0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wywóz towarów z Ukrainy możliwy tylko z rejestracją w PSCU

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 1 lipca br. nastąpiły istotne zmiany w wywozie towarów z Ukrainy, na skutek których odprawa celna możliwa jest wyłącznie po uprzedniej rejestracji w Państwowej Służbie Celnej Ukrainy. Jakie wymogi formalne należy spełnić, aby wywóz towarów z Ukrainy był możliwy? Sprawdziliśmy, kto objęty jest rejestracją oraz w jaki sposób jej dokonać!

Nowe regulacje a wywóz towarów z Ukrainy

Od 1 lipca br. obowiązują nowe regulacje, które obligują do rejestracji w Państwowej Służbie Celnej Ukrainy podmioty, które zamierzają dokonywać wywozu towarów z Ukrainy. Rejestracja jest istotna, bowiem jej brak może skutkować odmową odprawy celnej nabytych towarów.

Obowiązkiem rejestracji będą objęci nierezydenci Ukrainy, czyli zagraniczni przewoźnicy, którzy przewożą przez Ukrainę lub jej granicę tranzytem towary lub pojazdy użytkowe w brzmieniu § 4 drugiej części Kodeksu Celnego Ukrainy.

Wywóz towarów z Ukrainy a rejestracja w PSCU

Możliwości rejestracji jest kilka, bowiem zgłoszenia rejestracyjnego można dokonać:

  • przy wjeździe lub wyjeździe z Ukrainy, gdzie należy wypełnić formularz rejestracyjny na przejściu granicznym, okazując poświadczenie rejestracji nierezydenta wydane przez właściwy organ państwa rejestracji;

  • wysyłając formularz w wersji papierowej wraz z kopią poświadczenia rejestracji do dowolnego urzędu celnego;

  • składając bezpośrednio (lub za pośrednictwem pełnomocnika bądź agenta celnego, który działa w imieniu nierezydenta) formularz w dowolnym urzędzie celnym wraz z kopią poświadczenia rejestracyjnego nierezydenta.

Formularz rejestracyjny możliwy jest do pobrania za pośrednictwem strony Państwowej Służby Celnej Ukrainy – jest on dostępny w języku ukraińskim i angielskim. Zgłoszenia rejestracyjnego można dokonać w dowolnym języku uznanym oficjalnie w komunikacji międzynarodowej, niemniej jednak szybsze procesowanie zgłoszenia następuje w sytuacji, w której rejestracja dokonana jest w języku ukraińskim lub angielskim.

Z chwilą wprowadzenia zgłoszenia do systemu informatycznego służby celnej interesant otrzyma w przeciągu godziny tymczasowy numer rejestracyjny. Z kolei stały numer rejestracyjny zostanie mu przyznany w przeciągu 5 dni roboczych.
Niemniej jednak posiadanie tymczasowego numeru rejestracyjnego upoważnia nierezydenta do dopełniania wszelkich niezbędnych formalności, które umożliwią wywóz towarów z Ukrainy.
Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego nie jest możliwe, jeśli formularz zawiera błędy formalne lub podmiot jest już zarejestrowany w PSCU jako nierezydent.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów