0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

W co inwestować pieniądze - praktyczne przykłady

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakładasz firmę, ciężko pracujesz, i nareszcie sukces - w działalności pojawiają się nadwyżki finansowe. To dobry znak, szczególnie jeśli uzyskany kapitał spróbujesz pomnożyć jeszcze bardziej. Nadwyżki zalegające na koncie bankowym dają wprawdzie poczucie bezpieczeństwa, ale - nie procentują. Dlatego warto poznać sposoby na to, jak efektywnie inwestować pieniądze w firmie.

W co najlepiej inwestować pieniądze?

Sposobów na inwestowanie pieniędzy jest całe mnóstwo. Jedne są mniej ryzykowne inne bardziej. Poznaj sprawdzone metody na powiększenie swojego kapitału.

Rachunek oszczędnościowy

Podstawowym narzędziem pozwalającym inwestować pieniądze firmowe jest rachunek oszczędnościowy. Jego zaletą jest prosta procedura założenia, czasem możliwa nawet online. Przelewy wykonuje sam właściciel konta, choć oczywiście można wykonać zlecenie stałe, dzięki czemu oszczędności będą systematycznie pomnażane. Rachunek oszczędnościowy daje opcje pobierania kapitału, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Jego minusem jest jednak stosunkowo niewielkie oprocentowanie.

Większe oprocentowanie posiadają za to lokaty bankowe. Można je wybrać wtedy, kiedy chce się inwestować pieniądze w dłuższym czasie i nie są one koniecznie potrzebne. W zależności od rodzaju lokaty są długo i krótkoterminowe, przy czym im dłuższa lokata, tym - najczęściej - wyższy zysk. Ciekawa opcja to tzw. polisy lokacyjne, znane także jako polisolokaty. Jest to specyficzna polisa ubezpieczeniowa, zawierana z towarzystwem ubezpieczeniowym na życie lub dożycie. Po zakończeniu polisy środki wpłacane są razem z premią na konto bankowe ubezpieczonego.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą inwestować pieniądze jak profesjonaliści, ale nie posiadają niezbędnego wykształcenia i doświadczenia. Specjaliści funduszy zbierają kapitał od inwestorów, a następnie inwestują go dalej. Zyski są dzielone między właściciela kapitału a jego funduszowego opiekuna.

Minusem funduszy jest fakt, że ich zadaniem jest przede wszystkim inwestowanie pieniędzy, a nie zysk lub bezpieczeństwo klientów. Dlatego nawet wtedy, gdy na rynku nastąpi spadek, inwestor będzie dalej inwestował fundusze, co może wiązać się ze stratą dla kapitałodawcy.

Obligacje

Obligacje to papiery wartościowe, które są emitowane przez określone podmioty. Mają charakter wierzycielski - ich wystawcy zobowiązują się do ich wykupu w określonym czasie i na konkretnych warunkach. Emisariuszami mogą być gminy, związki gminne, miasto stołeczne Warszawa, banki i podmioty posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność gospodarczą.

Giełda papierów wartościowych

Jeżeli liczymy na większe zyski niż z lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych powinniśmy zainteresować się Giełdą Papierów Wartościowych. Przed rozpoczęciem inwestycji tego typu należy zdobyć odpowiedni poziom wiedzy, w przeciwnym razie możemy więcej stracić niż zyskać. Na giełdzie możemy zakupić akcje polskich firm notowanych na warszawskim parkiecie czy obligacje skarbowe. Jeśli chcemy inwestować pieniądze na giełdzie, musimy założyć rachunek inwestycyjny w banku bądź w biurze maklerskim.

Nieruchomości

Dysponując większym kapitałem, warto zainteresować się rynkiem nieruchomości. Jest to bezpieczny sposób na inwestycje, który pozwala na uzyskanie stałego długoterminowego dochodu. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakupem nieruchomości, możemy skorzystać z pomocy pośrednika. Decydując się na zakup nieruchomości, w późniejszym okresie możemy liczyć na wzrost jej wartości, co sprawi, że sprzedamy ją w wyższej cenie niż zapłaciliśmy pierwotnie. 

Waluta

Kolejnym sposobem na zainwestowanie pieniędzy to handel walutami. Można je kupić w banku, kantorze tradycyjnym bądź internetowym. Jest to jednak metoda dla cierpliwych, ponieważ musimy czekać, aż kurs waluty będzie na tyle wysoki, że będzie się opłacało ją sprzedać. Rozwiązaniem jest inwestowanie na foreksie.

Forex to globalny rynek walutowy. Doświadczeni inwestorzy zarabiają tu zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen walut. Transakcji można dokonywać wyłącznie przez internet poprzez specjalny rachunek transakcyjny.

Kryptowaluty

Pisząc o inwestycji w waluty, należy też wspomnieć o możliwościach jakie dają nam inwestycje w kryptowaluty, które cieszą się coraz większą popularnością oraz zainteresowaniem. Na przestrzeni lat ceny kryptowalut znacznie wzrosły, a wysoka inflacja oraz niskie stopy procentowe spowodowały, że  temat ten staje się bardzo popularny. Inwestycja w wirtualną walutę niesie jednak ze sobą duże ryzyko z uwagi na częste wahanie cen waluty. Dla mniej doświadczonych osób, które chciałyby spróbować swoich sił w tę inwestycję dobrym jest skorzystać z wiedzy osób doświadczonych, które pomogą zaznajomić się z rynkiem kryptowalut oraz doradzić jak inwestować.

 

W co inwestować pieniądze? Tylko w siebie!

Inwestycja w siebie nie stanowi klasycznego instrumentu inwestycyjnego. Chodzi tutaj o przeznaczanie podwyżek na samorozwój przedsiębiorcy - kursy, języki, sprawność fizyczną i intelektualną. Ciężka to inwestycja, jako że kapitał zostaje zamrożony całkowicie, a nie da się przewidzieć i określić zysków. Z drugiej strony - wszędzie słyszymy, że to wiedza jest największą wartością człowieka. Tym samym im więcej jej zdobywamy, tym więcej możemy przelać na własną firmę i jej dalszy rozwój.

Przed podjęciem decyzji, w co najlepiej zainwestować pieniądze warto zacząć aktywnie zarządzać swoimi finansami. Swoją przygodę z inwestycją najlepiej zacząć od poszerzenia swojej wiedzy z zakresu oszczędzania, planowania i zarządzania budżetem. Należy również pamiętać o ryzyku, jakie ponosimy przy inwestowaniu swoich pieniędzy. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia lepiej na początku wybrać bardziej bezpieczną metodę, aby od razu nie stracić wszystkich swoich oszczędności.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów