0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Debet na koncie - sposób finansowania działalności gospodarczej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy pamiętać o odpowiednim kapitale. Pozwoli on na prawidłowy rozwój firmy, osiągnięcie wyznaczonych celów oraz konkurowanie z innymi firmami w branży. Jednak nierzadko okazuje się to nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Czy w takiej sytuacji warto sięgnąć po dodatkowe formy finansowania? Czy debet na koncie zamiast kredytu to dobre rozwiązanie?

Debet na koncie jak to działa?

Na początku warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest debet na koncie. Nie ulega wątpliwości, że wielu z nas utożsamia go z ujemnym saldem rachunku bankowego. Jednak pod tym pojęciem kryje się również atrakcyjny produkt finansowy, który umożliwia otrzymanie dodatkowych środków na prowadzenie mikroprzedsiębiorstwa. Możemy spotkać się również z innymi nazwami tej usługi: kredyt w rachunku bieżącym, limit kredytowy w koncie. Wbrew pozorom każdy z nich oznacza przekazanie przez bank na nasze konto określonej kwoty pieniędzy, z której możemy korzystać w dowolny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekazać te środki na spłatę zobowiązań wobec instytucji finansowych, kontrahentów czy też realizację inwestycji. 

Każda wpłata odnotowana na rachunku zostanie przekazana na spłatę zadłużenia oraz jego odnowienie. Jeżeli wypłacimy 200 zł z miesięcznego limitu 1000 zł, a następnie w tym samym tygodniu wpłacimy tę kwotę ponownie, wówczas do dyspozycji pozostaje taka sama kwota debetu. Pamiętajmy jednak, że nie można jej przekroczyć. Warto również zaznaczyć, że oprocentowanie limitu kredytowego jest ustalane według zmiennej stopy procentowej. Następnie odsetki zostaną naliczone jedynie od wybranej kwoty oraz za czas, w którym z niej korzystaliśmy. Natomiast spłata debetu oznacza, że saldo konta powinno być równe lub większe od zera. 

Czym charakteryzuje się debet na koncie?

Wysokość debetu na koncie ustala się według indywidualnej sytuacji finansowej klienta oraz rodzaju konta. Większość banków bierze pod uwagę przede wszystkim średnie miesięczne wpływy, które trafiają na rachunek klienta systematycznie. Okres, który bierze się pod uwagę, to trzy ostatnie miesiące przed miesiącem dokonywania obliczeń. Jednak niektóre banki mogą wymagać dostarczenia dodatkowych dokumentów, na przykład zaświadczenie lub oświadczenie o zarobkach. Warto również zwrócić uwagę, że debet na koncie charakteryzuje się niższymi kosztami niż te wprowadzane w standardowych kredytach. Dlatego też będzie idealnym rozwiązaniem dla małych lub średnich firm, które mają dobrą zdolność kredytową. 

Przed złożeniem wniosku powinniśmy sprawdzić wymagania dotyczące stażu aktywności firmy w branży. Niektóre banki mogą wymagać minimum 12 miesięcy obecności na rynku, inne dwóch lat. W przypadku firm, które rozpoczynają dopiero swoją działalność, mogą pojawić się nieplanowane wydatki. Aby sobie z nimi poradzić, warto posiadać debet na koncie, do którego mamy dostęp w każdej chwili, bez zbędnych formalności.

Debet na koncie a kredyt

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy debetem na koncie a kredytem jest maksymalna dostępna kwota. Limit w rachunku nie przekracza zazwyczaj kilku tysięcy złotych. Z kolei kredyt może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie ulega wątpliwości, że jeśli czekają nas większe wydatki lub inwestycje, warto sięgnąć po kredyt. Jednak różnice pojawiają się również w kosztach. W przypadku debetu płacimy wyłącznie za tę kwotę, z której korzystamy w danym czasie. Natomiast odsetki od kredytu naliczane są od wysokości kapitału pozostałego do spłaty. Ponadto zaciągnięcie kredytu wymaga od nas nierzadko nawet kilku wizyt w banku w celu dostarczenia wszystkich dokumentów. Z kolei kredyt możemy otrzymać już po pierwszym spotkaniu z konsultantami lub przez internet. Kiedy zależy nam na dłuższym okresie kredytowania i swobodnej spłacie zobowiązania w ratach, wówczas warto zastanowić się, czy kredyt nie będzie lepszy. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów