Poradnik Przedsiębiorcy

E-learning – jakie zalety mają szkolenia zdalne? Wszystko o szkoleniach online!

Szukając interesującego nas szkolenia bądź kursu możemy trafić na oferty szkoleń online. Czym tak właściwie są szkolenia zdalne? Jak odbyć szkolenie online? Czy takie szkolenia są skuteczne? Jakie są ich wady i zalety? Pytań jest dużo, więc przedstawiamy odpowiedzi w artykule poniżej.

Czym jest szkolenie online?

Szkolenie online (zwane również webinarium, seminarium internetowym, e-learningiem, czy konferencją internetową) jest coraz częściej wybieraną formą kształcenia. Charakterystyczne dla tej formy szkoleniowej jest oczywiście to, że jest prowadzona za pomocą dostępnych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu. Szkolenie online można więc odbyć z każdego miejsca, w którym się znajdujemy o ile posiadamy łącze internetowe. Szkolenie online można odbyć wygodnie bez wychodzenia z domu z wykorzystaniem elektronicznych materiałów szkoleniowych. Uczestniczyć w takim szkoleniu można zarówno w grupie jak i samodzielnie.

Formy szkolenia online: synchroniczne (w czasie rzeczywistym) lub asynchroniczne

Szkolenia online mogą odbywać się w czasie rzeczywistym bądź mogą być dostępne do użytku o każdej porze dnia i nocy. Jakie ma to znaczenie?

Szkolenie w czasie rzeczywistym – nadzorowane jest przez trenera prowadzącego szkolenie, to znaczy, że wszyscy uczestnicy korzystają z platformy e-learningowej w tym samym czasie i są w stanie na bieżąco komunikować się z trenerem oraz między sobą. Dzięki szkoleniu w czasie rzeczywistym, uczestnicy mają stały kontakt z wykładowcą – są w stanie na bieżąco zadawać pytania oraz omawiać problematyczne zagadnienia. Stała opieka trenera działa również motywująco na uczestników – ustalone są konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia szkolenia oraz przerwy. Organizacyjny porządek zwiększa wydajność uczestników, a stały kontakt z innymi uczestnikami zwiększa również produktywność. Ponadto, szkolenie w czasie rzeczywistym umożliwia pracę całego zespołu w przypadku zamkniętego szkolenia zdalnego – pracownicy danej firmy mogą omówić na platformie istotne dla organizacji kwestie oraz przedyskutować zagadnienia w świetle ich wewnętrznej polityki z trenerem.

Szkolenie asynchroniczne – są to szkolenia, w czasie których uczestnik nie spotyka się z trenerem w czasie rzeczywistym, mogą to być np. szkolenia elektroniczne, blogi, kursy na płytach CD, screencasty, wideo na YouTube. Uczestnik otrzymuje dostęp do szkolenia z którego może korzystać w dowolnym momencie. Taka forma szkolenia daje dużą swobodę w użytkowaniu i jest adresowana do tych osób, które chcą odbyć szkolenie w nieregularnych godzinach bądź chcą dowolnie rozłożyć szkolenie w czasie. Uczestnik takiego szkolenia sam decyduje, ile poświęca czasu na naukę i kiedy. Niekiedy istnieje możliwość konsultacji z trenerem jednak odpowiedź nie zawsze jest natychmiastowa. Taka forma zajęć ogranicza się też do samodzielnej pracy.

E-learning a D-learning

Poszukując szkolenia online możemy natknąć się na pojęcia d-learning i e-learning – warto wiedzieć, czym one są i jaka jest między nimi różnica. Obie formy szkoleniowe są ze sobą połączone. W przypadku d-learning (od distance learning) mówimy dosłownie o edukacji na odległość – oznacza to, że uczestnik szkolenia jest odseparowany od trenera oraz pozostałych uczestników grupy i komunikuje się z wykładowcą za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej bądź pozostałych środków technologii komunikacyjnej. E-learning jest natomiast rodzajem d-learningu, skupiającym się na szkoleniu przy użyciu technologii IT (komputery, smartfony, tablety z połączeniem do Internetu). Szkolenia przeprowadzane za pomocą wyłącznie mobilnych sprzętów (smartfon, tablet, komputer z bezprzewodowym dostępem do Internetu) nazywane są też m-learningiem. 

Szkolenia online są łatwe w obsłudze nawet bez znajomości nowoczesnej technologii 

Śmiało można powiedzieć, że szkolenia online są dla wszystkich - nawet dla osób nieobeznanych technicznie, starszych czy posiadających uprzedzenia do nowoczesnych technologii. Szkolenia online mogą być niezwykle proste w użytkowaniu. Dobre szkolenie online zostanie tak zaplanowane przez organizatora, by uczestnik mógł rozpocząć szkolenie wykonując 3 proste kroki (otworzenie maila, kliknięcie w link, zalogowanie do platformy z użyciem przesłanych haseł) po których można rozpocząć szkolenie. Wymaga to jedynie włączenia komputera i podłączenia się do Internetu.

Szkolenie online dla osób pracujących zdalnie

Szkolenia online są adresowane do osób pracujących zdalnie – nie wymagają wychodzenia z domu i dostępne są z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Taka forma zajęć jest wygodna oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze na dojazdach czy noclegach. Zdalna forma szkoleń pozwala na organizację wewnętrznego szkolenia nawet jeśli pracownicy znajdują się w różnych miejscach na świecie – możemy pozwolić sobie na organizację konferencji online przy udziale nawet 100 osób.

Wady szkoleń on-line

Oczywiście wszystko ma swoje dwie strony medalu, dlatego warto przyjrzeć się szkoleniom online również w kwestii ich wad:

 • Ograniczenie kontaktów międzyludzkich – relacje międzyludzkie są bardzo ważnie, niestety zdalna forma szkoleń znacznie je ogranicza co może wpłynąć na poczucie osamotnienia oraz może być to również niewygodne dla osób, które wolą bezpośredni kontakt drugim człowiekiem.

 • Możliwe problemy techniczne – o ile nad szkoleniami zawsze czuwa administrator w razie problemów, istnieją sytuacje na które nawet opieka techniczna nie ma wpływu, np. przerwane łącze z Internetem bądź przerwa w dostawie prądu – wówczas szkolenie jest niemożliwe do zrealizowania.

 • Problemy z samodyscypliną i motywacją – tyczy się to asynchronicznych szkoleń, w których uczestniczymy sami i musimy pilnować w aspekcie organizacji.

Zalety szkoleń on-line

Jakie są zalety e-learningu? Jest ich bardzo wiele, przedstawiamy poniżej:

 • Dostępność – uczestnictwo w szkoleniu możliwe jest z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu

 • Łatwość w użytkowaniu – odbycie takiego szkolenia jest banalnie proste, wystarczą podstawy obsługi komputera

 • Cena – zdalna forma zajęć jest tańsza oraz pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze przeznaczane na dojazdy czy hotele

 • Efektywność - dzięki wykorzystaniu wygodnych narzędzi: prezentacje, testy, wideo, czat, współdzielenie ekranu.

 • Opieka trenera online – wykładowca czuwa nad pracą grupy w czasie rzeczywistym, dzięki temu uczestnicy są zmotywowani i mają możliwość zadawania pytań na bieżąco

 • Wygoda – szkolenie można odbyć bez wychodzenia z domu

 • Osoby nieśmiałe łatwiej decydują się na uczestniczenie w takich szkoleniach.

 • Certyfikat – wydawane certyfikaty ukończenia szkoleń online mają tak samo wysoką wartość jak certyfikaty szkoleń stacjonarnych, poświadczają o nabytych umiejętnościach i kompetencjach oraz są przesyłane uczestnikom w oryginalnej formie.

 • Wiedza – jest to właściwie najważniejsza zaleta odbycia szkolenia. Szkolenie umożliwia nam zdobycie umiejętności i wiedzy w określonym zakresie co znacznie wpływa na jakość naszej pracy .

Która forma szkolenia online będzie skuteczna?

Dobór formy szkolenia zależy przede wszystkim od naszych predyspozycji i potrzeb. Zarówno szkolenie synchroniczne jak i asynchroniczne może być skuteczne jednak zależy to w dużej mierze od programu szkolenia i aspektu organizacyjnego. Śmiało można powiedzieć, ze opieka i nadzór szkolenia przez wykładowcę sprawia, że uczestnicy są zmotywowani i mają możliwość zadawania pytań na bieżąco. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sam dostęp do internetowej prezentacji na platformie internetowej. Platforma powinna dysponować interaktywną tablicą do pisania, by prowadzący mógł komunikować się z uczestnikami szkolenia werbalnie i wizualnie. Zaobserwowano również większą aktywność uczestników podczas takich szkoleń z trenerem, uwarunkowane jest to nadzorowaniem przebiegu szkolenia przez osobę trzecią, stałą opieką i możliwą dyskusją nad problematycznym zagadnieniem z wykładowcą oraz w grupie. Uczestnictwo w szkoleniu z innymi uczestnikami jest zalecane również ze względu, iż jest okazją do wymiany doświadczeń – często rozmowa z kimś spoza naszej firmy podsuwa kreatywne sposoby i rozwiązania, na które byśmy nie wpadli.

Jakie szkolenie on-line wybrać?

Przy wyborze firmy szkoleniowej warto zwrócić uwagę na profil działalności firmy. Ważne jest by firma szkoleniowa miała doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i kursów oraz by dysponowała kadrą trenerów - specjalistów. Najlepsi trenerzy prowadzą zarówno szkolenia on-line jak i stacjonarne. Warto zwrócić uwagę na referencje oraz wygląd strony – profesjonalnie wyglądająca strona obiecuje nam, że platforma na której będziemy odbywać zajęcia będzie równie nowoczesna i przyjemna w użytkowaniu. Należy również zwrócić uwagę, czy szkolenia danej firmy są objęte dofinansowaniem, dzięki któremu możemy uzyskać refundację poniesionych kosztów – wybór oferty objętej dofinansowaniem pozwoli na oszczędzenie sporej sumy pieniędzy dla organizacji. 

Jedną z pionierskich firm szkoleniowych prowadzących szkolenia w formie on-line jest RB Akademia – działająca na rynku od ponad 6 lat, pojawiająca się w rankingach najlepszych firm szkoleniowych w pierwszej dziesiątce. Wszystkie szkolenia objęte są dofinansowaniem. Jako placówka kształcenia ustawicznego, placówka prowadzi nie tylko szkolenia ale również kursy zawodowe gwarantujące nabycie odpowiednich kwalifikacji i kompetencji zawodowych. RB Akademia dysponuje kadrą doświadczonych specjalistów znanych w całej Polsce oraz prowadzi szkolenia e-learningowe na wygodnej w obsłudze platformie internetowej. Szkolenia skierowane są do działów księgowości, kadr i płac ale również działów finansowych i controllingowych. 

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera