W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu, nakaz zapłaty z e-sądu traci moc w całości.
E-sąd przekazuje wtedy sprawę do sądu wg tzw. właściwości ogólnej, czyli do tradycyjnego sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego.
W praktyce należy się spodziewać, że po kilku miesiącach przyjdzie kolejna korespondencja z sądu - tym razem z sądu, do którego sprawa została przekazana i przed którym się będzie teraz toczyć już na ogólnych zasadach.
Dzięki wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty z e-sądu:
- sprawa zostanie rozpatrzona przez “tradycyjny” który będzie musiał ocenić dowody przedstawione przez strony;
- nakaz zapłaty z e-sądu traci moc - nie zostanie więc skierowany do komornika;
- zyskuje się czas;
- zdarza się, po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty, strona, która pozew złożyła nie chce prowadzić dalej sprawy i wycofuje pozew, co kończy postępowanie.