Poradnik Przedsiębiorcy

5 sprawdzonych sposobów na usprawnienie komputera

Nie ma chyba nic gorszego od pracy na zawieszającym się komputerze. Aplikacje działają wolno, obraz klatkuje, a czasem nawet zamiera na kilka dłuższych chwil. To znak, że trzeba działać, nie ma sensu się katować. Poniżej przedstawiamy pięć prostych sposobów na usprawnienie komputera, dzięki którym twój pecet odzyska dawny wigor, a nawet zaliczy nieosiągalne dotąd wyżyny wydajności. Zapraszamy do lektury!

Usprawnienie komputera - czyszczenie 

Spowalniające działanie systemu operacyjnego i aplikacji może być efektem szkodliwej działalności wirusów, spyware oraz adware. Zainstalowanie aktualnego programu antywirusowego oraz zastosowanie się do wskazówek z artykułu pt. Jak usunąć spyware i adware? jest tu najlepszym rozwiązaniem. Jeśli na twoim dysku znajdują się wirusy, prawdopodobnie popełniasz któryś z pięciu najczęstszych błędów związanych z użytkowaniem komputera. Aby ustrzec się w przyszłości podobnych problemów, przeczytaj nasz artykuł o programach do ochrony komputera.

Usprawnienie komputera - reinstalacja systemu

W przypadku starszych wersji Windowsa raz na jakiś czas trzeba przeinstalować system, by pozbyć się wszystkich gromadzonych przez miesiące użytkowania śmieci - plików tymczasowych i pozostałości po aplikacjach. Instalacja Windowsa nie jest trudnym zadaniem, zdecydowanie więcej problemów przynosi ponowne zainstalowanie wszystkich używanych wcześniej aplikacji. Jednak naprawdę warto to zrobić, ponieważ praca na świeżym systemie to wielka przyjemność. Trzeba tylko uważać, żeby znów nie doprowadzić go do stanu wyjściowego.

Usprawnienie komputera - zmiana aplikacji

Czasem może się okazać, że to nie komputer wolno działa, ale któraś z aplikacji. W przypadku większości programów bez problemu można znaleźć alternatywy. Jeśli narzekasz na działanie Google Chrome, wypróbuj Operę lub Firefoksa. Pakiet Microsoft Office spowalnia pracę na twoim przestarzałym sprzęcie? Przesiądź się na darmowy OpenOffice albo LibreOffice. Sprawdź też aplikacje działające w tle - np. program antywirusowy, który potrafi pożerać dużo pamięci RAM.