Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przekształcenie jednoosobowej firmy w spółkę z o.o. - czy to możliwe?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy z nich przechodzą na własną działalność z etatu, jeszcze inni pracują zarówno na umowie o pracę, jak i realizują się zawodowo w swoim przedsiębiorstwie. W pewnym momencie przychodzi jednak czas na podjęcie poważnych decyzji, w tym między innymi powołanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to jedna z najważniejszych demokratycznych wolności obywateli. Obecnie korzysta z niej o wiele więcej rodaków niż jeszcze kilka lat temu. Nic w tym dziwnego, ponieważ założenie własnej firmy jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz!

Przedsiębiorczy Polak

W naszym kraju istnieje kilka możliwości prowadzenia biznesu, a każda z nich ma oczywiście swoje plusy oraz minusy. Trud związany z kierowaniem swoją firmą nie zniechęca jednak tysięcy naszych rodaków to spróbowania swoich sił. Dla wielu z nich jest to szansa na zrealizowanie swoich ambitnych planów oraz pomysłów. W Polsce istnieje już kilka milionów firm, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych, a każdego dnia pojawiają się kolejne.

Jak założyć firmę?

Jednoosobowe przedsiębiorstwo to nadal najpopularniejszy rodzaj prowadzenia interesów. Nie wymaga wkładu własnego, umowy ze wspólnikiem i wielu innych formalności, jakie wiążą się na przykład z byciem udziałowcem w spółce. Jednoosobowa działalność to więc świetne rozwiązanie na start, które jednak spełnia także swoje funkcje w przypadku bardzo doświadczonych i prowadzących duże firmy przedsiębiorców. Forma ta umożliwia bowiem zatrudnianie pracowników, zlecanie zadań zewnętrznym podmiotom, jak i mało skomplikowane rozliczanie się z fiskusem.

Tworzenie spółki - co warto wiedzieć?

O wiele bardziej skomplikowaną i zaawansowaną formą prowadzenia biznesu jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. O ile w przypadku zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy złożenie we właściwym urzędzie gminy stosownego formularza, przy spółce nie jest to takie proste. Każda z nich musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, wspólnicy muszą podpisać ze sobą umowę notarialnie poświadczoną i podzielić się udziałami. Potrzebny jest także wkład, czyli tzw. kapitał założycielski. Obecnie przepisy polskiego prawa ustanawiają minimalną kwotę 5 tysięcy złotych. Ponadto, ze spółką wiąże się konieczność prowadzenia pełnej księgowości, a co za tym idzie dokumentowania każdej, choćby najmniejszej, transakcji.

Czy można przekształcić działalność w spółkę?

Wielu przedsiębiorców powołuje spółkę, aby dokonać optymalizacji podatkowej oraz zmniejszyć wysokość składek ZUS. Inni natomiast myślą o spółce w kontekście rozwijającego się biznesu i potrzeby znalezienia wspólnika. W niektórych branżach takich jak choćby budownictwo spółka jest normą i sporym ułatwieniem przedsiębiorców. Połączenie sił i interesów bardzo często wychodzi firmie na dobre, a kontrahenci bardziej ufają spółkom niż jednoosobowym biznesom. W tym znaczeniu pojawia się jednak pytanie o przekształcenie działalności w spółkę. Czy można to zrobić? Na jakich zasadach? Szczegóły w dalszej części tekstu.

Przekształcenie jednoosobowej firmy w spółkę

Tego rodzaju rozwiązanie jest możliwe i dość często stosowane. Przekształceniu może ulec każda jednoosobowa działalność gospodarcza. Do dokonania takiej czynności uprawniony jest przedsiębiorca, który wykonuje działalność we własnym imieniu. Zachowuje przy tym wszelkie prawa majątkowe i kapitał firmy. Polskie prawo nie wprowadza wyjątków w tym zakresie. W przepisach nie ma także ograniczeń związanych z przekształceniem. Nie bierze się więc pod uwagę ani daty założenia firmy, ani jej formy opodatkowania, ani też jej kształtu formalno-prawnego.

Jak przekształcić w spółkę?

Sprawa wydaje się tylko z pozoru prosta. Przekształcenie jednoosobowej firmy, która posiada już jakiś kapitał i księgę przychodów oraz rozchodów w spółkę prawa handlowego odbywa się nieco inaczej, niż zakładanie spółki od podstaw. Ważnym aspektem są także koszty, które musi ponieść przedsiębiorca. Pierwszym krokiem na drodze do przekształcenia jest ustalenie bilansu materialnego firmy. Zadanie to warto zlecić księgowej, która zajmuje się prowadzeniem rachunkowości przedsiębiorstwa. Kolejnym etapem jest sporządzenie tzw. planu przekształcenia. Zgodnie z przepisami musi mieć postać aktu notarialnego, a ponadto zostać sprawdzony przez biegłego rewidenta. Tego ostatniego na pisemny wniosek właściciela firmy wyznacza właściwy sąd rejestrowy.

Wizyta u notariusza

Samo powołanie do życia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z zawarciem aktu notarialnego. Niestety, nie ma od tego żadnych odstępstw. Dopiero po uzyskaniu aktu przedsiębiorca może udać się do Krajowego Rejestru Sądowego z wnioskiem o wpis. Fakt założenia spółki ogłaszany jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wszystkie te czynnością pozwolą jednak na założenie spółki zgodnie z prawem. Są też konieczne do tego, aby przedsiębiorca mógł przenieść majątek z jednej do drugiej firmy, tyle tylko, że teraz będzie działać pod innym tytułem prawnym.

Koszty przekształcenia w spółkę

Naturalnie cały proces wiąże się z kosztami. W wielu przypadkach nie są one małe, ponieważ sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy bowiem od wyceny jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zawiłości całej procedury przekształcania. Może się bowiem zdarzyć tak, że na którymś z etapów nastąpią komplikacje natury prawnej i potrzebne będzie wynajęcie prawnika lub skorzystanie z bardziej szczegółowej wiedzy notariusza. Wielu przedsiębiorców ponadto zleca całe zadanie firmom, które się w tym specjalizują. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i energii, a w ogólnym rozrachunku także i pieniędzy. Błędy właściciela firmy na poszczególnych etapach przekształcania jej w spółkę mogą bowiem sporo kosztować, a ich naprawienie trochę potrwać. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest indywidualna i tak należy do niej podchodzić.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów