Poradnik Przedsiębiorcy

Mikroprzedsiębiorca: debet na koncie zamiast kredytu

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej szukają wszelkich dostępnych rozwiązań zapewniających im pieniądze na start. Obok kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek dochodowy czy metody kasowej w podatku VAT przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości korzystania z debetu na firmowym koncie.

Pierwsze miesiące działalności bywają naprawdę ciężkie. Zdobycie pierwszych klientów wymaga czasu. Pożyczka od rodziny lub znajomych bądź oszczędności często pozwalają przetrwać początkowy okres funkcjonowania firmy. Co prawda Unia Europejska przewidziała wsparcie dla początkujących, jednak proces jego pozyskiwania nierzadko bywa czasochłonny.

Nowi przedsiębiorcy przy wyborze konta firmowego, obok oferty dotyczącej wysokości opłat bankowych, zwracają również uwagę na możliwość uzyskania debetu na koncie.

Debet na koncie - forma pożyczki bankowej

W celu pozyskana funduszy nowi przedsiębiorcy ubiegają się o pożyczki bankowe na rozruch firmy. Jednakże niewiele banków jest skłonnych przydzielić pieniądze, gdy firma ma krótki staż rynkowy.

Tylko nieliczne banki mają w swojej ofercie linię debetową dla mikroprzedsiębiorców, którzy krótko funkcjonują w obrocie gospodarczym. Większa część wymaga od firm co najmniej 24-miesięcznego prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku mikrofirm funkcjonujących nie dłużej niż przez okres 3 miesięcy można liczyć na pomoc tylko w 5 bankach: Alior Banku, BOŚ Banku, Getin Noble Banku, Idea Banku i PKO BP. Jednakże nie oferują im wysokich kwot.

Debet na koncie - jak funkcjonuje?

Aby otworzyć linię kredytową, bank wyznacza limit (kwotę, do jakiej przedsiębiorca może się zadłużyć). Każdy wpływ na konto oznacza automatyczną spłatę długu. Kwota debetu zależy od comiesięcznych wpływów na konto czy wysokości przychodów ze sprzedaży.

W większości przypadków banki nie są w stanie uzyskać takich informacji. Pożyczka w tej sytuacji obarczona jest wyższym ryzykiem niż w przypadku firm, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.  

Istnieje jednak możliwość zaliczenia do stażu przedsiębiorstwa okresu prowadzenia działalności gospodarczej w innej formie prawnej bądź pod inną firmą. Warunkiem jest ciągłość jej prowadzenia.