Od kilku lat branża budowlana przeżywa prawdziwy rozkwit. Nie dotyczy to wyłącznie rynku polskiego, ale również niemieckiego. Przedsiębiorcy z Polski bardzo chętnie prowadzą firmy budowlane na terenie Niemiec. Sprzyja temu zarówno sąsiedztwo geograficzne, jak i korzystne przepisy. Krok po kroku tłumaczymy, jak założyć firmę budowlaną w Niemczech.
Dlaczego warto założyć firmę w Niemczech?
Zarówno Polska, jak i Niemcy to kraje należące do Unii Europejskiej. Z tego względu polscy przedsiębiorcy z branży budowlanej często i chętnie nawiązują kontakty biznesowe z kontrahentami zza zachodniej granicy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na firmy z Polski nakładane są ograniczenia, gdy mowa o maksymalnym czasie działania na niemieckim rynku – przedsiębiorstwo może działać tylko 180 dni. Co więcej, wówczas zastosowanie mają też niekorzystne przepisy podatkowe. Tych problemów można uniknąć, zakładając firmę budowlaną na terenie Niemiec.
Firma w Niemczech to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jednej strony mają duże doświadczenie i znają niemiecki rynek, a z drugiej posiadają kontakty i tym samym mogą liczyć na atrakcyjne, długoterminowe kontrakty na roboty budowlane. Dodać do tego trzeba, że aktualnie niemiecki rynek nieruchomości – podobnie jak polski – znajduje się w fazie intensywnego rozwoju. Z tego względu to doskonały moment, by zbudować markę na niemieckim rynku.
Zakładanie firmy budowlanej w Niemczech
Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech przyszli przedsiębiorcy mogą wybrać formę prowadzenia działalności gospodarczej, czyli zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Na tym jednak podobieństwa się kończą. By działać w Polsce w branży budowlanej, nie jest konieczne spełnienie żadnych wymogów. Co więcej, firmę można założyć przez internet (dotyczy to zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki). W Niemczech formalności są bardziej rozbudowane.
Osoba, która chce założyć firmę budowlaną w Niemczech, musi przede wszystkim zorientować się, czy będzie jej potrzebne pozwolenie. Aktualnie na terenie Niemiec dostęp jest ograniczony do 41 zawodów. Cały wykaz jest dostępny w niemieckiej ustawie o rzemiośle. Dalsza ścieżka postępowania zależy od tego, czy przyszły przedsiębiorca będzie potrzebował pozwolenia, czy też nie.
W pierwszym przypadku właściciel firmy będzie musiał potwierdzić swoje kwalifikacje, okazując urzędnikom zdobyty tytuł mistrzowski. Co wówczas, gdy go nie posiada? Taka sytuacja może mieć miejsce np. wtedy, gdy fachowiec specjalizujący się w układaniu płytek (na które zgodnie z niemieckim prawem nie potrzebuje pozwolenia) chce zaoferować klientom kompleksową usługę, wraz z malowaniem i przeprowadzaniem termoizolacji budynków. Jak poradzić sobie z wymogami niemieckiego prawa? Wystarczy zatrudnić pracownika dysponującego tytułem mistrzowskim. W przeciwnym razie przedsiębiorca spotka się z odmową zarejestrowania swojej firmy na terenie Niemiec.
Jeżeli przepisy nie wymagają od fachowca otrzymania karty rzemieślniczej (zawód nie znajduje się na liście zawodów reglamentowanych), może on od razu przystąpić do zakładania firmy, czyli udać się do właściwego urzędu.
Firmę budowlaną w Niemczech można założyć pod swoim, jak i użyczonym adresem. Formalności należy dopełnić, składając wypełniony formularz we właściwym, działającym w każdej gminie urzędzie do spraw gospodarczych. Dokumenty należy też złożyć w urzędzie skarbowym, który na tej podstawie przyzna przedsiębiorcy odpowiednik polskiego numeru NIP.
Firma budowlana w Niemczech a podatki
Przedsiębiorcy prowadzący na terenie Niemiec firmę budowlaną muszą rozliczać się z urzędem skarbowym w oparciu o prowadzoną ewidencję przychodów i rozchodów. Przedsiębiorstwa z branży budowlanej odprowadzają podatek VAT oraz płacą specjalny podatek w wysokości 15 proc. od usług budowlanych, który na rachunek bankowy skarbówki ma obowiązek przesłać zleceniodawca. Danina ta jest swoistego rodzaju zabezpieczeniem uiszczenia podatku dochodowego.
Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z niemieckim systemem podatkowym, mogą czuć się zdezorientowane. By nie uchybić przepisom, warto rozważyć współpracę z polskimi biurami doradczymi, które działają na terenie Niemiec i pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z prowadzeniem firmy.
Ubezpieczenie i pozostałe składki – co trzeba wiedzieć?
Jednym z obowiązków przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski jest konieczność płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ten – choć w innym zakresie – spoczywa również na właścicielach firm budowlanych działających na terenie Niemiec. Opłacają oni:
● ubezpieczenie zdrowotne – wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca posiada ubezpieczenie zdrowotne na terenie Polski,
● ubezpieczenie emerytalne – wówczas, gdy wykonywana profesja znajduje się w niemieckiej ustawie o rzemiośle,
● ubezpieczenie wypadkowe – do opłacania tego ubezpieczenia są zobowiązane wszystkie firmy działające w branży budowlanej.
Dodatkowe obowiązki w zakresie regulowania składek dotyczą przedsiębiorców zatrudniających pracowników – muszą oni odprowadzać składki do tzw. kasy urlopowej tytułem urlopów pracowniczych.
Firma budowlana w Niemczech – o tym pamiętaj
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech nie odbiega od prowadzenia firmy na terenie Polski. Na przedsiębiorcę nakładane są liczne obowiązki, w tym przede wszystkim dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych i odprowadzania obowiązkowych składek. Na barkach właściciela firmy spoczywa także konieczność zajmowania się działaniami marketingowymi, dzięki którym firma będzie systematycznie pozyskiwać kolejne zlecenia.