0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polska firma budowlana w Niemczech – jak ją założyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niemiecka gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Nic więc dziwnego w tym, że nasi rodacy bardzo często decydują się na założenie działalności gospodarczej u zachodnich sąsiadów. Sprzyja temu stabilny rynek, zapotrzebowanie na dobrych fachowców, a także o wiele lepsze niż w Polsce warunki finansowe. Branżą, którą szczególnie upodobali sobie polscy przedsiębiorcy jest budownictwo.

Żyjemy w czasach, w których nie ma już przeszkód migracyjnych. Wiele rzeczy można załatwić za pośrednictwem Internetu lub kuriera. Świat nie ma barier, a wiedzą o tym doskonale przedsiębiorcy, którzy szukają dla siebie nowych rynków. Wystarczy spełnić kilka formalności, aby móc cieszyć się z założenia własnej firmy za granicą. Polska firma budowlana w Niemczech - sprawdź, czy warto!

Polska firma budowlana w Niemczech - przedsiębiorczość wewnątrz UE

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło przed naszym krajem nowe możliwości, także na gruncie prowadzenia firm poza granicami naszego kraju. Przez lata świetną alternatywą dla zakładania przedsiębiorstwa w Polsce była rejestracja działalności na przykład w Wielkiej Brytanii czy Czechach. Obecnie sporym zainteresowaniem w tym kontekście cieszą się Niemcy, a branżą, w której odnajdują się nasi rodacy jest budownictwo.

Budownictwo w Niemczech

Za naszą zachodnią granicą popyt na nieruchomości przekracza ich podaż. To świetny rynek do założenia firmy budowlanej, a Polskie przedsiębiorstwa cieszą się w Niemczech dobrą opinią. Aby jednak móc legalnie prowadzić tam działalność, należy ją zarejestrować i spełniać kilka zasadniczych warunków. W tym miejscu w głowach wielu czytelników pojawia się z pewnością pytanie o to, skąd taka konieczność? Zaskoczenia obowiązkiem rejestracji firmy nie kryją przedsiębiorcy, którzy zajmują się szeroko pojętym budownictwem w Polsce. Okazuje się, że znaczenie ma każdy detal i warto dokładnie przeanalizować przepisy niemieckiego prawa.

Firma w Niemczech - po co?

Prowadzenie przedsiębiorstwa budowlanego w Polsce nie uprawnia bowiem do stałej działalności na terenie Niemiec. Wielu może pomyśleć, że przecież jesteśmy w Unii Europejskiej, obowiązują mniej więcej te same przepisy, a remonty czy zlecenia budowlane można realizować także "na wyjeździe". Niestety, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, niż może się wydawać.

Zgodnie z prawem, polska firma może działać na niemieckim rynku maksymalnie 180 dni!
Co istotne, w wielu branżach Niemcy zobowiązują przedsiębiorców do nabycia licencji czy specjalnych uprawnień, a do tego potrzebne jest zarejestrowanie firmy w Niemczech.

Budownictwo w Niemczech a podatki

Kolejną sprawą jest nieco odmienny od polskiego system podatkowy. Prowadząc działalność legalnie, przedsiębiorca musi odprowadzać należny podatek od towaru i usług, czyli VAT. Okazuje się jednak, że mając zarejestrowaną firmę w Polsce, a pracując na budowie w Niemczech, przedsiębiorca jest zmuszony odprowadzić VAT dwukrotnie, według stawek zgodnych z uregulowaniami w danym kraju.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Proces rejestracji przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie w branży budowlanej, jest nieco bardziej skomplikowany niż w Polsce. W naszym kraju wystarczy bowiem wypełnić formularz, a następnie złożyć go we właściwym urzędzie. Wszelkie formalności można zrealizować już online, bez wychodzenia z domu. U naszych zachodnich sąsiadów, jak już wspomniano, istnieje szereg zawodów, w przypadku których wymagane jest zdobycie stosownych uprawnień. Niemiecka ustawa o rzemiośle wymienia aż 41 tego typu profesji, pojawiają się między innymi:

  • cieśla
  • murarz
  • dekarz
  • malarz
  • kamieniarz
  • monter izolacji budowlanej
  • lakiernik

Aby założyć firmę o takim profilu działalności właściciel powinien posiadać zezwolenie. Jeśli chce je zdobyć, musi należeć do niemieckiej izby rzemieślniczej, a także posiadać kartę rzemieślniczą. Co ciekawe, na liście zawodów reglamentowanych nie znajdują się na przykład: ślusarz, kafelkarz, zbrojarz, wykonawca posadzek czy brukarz.

Jaki rodzaj wybrać?

Podobnie jak w Polsce także i w Niemczech istnieje kilka typów przedsiębiorstw. Firma w Niemczech powinna mieć postać jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Można ją zarejestrować zarówno pod swoim adresem, jak i pod adresem który został nam użyczony. Przedsiębiorstwo zakłada się we właściwym urzędzie do spraw gospodarczych. To właśnie tam składa się specjalny formularz, w którym określa się rodzaj opodatkowania, nazwę firmy itp. Następnym krokiem jest złożenie w urzędzie skarbowym potwierdzenia zarejestrowania firmy. Niemiecki fiskus przyznaje wówczas przedsiębiorcy odpowiednik polskiego NIP-u.

Konto i ubezpieczenie

Jeśli przedsiębiorca posiada ubezpieczenie zdrowotne w Polsce, co do zasady nie musi ubezpieczać się w Niemczech. Istnieją oczywiście wyjątki, a jednym z nich jest posiadanie tylko częściowego ubezpieczenia w swoim kraju. Inaczej wygląda sprawa z ubezpieczeniem emerytalnym.

Zobowiązany do odprowadzania składek jest bowiem każdy przedsiębiorca, który zajmuje się profesją wpisaną na listę zawodów wymagających zezwolenia. Ponadto, firmy budowlane muszą posiadać ubezpieczenie wypadkowe.
Warto wspomnieć także o założeniu konta w niemieckim banku. Numer rachunku należy przekazać później do właściwego urzędu skarbowego. Posiadanie konta za granicą pozwoli uniknąć problemów przy kontroli, a także usystematyzuje finanse firmy.

Czy warto założyć firmę w Niemczech?

Prowadzenie przedsiębiorstwa za zachodnią granicą nie wygląda w praktyce inaczej niż Polsce. Podstawowe różnice polegają na nieco wyższych składkach ubezpieczeniowych, ale za to przedsiębiorca gromadzi na swoim rachunku emerytalnym większe niż u nas kwoty. Przy zakładaniu firmy w Niemczech warto poznać tamtejsze przepisy, a także system podatkowy. Najlepiej skorzystać z pomocy dobrego biura rachunkowego i prawników, którzy doradzą w poszczególnych kwestiach. Na pytanie, czy warto założyć firmę budowlaną w Niemczech, każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Z pewnością jednak, warto rozważyć taką opcję i dobrze ją przeanalizować.

Jak wystawić fakturę sprzedaży do usługi budowlanej w Niemczech, świadczonej na rzecz innego podatnika?

Sposób wystawiania faktury uzależniony jest od tego czy przedmiotem sprzedaży jest usługa na nieruchomościach a więc zastosowanie mają szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług czy jest to świadczenie usług opodatkowane na zasadach ogólnych.

Zastosowanie zasad ogólnych opodatkowania sprzedaży usługi budowlanej

W sytuacji gdy zastosowanie mają zasady ogólne rozliczania podatku VAT (a więc nie jest to usługa na nieruchomości) fakturę sprzedaży w systemie wfirma.pl należy wystawić poprzez zakładkę: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ. Wprowadzając dane kontrahenta należy w polu gdzie domyślnie ustawiony jest numer NIP wybrać opcję VAT-UE i wprowadzić numer kontrahenta z Niemiec poprzedzony prefiksem danego kraju - w przypadku Niemiec "DE". po uzupełnieniu wymaganych pól należy jako stawkę VAT wybrać opcję Nie podl. UE.

Polska firma budowlana w Niemczech - wystawianie faktury

Dodatkowo w podzakładce ZAAWANSOWANE możliwy jest wybór waluty oraz języka w jakim faktura ma zostać wystawiona np. w EURO z tłumaczeniem polsko-niemieckim.

Polska firma budowlana w Niemczech a faktura po niemiecku

Tak wystawiona faktura zostanie ujęta w kolumnie 7 KPiR - Sprzedaż towarów i usług oraz w rejestrze sprzedaży VAT po automatycznym przeliczeniu jej na złotówki.

Dokonując wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług na zasadach ogólnych przedsiębiorca ma obowiązek dokonania rejestracji do VAT-UE oraz złożenia w formie elektronicznej informacji podsumowującej VAT-UE w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym miała miejsce sprzedaż.

Zastosowanie zasad szczególnych opodatkowania sprzedaży usługi budowlanej jako usługi na nieruchomości

W sytuacji gdy przedmiotem sprzedaży jest usługa na nieruchomości mają zastosowanie zasady szczególne określania miejsca opodatkowania transakcji. Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT transakcja powinna zostać opodatkowana w kraju położenia nieruchomości. Dla nieruchomości położonych w Niemczech podatek VAT powinien zostać rozliczony w Niemczech. O tym która ze stron (nabywca czy sprzedawca) zobowiązana jest do rozliczenia podatku VAT decydują obowiązujące przepisy w danym kraju. W celu wystawienia faktury VAT należy przejść do zakładki: PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ. Po uzupełnieniu wymaganych pól należy jako stawkę VAT wybrać opcję Nie podl. Dodatkowo w podzakładce OPIS warto dodać informację, że jest to "Usługa na nieruchomości zgodnie z art. 28e ustawy o VAT". Ponadto w podzakładce ZAAWANSOWANE możliwy jest wybór waluty oraz języka w jakim faktura ma zostać wystawiona np. w EURO z tłumaczeniem polsko-niemieckim.

Polska firma budowlana w Niemczech - usługi na nieruchomościach

Tak wystawiona faktura zostanie ujęta w kolumnie 7 KPiR - Sprzedaż towarów i usług oraz w rejestrze sprzedaży VAT po automatycznym przeliczeniu jej na złotówki.

W sytuacji gdy zastosowanie mają szczególne zasady opodatkowania sprzedaży usług budowlanych nie należy generować informacji podsumowującej VAT-UE.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów