Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zarządzać aktywnością na Facebooku firmowym?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Lubię to, Super, Ha ha, Wow, Przykro mi czy Wrr – to reakcje, które możemy wyrazić w ramach dostępnych ikon na Facebooku. Każda z nich symbolizuje konkretne emocje przez nas odczuwane, zatem kliknięcie w którąś z nich pozwala w prosty sposób na zidentyfikowanie nastrojów klientów firmy. Jak umiejętnie wykorzystywać reakcje odbiorców? W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać aktywnością na Facebooku. 

Jak zarządzać aktywnością na Facebooku i skutecznie ją wykorzystywać?

Warto stale badać nastroje swoich fanów na facebookowym profilu firmy. Zarówno reakcje, jak i komentarze pod postami mogą nam wiele powiedzieć o grupie docelowej. Możemy dowiedzieć się, co cieszy, smuci, denerwuje lub wprowadza w zachwyt naszych odbiorców. Możemy poddać dokładnej analizie posty, które uzyskały największą liczbę reakcji, komentarzy czy udostępnień i na ich podstawie stworzyć:

  • koszyki tematyczne dla kolejnych publikowanych treści na fanpage’u marki

  • podobne materiały, które mają szansę wywołać przybliżoną skalę reakcji

  • zbudować strategię działania marki na Facebooku

  • komunikację z klientami opartą o ich zapotrzebowanie.

Często komentarze odbiorców podyktowane są emocjami, które trudno oszukać. Oznacza to, że wyrażenie złości lub zadowolenia w postaci kolorowej emotikony ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistym nastroju takiej osoby. Warto o tym pamiętać w momencie publikowania treści, które dotykają tak wrażliwych segmentów, jak polityka czy religia.

Fanpage na Facebooku – poznaj praktyczne wskazówki do jego prowadzenia

Założenie profilu firmowego to dopiero początek. Umiejętne zarządzanie aktywnością na Facebooku to już zupełnie inna sprawa. Przemyślana strategia komunikacji w  ramach tego medium to zdecydowanie najważniejsza rzecz. W związku z tym warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą nam w zaplanowany sposób prowadzić wszelkie działania na firmowym fanpage’u na Facebooku.

  1. Dostosowanie do grupy docelowej

Zanim zaczniemy prowadzić jakiekolwiek działania skierowane do naszych odbiorców, powinniśmy w pierwszej kolejność zdefiniować grupę docelową. Tylko odpowiednie sprofilowanie treści może przyczynić się do ich odpowiedniego odbioru i będzie miało wpływ na dostosowanie jak najlepszej formy publikowanego contentu na fanpage’u firmowym.

  1. Dostarczenie treści wysokiej jakości

Publikowane treści powinny być przede wszystkim jak najlepszej jakości. Oznacza to, że powinny dostarczać wartościową i przydatną wiedzę odbiorcom. Lepiej jest publikować rzadziej, ale za to dostarczać profesjonalne materiały.

  1. Dbałość o stronę wizualną

Zdjęcie profilowe i cover photo – o te elementy należy zadbać od razu po założeniu fanpage’a. O ile zdjęciem profilowym najczęściej jest logo firmy, o tyle w  przypadku cover photo (zdjęcia w tle) możemy już się trochę pobawić formą tam zamieszczoną. Mogą być to zwykłe grafiki, ale możemy zamieścić tam również krótki filmik lub animację, które będą w prosty sposób przedstawiały istotę i zalety naszego produktu lub usługi.

  1. Organizowanie konkursów

Rywalizacja jest to coś, co często angażuje fanów najbardziej. Perspektywa zdobycia zarówno niewielkiego upominku, jak i większych nagród często zachęca do podjęcia akcji nawet tych, którzy nie byli do tej pory przekonani do danej marki. W związku z tym warto organizować od czasu do czasu konkursy, które mogą pobudzić do działania wielu fanów.

  1. Odpowiadanie na komentarze

Stały kontakt z fanami polega nie tylko na zamieszczaniu starannie dopracowanych przez markę postów, ale także na odpowiadaniu na komentarze zwrotne. Social media są kanałem komunikacji dwukierunkowej, a ich użytkownicy oczekują, że marka na bieżąco będzie zajmowała stanowisko na ich zapytania czy problemy. Odbiorcy danej marki muszą wiedzieć, że jest ona obecna i zdolna do odpowiedzi.

  1. Angażowanie fanów

Warto budować realne zaangażowanie fanów i zachęcać ich do aktywnego udziału w codziennym, socialowym życiu marki. W ramach tego można organizować akcje, w których marka zaprasza swoich fanów np. do publikowania czy nadsyłania zdjęć z produktem marki wykorzystanym przez użytkowników w ich różnych sytuacjach z życia prywatnego.

Nie należy jednak zapominać o stałym monitorowaniu sieci w poszukiwaniu pomysłów na prowadzenie firmowych profili społecznościowych. Media społecznościowe polegają na dwukierunkowej komunikacji, stąd same inspiracje możemy czerpać od fanów i dostarczać im treści, które będą odzwierciedleniem ich oczekiwań.

Podsumowując, bycie na bieżąco i reagowanie w czasie rzeczywistym na wydarzenia i zachodzące zmiany w ujęciu globalnym pozwala na utrzymanie stałego zainteresowania odbiorców i zaangażowanie ich w życie marki. Odpowiednie zarządzanie aktywnością na Facebooku pozwoli skutecznie wykorzystywać potencjał płynący z tego kanału komunikacji w działaniach biznesowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów