W zakresie podatku VAT niebawem wejdą w życie zmiany wskutek nowelizacji ustawy o VAT. Jedną z modyfikacji wdrażanych przez projekt nowelizacji jest tzw. pakiet e-commerce. Zmiana ta będzie mieć szczególne znaczenie dla sektora handlu elektronicznego oraz importu tzw. małych przesyłek spoza UE. Zakładane jest, że zmiany te wejdą w życie już od 1 lipca 2021 roku.
Co obejmuje pakiet e-commerce?
W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.:
-
likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro;
-
rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop, tzw. OSS.
Co więcej, ma powstać elektroniczny interfejs, który ułatwi dokonanie na terytorium UE:
-
sprzedaży towarów importowanych z państw trzecich w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro, a także
-
dostawy towarów na rzecz konsumentów.
Zmiany dla sklepów internetowych – jak będzie rozliczana sprzedaż wysyłkowa?
Zmiany wprowadzane przez nowelizację ustawy o VAT mają również objąć przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z UE.
Było | Jak ma być? |
Każde państwo członkowskie ma ustalony limit sprzedaży wysyłkowej, po którego przekroczeniu następował obowiązek rejestracji do VAT w kraju, w którym został przekroczony limit. Wiąże się to z rejestracją do VAT w danym kraju, składania w nim deklaracji VAT i tym samym prowadzeniem ewidencji VAT zgodnie z wymogami określonymi w danym państwie członkowskim. | Przedsiębiorca będzie miał wybór, czy chce: → dokonywać rozliczenia sprzedaży jako krajowej do limitu 10 tys. euro i po jego przekroczeniu dokonać rejestracji do VAT w kraju, gdzie znajdują się nabywcy – konsumenci; → skorzystać z procedury OSS, która polega na raportowaniu wszystkich transakcji wysyłkowych dokonywanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT. W procedurze tej nie będzie konieczna rejestracja do VAT w każdym kraju członkowskim, w którym dokonywana jest sprzedaż. |
Skutki pozostałych zmian nowelizacji
-
Drobne zakupy dokonywane na zagranicznych portalach zakupowych (najczęściej chińskich) nie będą od 1 lipca zwolnione z podatku VAT.
-
Platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż, mogą być zobowiązane nowymi przepisami do rozliczania VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.
-
Zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 EUR we wszystkich państwach członkowskich.
-
Platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.