Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

5 sprawdzonych sposobów na usprawnienie komputera

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nie ma chyba nic gorszego od pracy na zawieszającym się komputerze. Aplikacje działają wolno, obraz klatkuje, a czasem nawet zamiera na kilka dłuższych chwil. To znak, że trzeba działać, nie ma sensu się katować. Poniżej przedstawiamy pięć prostych sposobów na usprawnienie komputera, dzięki którym twój pecet odzyska dawny wigor, a nawet zaliczy nieosiągalne dotąd wyżyny wydajności. Zapraszamy do lektury!

Usprawnienie komputera - czyszczenie 

Spowalniające działanie systemu operacyjnego i aplikacji może być efektem szkodliwej działalności wirusów, spyware oraz adware. Zainstalowanie aktualnego programu antywirusowego oraz zastosowanie się do wskazówek z artykułu pt. Jak usunąć spyware i adware? jest tu najlepszym rozwiązaniem. Jeśli na twoim dysku znajdują się wirusy, prawdopodobnie popełniasz któryś z pięciu najczęstszych błędów związanych z użytkowaniem komputera. Aby ustrzec się w przyszłości podobnych problemów, przeczytaj nasz artykuł o programach do ochrony komputera.

Usprawnienie komputera - reinstalacja systemu

W przypadku starszych wersji Windowsa raz na jakiś czas trzeba przeinstalować system, by pozbyć się wszystkich gromadzonych przez miesiące użytkowania śmieci - plików tymczasowych i pozostałości po aplikacjach. Instalacja Windowsa nie jest trudnym zadaniem, zdecydowanie więcej problemów przynosi ponowne zainstalowanie wszystkich używanych wcześniej aplikacji. Jednak naprawdę warto to zrobić, ponieważ praca na świeżym systemie to wielka przyjemność. Trzeba tylko uważać, żeby znów nie doprowadzić go do stanu wyjściowego.

Usprawnienie komputera - zmiana aplikacji

Czasem może się okazać, że to nie komputer wolno działa, ale któraś z aplikacji. W przypadku większości programów bez problemu można znaleźć alternatywy. Jeśli narzekasz na działanie Google Chrome, wypróbuj Operę lub Firefoksa. Pakiet Microsoft Office spowalnia pracę na twoim przestarzałym sprzęcie? Przesiądź się na darmowy OpenOffice albo LibreOffice. Sprawdź też aplikacje działające w tle - np. program antywirusowy, który potrafi pożerać dużo pamięci RAM.

Usprawnienie komputera - zmiana systemu operacyjnego

Myślisz, że Windows to jedyny dostępny system operacyjny? Mylisz się. Wybór oprogramowania jest szeroki, wystarczy tylko zaczerpnąć trochę wiedzy. Może się okazać, że twój sprzęt dostanie skrzydeł, gdy zainstalujesz na nim którąś z wielu dystrybucji darmowego systemu operacyjnego Linux. Część z nich przystosowana jest do słabszych komputerów, przede wszystkim przez lepszą optymalizację i mniej obciążający procesor interfejs graficzny (widziana przez użytkownika warstwa systemu).

Usprawnienie komputera - zakup podzespołów

Najpewniejszym sposobem na przyspieszenie komputera jest oczywiście ulepszenie jego elementów. Najtaniej wyjdzie dokupienie dodatkowej kości RAM. Cztery gigabajty (4GB) to obecnie absolutne minimum, ale żeby cieszyć się w pełni komfortową pracą warto zainwestować w co najmniej dwa razy większe parametry. Wiele też może zmienić zakup nowego procesora (dobrym wyborem są procesory Intel® Core™ i7 szóstej generacji) - w tym przypadku jednak czasem trzeba wymienić także płytę główną z kompatybilnym gniazdem (socketem). Fani elektronicznej rozrywki największy wzrost wydajności odczują po zakupie nowej karty graficznej. Szybki model, który starczy na około dwa lata, to wydatek rzędu 900 złotych w wzwyż. Topowe układy kosztują zwykle dwa razy więcej. Nie wiesz, o jakich częściach mowa? Dowiedz się najpierw, z czego składa się komputer.

Uwaga!

Uważaj na pułapki, jakie czają się na ciebie przy wyborze sprzętu. Pamiętaj, że najgorszym okresem na zakup podzespołów jest czas Świąt Bożego Narodzenia - wtedy ceny szybują w górę. Drogo jest także w maju i kwietniu, gdy trwa sezon komunijny. Zwykle najtaniej kupuje się w trakcie wakacji. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów