0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PIT-28 online – mija ostateczny termin

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podatnicy składający PIT-28 muszą uzupełnić zeznanie roczne i samodzielnie wysłać je do urzędu skarbowego. Ostateczny termin na złożenie zeznania za 2021 rok mija 28 lutego 2022 roku. Przekazania zeznania rocznego można dokonać w formie papierowej, online – za pomocą programów księgowych – bądź usługi „Twój e-PIT”.

Akceptacja PIT-28 – czy jest konieczna?

W przypadku złożenia zeznania rocznego PIT-28 papierowo konieczne jest naniesienie podpisu na ostatniej stronie druku i złożenie go w urzędzie. Można to zrobić osobiście lub za pomocą poczty. Natomiast w przypadku złożenia PIT-28 online można skorzystać z systemu księgowego takiego jak np. wFirma (system jest w pełni przystosowany do rozliczenia ryczałtu) lub z aplikacji „Twój e-PIT” Ministerstwa Finansów. Jaka jest różnica?

W systemie księgowym wFirma dane do zeznania rocznego zaciągają się automatycznie z ujmowanych w nim wpisów, więc ręczne wypełnienie jest ograniczone do minimum, a w przypadku aplikacji „Twój e-PIT” PIT-28 wymaga dodatkowych działań podatnika. Ponadto system wFirma przypomina o nadchodzącym obowiązku złożenia zeznania rocznego mailem, natomiast w aplikacji MF nie mamy takiej opcji. Korzystając z wstępnie wypełnionego PIT-28 w usłudze „Twój e-PIT” należy zatem zalogować się, sprawdzić i uzupełnić zeznanie o brakujące dane (czyli wszystkie dotyczące działalności gospodarczej), a następnie je zaakceptować (bez tego PIT nie zostanie złożony). Będzie to równoznaczne z automatycznym przesłaniem go do urzędu skarbowego.

Należy mieć na uwadze, że niedopełnienie obowiązków podatnika w zakresie rocznych rozliczeń PIT może powodować powstanie sankcji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów