0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulgi podatkowe dla rodziców samotnie wychowujących dzieci - posłowie wychodzą naprzeciw podatnikom!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posłowie wyszli z inicjatywą i wnieśli projekt nowelizacji ustawy podatku dochodowego od osób fizycznych, który zakłada zmiany w sposobie rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem. Sprawdziliśmy, na czym faktycznie ma polegać zmiana!

Wspólne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem

Ulgi podatkowe dla rodziców samotnie wychowujących dzieci uległy znaczącym zmianom na skutek Polskiego Ładu. 

Pierwszą istotna zmianą było odebranie możliwości rodzicom samotnie wychowującym dzieci łącznego rozliczenia podatku dochodowego wraz z dziećmi, przy czym preferencję tą zastąpiła możliwość odliczenia od podatku kwoty ryczałtowej w wysokości 1500 zł.

W opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o PIT posłowie wskazują możliwość przywrócenia preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego przez osoby samotnie wychowujące dzieci.

Projekt wspomnianej nowelizacji wskazuje, że rodzicom samotnie wychowującym dziecko powinien zostać pozostawiony wybór w zakresie wyboru preferencji - wspólnego rozliczenia podatku dochodowego wraz z dzieckiem bądź ulgi w zryczałtowanej kwocie 1500 zł.

Dlaczego zlikwidowano prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem?

W uzasadnieniu do projektu ustawy o PIT twórcy wskazują, że likwidacja uprzednio obowiązującej preferencji oraz wprowadzona wyższa kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł spowodowałaby zwiększenie znaczących korzyści rodziców samotnie wychowujących dzieci, względem małżonków wychowujących je wspólnie - co skutkowałoby wzrostem liczby rozwodów, które uwarunkowane byłyby korzyściami ekonomicznymi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów