Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy zawsze należy udzielić pracownikowi dni wolne na poszukiwanie pracy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zazwyczaj wiąże się z koniecznością znalezienia przez niego nowego miejsca zatrudnienia. Ułatwieniem w tym zakresie jest przewidziana w Kodeksie pracy możliwość skorzystania przez pracownika z dni zwolnienia w celu poszukiwania pracy. Dowiedz się, jak uzyskać dni wolne na poszukiwanie pracy.

Okres wypowiedzenia i jego cel

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, czyli w wyniku jednostronnego oświadczenia woli, którego skutek w postaci ustania stosunku pracy następuje po upływie okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Z kolei okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

Do okresu zatrudnienia, o którym mowa wyżej, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 (czyli w następstwie przejęcia zakładu pracy lub jego części), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Długości okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony mogą być przez strony modyfikowane w następujących przypadkach:

  • jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że 2-tygodniowy okres wypowiedzenia ulega przedłużeniu do 1 miesiąca, 1-miesięczny okres wypowiedzenia – do 3 miesięcy;
  • strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę);
  • jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca (w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia).

Bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się z chwilą dojścia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę do drugiej strony w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 1 pkt 2, § 21, art. 32-361, art. 300 kp, art. 61 § 1 kp).

Przykład 1.

27 listopada 2024 roku (w środę) pracodawca wypowiedział umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony z 2 pracownikami. Okres wypowiedzenia umowy z jednym z nich wynosił 2 tygodnie, zatem jego stosunek pracy ustał 14 grudnia 2024 roku (w sobotę). Okres wypowiedzenia umowy z drugim pracownikiem wynosił 3 miesiące, upłynął więc 28 lutego 2025 roku i w tym dniu umowa o pracę uległa rozwiązaniu.

W okresie wypowiedzenia stosunek pracy wciąż trwa, a na stronach co do zasady nadal ciążą obowiązki określone w art. 22 § 1 kp: na pracowniku – obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a na pracodawcy – obowiązek zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

„Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia – łącznie z uprawnieniem do wynagrodzenia w określonej wysokości – co i innym pracownikom zakładu pracy. Jeśli więc wszystkim pracownikom zakładu przyznane zostały podwyżki wynagrodzeń, a pominięto tylko powoda, z tej tylko racji, iż znajduje się w okresie wypowiedzenia, należy to traktować jako nieuzasadnioną szykanę i naruszenie prawa” (wyrok Sądu Najwyższego z 13 listopada 1990 roku I PR 352/90).

Okres wypowiedzenia jest szczególnym (końcowym) etapem trwania umowy o pracę. Konstrukcja prawna wypowiedzenia, polegająca na odsunięciu w czasie skutku dokonanego wypowiedzenia, czyli zakończenia stosunku pracy, służy przede wszystkim interesowi strony, której wypowiedziano umowę o pracę. W przypadku pracownika okres wypowiedzenia jest czasem, który ma pozwolić na nowe zorganizowanie spraw życiowych, w tym znalezienie innych środków utrzymania, a w szczególności nowego zatrudnienia. Natomiast pracodawca, któremu wypowiedziano umowę o pracę, zyskuje czas na znalezienie nowego pracownika, w miejsce odchodzącego z pracy, oraz na wprowadzenie ewentualnych zmian o charakterze organizacyjnym dla zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania zakładu pracy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Specyfika okresu wypowiedzenia, odróżniająca go od pozostałej części okresu zatrudnienia, powoduje, że sytuacja stron stosunku pracy nie jest w pełni tożsama z sytuacją przed dokonaniem wypowiedzenia. Jednym z przepisów odnoszących się do wspomnianej końcowej fazy zatrudnienia jest art. 37 kp, zgodnie z którym w okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia wynosi:

  • 2 dni robocze – w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia;
  • 3 dni robocze – w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 kp, czyli w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo wypowiedzenia dokonanego z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Konkretny termin, w którym pracownik wykorzysta dni wolne na poszukiwanie pracy, strony powinny uzgodnić. Jeżeli jednak pracodawca odmawiałby udzielenia dni wolnych w terminach, które zaproponował pracownik, wydaje się, że za dopuszczalne należy uznać skorzystanie pomimo to przez pracownika ze wspomnianych dni wolnych, gdyż w inny sposób nie mógłby on wyegzekwować od pracodawcy realizacji swojego prawa.

Przykład 2.

Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas określony. Okres wypowiedzenia wynosił 1 miesiąc i upływał 31 stycznia 2025 roku. Pracownik uzgodnił z pracodawcą, że 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy wykorzysta 7 i 10 stycznia 2025 roku.

Pracodawca nie jest uprawniony do kontrolowania, czy omawiane dni zwolnienia od pracy zostaną przez pracownika wykorzystane faktycznie na poszukiwanie pracy.

Przykład 3.

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę, uzyskał już zapewnienie od innego pracodawcy, że zostanie przez niego zatrudniony. Jednak pomimo że już „znalazł” nową pracę, zażądał od pracodawcy, u którego trwał okres wypowiedzenia, udzielenia mu 3 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy (okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące). Pracodawca, do którego skierowano wspomniane żądanie, nawet wiedząc o ustaleniach pomiędzy pracownikiem a przyszłym pracodawcą dotyczących obiecanego zatrudnienia, nie miałby prawa odmówić udzielenia wspomnianych dni wolnych. Fakt umówienia się danych stron, że w przyszłości zawrą umowę o pracę, nie wyklucza bowiem prawa i możliwości kontynuowania przez pracownika dalszych poszukiwań jeszcze innej, być może atrakcyjniejszej pracy.

Gdy pracownik nie żąda udzielenia mu zwolnienia na poszukiwanie pracy

Inicjatywa w zakresie skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy należy do pracownika. Jeżeli pracownik ich nie zażąda, pracodawca nie ma obowiązku udzielenia mu takiego zwolnienia od pracy i nie musi wypłacać mu z tego tytułu żadnego ekwiwalentu.

Odróżnia to instytucję zwolnienia na poszukiwanie pracy np. od prawa do urlopu wypoczynkowego, które przysługuje pracownikowi z mocy samego prawa, niezależnie od tego, czy żąda on udzielenia urlopu, czy też żądania takiego nie zgłasza. Dlatego też, jak wynika z art. 1671 i art. 171 § 1 kp, w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu, a w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części do czasu ustania stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Konkludując, należy stwierdzić, że pracodawca musi zawsze udzielić zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę o pracę i którego obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący nie mniej niż 2 tygodnie, jeżeli pracownik tego zażąda. Natomiast, jeśli takie żądanie nie zostanie przedstawione pracodawcy, omawianego zwolnienia nie trzeba udzielać i nie wiąże się to z koniecznością zapewnienia pracownikowi żadnego świadczenia o charakterze ekwiwalentu, jak np. w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów