Podatnicy działający m.in. w branży gastronomicznej i hotelarskiej, od 1 lipca 2020 r. zobowiązani byli wymienić swoje kasy stacjonarne na nowe urządzenia online, które posiadają bezpośrednie połączenie z Centralnym Repozytorium Kas, zapewniając tym samym bieżącą kontrolę ze strony urzędu skarbowego. Z uwagi na epidemię COVID-19 Ministerstwo Finansów przesuwa jednak pierwotnie wskazany termin wprowadzenia kas online na rok kolejny.
Czym są kasy online i kto powinien z nich korzystać
Do dokumentowania sprzedaży na kasie fiskalnej i wydania paragonu fiskalnego zobowiązani są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych lub osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej. Z uwagi na informatyzację, używane dotychczas kasy fiskalne mają zostać sukcesywnie zastępowane przez kasy fiskalne nowego typu tzw. kasy online.
Z kas fiskalnych online korzystają już obowiązkowo od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy, prowadzący działalność w branży motoryzacyjnej, a także stacje paliw.
W drugim etapie tj. od 1 lipca 2020 r. obowiązek posiadania kas fiskalnych online miał objąć m. in. hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne, natomiast w trzecim od 1 stycznia 2021 r. fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, prawników, budowlańców, czy siłownie.
Zmieniono termin wprowadzenia kas online
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów, termin wprowadzenia kas online m. in. dla branży gastronomicznej i hotelarskiej, został odroczony do 1 stycznia 2021 r. Ogłoszony nowy termin wprowadzenia kas online o pół roku to efekt postulatów przedsiębiorców.
Modernizacja systemu kas rejestrujących umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych na temat obrotu i kwot podatku ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Przyczyni się to do zmniejszenia szarej strefy, a w konsekwencji zwiększy wysokość wpływów budżetowych.