Aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy perfumy spełniają kryterium podmiotowe ustawy o podatku akcyzowym, tj. czy są wyrobem akcyzowym. W kolejnym etapie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie czynności związane z perfumami mogą generować obowiązek podatkowy w akcyzie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy handel perfumami podlega akcyzie!
Perfumy a wyroby akcyzowe
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy. W poz. 17 załącznika nr 1, pod kodem CN 2207, wymieniono alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe, o dowolnej mocy, skażone.
Natomiast w poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy, bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy, wskazany został alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.
W myśl art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.
Czy handel perfumami podlega akcyzie?
Konieczne dla wystąpienia zobowiązania podatkowego jest nie tylko spełnienie kryterium przedmiotowego, ale i podmiotowego. Chodzi zatem o wykonanie określonych czynności, które wiążą się z uzyskaniem statusu podatnika akcyzy.
Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub zaistnienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu akcyzą, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Jak wskazano w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.
W zakresie czynności dotyczących wyrobów akcyzowych należy sięgnąć do treści art. 8 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten wskazuje, że przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- produkcja wyrobów akcyzowych;
- wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
- import wyrobów akcyzowych;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
- wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy;
- wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
- użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie albo określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem;
- dostarczenie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli odbyło się ono bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia od akcyzy;
- sprzedaż wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich sprzedaż odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania tej stawki akcyzy;
- nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Dokonując analizy powyższego katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, należy wskazać, że nie zawiera on klasycznej sprzedaży towarów. Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje pewne wyjątki dotyczące np. sprzedaży energii elektrycznej, jednakże sama sprzedaż wyrobów akcyzowych, jakimi są perfumy, nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
Należy również zwrócić uwagę, że w przypadku podatku akcyzowego jest mowa o tzw. jednofazowym zobowiązaniu podatkowym, co zostało wprost wyrażone w art. 8 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym. Przepis ten podaje, że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Przykład 1.
Pan Jan prowadzi sklep z perfumami, oferując sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych. Swój asortyment kupuje od producenta perfum z lokalnej fabryki. Czy mężczyzna ma obowiązek odprowadzania akcyzy od sprzedawanych perfum?
Z uwagi na jednofazowy zakres opodatkowania podatkiem akcyzowym można przyjąć, że akcyza od wyrobów akcyzowych została odprowadzona na etapie ich produkcji. Zatem oznacza to, że pan Jan nie jest podatnikiem podatku akcyzowego, pomimo że perfumy stanowią wyrób akcyzowy.
Wskażmy też, że jeżeli przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą perfum nie będzie w stanie wykazać źródła ich pochodzenia i nie będzie można ustalić, czy na poprzednim etapie obrotu akcyza została odprowadzona, to zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie w tym przypadku posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Jak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z 4 kwietnia 2017 roku (III SA/Po 149/16), skoro nie udało się ustalić, czy na wcześniejszym etapie obrotu został odprowadzony podatek akcyzowy, jak również strona nie przedstawiła żadnego dowodu potwierdzającego tę okoliczność, to organ podatkowy zasadnie przyjął, że strona stała się podatnikiem podatku akcyzowego. Dopiero wykazanie, że podatek akcyzowy został już zapłacony, zwalnia z takiego obowiązku podmiot występujący w kolejnej fazie obrotu. Ciężar dowodzenia faktu opłacenia akcyzy na poprzedniej fazie obrotu spoczywa na podatniku.
Warto zatem zapamiętać, że z przepisów ustawy o podatku akcyzowym nie wynika pierwszeństwo powstania obowiązku podatkowego producenta przed obowiązkiem podatkowym podmiotów pojawiających się na późniejszych etapach obrotu wyrobem akcyzowym. Przepisy ustawy nie wskazują, na którym z podmiotów w pierwszej kolejności ciąży obowiązek zapłaty podatku akcyzowego w sytuacji, gdy podatek nie został uiszczony na żadnym szczeblu obrotu wyrobem akcyzowym.
Powyższe oznacza, że w przypadku sprzedaży perfum, od których została odprowadzona akcyza na wcześniejszym etapie (np. w momencie produkcji wyrobu akcyzowego), nie dochodzi do powstania obowiązku w podatku akcyzowym.
Polecamy: