0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Awans wewnętrzny - poznaj plusy i minusy tego rozwiązania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Do niedawna zwykły pracownik, teraz już menadżer. Obserwując pracę, umiejętności i zaangażowanie danej osoby, kierownik może zdecydować się na przeniesienie jej na wyższe stanowisko, zamiast szukać kogoś z zewnątrz. Przeczytaj, jakie zalety i wady niesie ze sobą awans wewnętrzny.

Awans wewnętrzny - korzyści dla firmy i pracownika

Na poszukiwanie pracowników na stanowiska zarządcze pośród swojej kadry decydują się zwykle duże przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane dużą dynamiką panującą w firmie - niektóre osoby przychodzą tylko na chwilę, ze względu na trudności związane ze znalezieniem pożądanego zatrudnienia, inne pracują już jakiś czas i po cichu liczą na awans wewnętrzny. Te ostatnie mogą być odpowiednimi kandydatami do objęcia stanowisk menedżerskich. Awansowanie ich może przynieść firmie szereg korzyści, takich jak:

  • ograniczenie ryzyka - zatrudniając pracownika, którego się zna, ma się świadomość zarówno jego umiejętności i pozytywnych cech, jak i słabych punktów, które można kontrolować. Oszczędza to również czas podczas rozmów kwalifikacyjnych - zamiast sprawdzać umiejętności i wiedzę kandydata, można się skupić na jego motywacjach, oraz dyskusji o tym, czy jest gotowy na zwrot w swojej karierze;

  • promowanie i rozwój swojego zespołu - awans jest dla pracownika informacją o jego wartości - sprawdził się, więc został przeniesiony na wyższe stanowisko. Dzięki temu zaczyna się jeszcze bardziej starać, żeby nie zawieść pokładanego w nim zaufania. Jego chęci są zaspokajane - awans daje mu możliwość szkolenia się w nowych dziedzinach i wpływa tym samym na jego ciągły rozwój. Ten ostatni przynosi firmie tylko same korzyści;

  • dopasowanie do zespołu - jeśli dana osoba pracuje w firmie już jakiś czas, wiemy, że jest ona dopasowana do panującej kultury organizacyjnej i zasad, a także, że posiada cechy wymagane na określonej pozycji. Nawet jeśli jest słabsza merytorycznie od kandydatów z zewnątrz, szybciej odnajdzie się w zespole po objęciu nowego stanowiska. Jeszcze lepiej wpłynie na tę zmianę sytuacja, w której awansowany pracownik był już wcześniej nieoficjalnym liderem swojego zespołu. Wtedy, mimo zmiany funkcji, grupa będzie go nadal odbierała pozytywnie;

 

  • oszczędność pieniędzy - zatrudnienie osoby ze swojego zespołu wiąże się z niższym kosztem rekrutacji i wdrażania. Ponadto awans sam w sobie jest formą docenienia pracownika, dlatego zwykle nie ma on zbyt wysokich oczekiwań finansowych z tego tytułu;

  • oszczędność czasu - awansowanie osoby ze swojego przedsiębiorstwa skróci okres wdrażania do nowej formy pracy;

  • wzmocnienie przywiązania pracownika do firmy - awansowana osoba będzie się czuć doceniona za swoją pracę. Zobaczy też, że staranie się popłaca, więc nie będzie myśleć o odejściu z przedsiębiorstwa.

Minusy awansu wewnętrznego

Każde rozwiązanie oprócz korzyści ma także wady. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy chodzi o awans wewnętrzny. Decydując się na ten krok, należy liczyć się z ryzykiem stagnacji w strukturze firmy, która może być spowodowana brakiem napływu nowych pracowników, a co za tym idzie - nowych pomysłów i świeżego spojrzenia na firmowe projekty. Poza tym awans wewnętrzny jednego z pracowników danego zespołu może wpłynąć negatywnie na pozostałe osoby w nim pracujące. Mogą się one poczuć niedocenione, a czasem nawet podjąć decyzję o odejściu z pracy, a to grozi firmie utratą specjalistów. Wśród osób, które zostaną, istnieje ryzyko powstania wzajemnych, nieoficjalnych powiązań. Osobiste układy mogą wpłynąć na rozwarstwienie struktury przedsiębiorstwa.

Awansowanie swojego pracownika, zamiast zatrudnienia osoby, która już posiada kompetencje związane ze stanowiskiem zarządczym, wiąże się także z koniecznością zapewnienia mu wielu, często bardzo kosztownych, szkoleń.  

Awans wewnętrzny jest lepszym rozwiązaniem dla firmy?

Bilans plusów i minusów awansu wewnętrznego wychodzi zdecydowanie na korzyść tych pierwszych. Mimo że przedsiębiorstwo ryzykuje skostnieniem swojej struktury, negatywnymi nastrojami w zespole, a także dodatkowymi kosztami kursów dokształcających, może zyskać zmotywowanego menadżera, nastawionego na rozwój, a także świadomego potrzeb i możliwości, zarówno firmy, jak i całej kadry. Ważne jednak, aby decydując się na awans wewnętrzny, mieć pewność, że wybiera się właściwą osobę, która silnie utożsamia się z naszym przedsiębiorstwem. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów