0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Usługa Twój e-PIT, czyli PIT-37 lub PIT-38 sporządzi za Ciebie urząd!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Drugi rok z rzędu podatnicy mogą korzystać z łatwiejszego rozliczenia deklaracji rocznej. Od 2019 roku funkcjonuje bowiem usługa Twój e-PIT, dzięki której to urząd skarbowy wypełnia PT roczny za podatnika, a sam podatnik wystarczy, że go zweryfikuje i zatwierdzi. Na czym polega usługa Twój e-PIT i jakie deklaracje można dzięki niej rozliczyć? Wyjaśniamy!

Na czym polega usługa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT polega na automatycznym przygotowaniu i udostępnieniu podatnikom zeznań rocznych przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową. Deklaracja roczna jest uzupełniana i udostępniana w formie elektronicznej na Portalu Podatkowym: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Wypełnione zeznanie roczne jest udostępniane dla podatnika od 15 lutego i ma on czas do 30 kwietnia, aby zatwierdzić swój PIT. W tym czasie można w nim dokonać zmian np. rozliczyć ulgi podatkowe, czy wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku. Następnie należy zaakceptować lub odrzucić deklaracje i rozliczyć się poza usługą Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie zatwierdzi ani nie odrzuci wypełnionej deklaracji przez urząd, wówczas w dniu 30 kwietnia deklaracja zostanie ona automatycznie uznana za złożoną w terminie. Jednak jeżeli podatnik we własnym zakresie innym sposobem dostarczy deklarację do urzędu, wówczas ma ona pierwszeństwo przed tą wygenerowaną automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Jakie deklaracje można złożyć przez usługę Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT działa wyłącznie w zakresie zeznań rocznych osób fizycznych. Obecnie za jej pośrednictwem można rozliczyć się na dwóch rodzajach deklaracji rocznych PIT-37 i PIT-38. Najczęściej zatem osoby zatrudnione na etacie bądź umowie zlecenie, otrzymując od pracodawcy PIT-11 mogą rozliczyć się bezpośrednio na Portalu Podatkowym. Skraca to znacznie czas poświęcony na wypełnienie zeznania rocznego oraz daje możliwość jego elektronicznej wysyłki, z bezpiecznym dostarczeniem do urzędu, co potwierdza UPO otrzymane na Portalu Podatkowym po prawidłowo przeprowadzonej wysyłce deklaracji.

Przypominamy, że termin złożenia deklaracji rocznej PIT-37, PIT-38, jak również PIT-36 i PIT-36L upływa 30 kwietnia roku następnego, za który składana jest deklaracja roczna.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów