0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polski Ład a Ulga na CSR, czyli społeczną odpowiedzialność biznesu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jednym z elementów Polskiego Ładu jest Ulga na CSR (ang. Corporate Social Responsibility), czyli na społeczną odpowiedzialność biznesu. Ma stanowić zachętę podatkową dla inwestorów oraz przynosić korzyści podmiotom działającym w sferze kultury, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego. Sprawdźmy, jak będzie działać Ulga na CSR i ile będzie można na niej zyskać!

Co to jest Ulga na CSR?

Ulga na CSR jest rozwiązaniem proponowanym w ramach podatkowego restartu gospodarki i Programu Repatriacji Kapitału w ramach Polskiego Ładu. Jej celem jest wspieranie działalności w obszarach kulturowo - sportowych, tak aby powstało więcej współprac pomiędzy przedsiębiorcami, artystami i celebrytami a instytucjami kultury, klubami sportowymi czy uczelniami wyższymi. Dąży się do tego, aby te podmioty uzyskały dodatkowe środki na prowadzoną działalność. 

Jak ma działać Ulga na CSR?

Ulga na CSR ma przyciągać potencjalnych sponsorów do inwestycji w polskie podmioty działające w strefie sportu, kultury i nauki. Inwestorzy, zarówno polscy jak i zagraniczni, zyskają możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT i CIT) 50% kosztów poniesionych na wskazane obszary działalności, czyli dzięki dodatkowej preferencji łącznie będzie można rozliczyć 150% poniesionego kosztu. Ulga na CSR będzie obowiązywać bez dolnych i górnych granic. Sprawdźmy, ile przykładowo może zyskać potencjalny przedsiębiorca - inwestor:

Przykład

Pewien aktor chciałby przekazać 10 000 zł na działalność miejskiego ośrodka kultury, z którego pochodzi. Artysta rozlicza się w formie podatku liniowego według stawki 19%. Ile dodatkowo zyska w podatku dochodowym?

Artysta rozliczając się w formie podatku liniowego zyskałby 1 900 zł zaliczając wydatek do kosztów uzyskania przychodu. (10 000 x 19% = 1 900 zł)

Korzystając z Ulgi na CSR zyskałby dodatkowo 950 zł (1 900 x 50% = 950 zł)

Artysta razem zyskałby 2 850 zł (1 900 + 950) w podatku dochodowym, z czego 950 zł dzięki Uldze na CSR.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów