0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wnioski do KRS tylko elektronicznie – od kiedy zmiany w przepisach?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już niedługo nastąpi elektronizacja Krajowego Rejestru Sądowego – zmiany te oznaczają dla podmiotów podlegających pod KRS obowiązek składania wniosków wyłącznie w formie elektronicznej. Sprawdziliśmy, kiedy przepisy wejdą w życie oraz w jaki sposób podmioty będą autoryzować składane wnioski do KRS online.

Wnioski do KRS wyłącznie w formie online

1 lipca br. wejdą w życie regulacje wprowadzające elektroniczne postępowanie przed Krajowym Rejestrem Sądowym. Oznacza to, że podmioty podlegające pod instytucje KRS będą zobowiązane składać wnioski wyłącznie w formie elektronicznej.

Zmiany w przepisach obejmą nie tylko pierwsze składane wnioski do KRS przez podmioty zobowiązane, ale także wnioski aktualizacyjne w przypadku ewentualnych zmian we wpisie.

Wnioski do KRS w formie elektronicznej będą musiały zostać poświadczone przez jednostkę uprawnioną do reprezentowania danego podmiotu jednym z możliwych podpisów elektronicznych posiadających moc prawną:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

  • ePUAP,

  • profilem zaufanym.

Wnioski podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców, które po wejściu przepisów w życie zostaną złożone w tradycyjnej formie papierowej, nie będą rozpatrywane przez instytucję.

Wyłączenia w przepisach a elektroniczne wnioski do KRS

Nowe regulacje wprowadzą wyłączenia dla pewnych grup podmiotów, które w dalszym ciągu będą uprawnione do składania wniosków w formie tradycyjnej. W przypadku podmiotów wpisanych do:

  • rejestru SPZOZ,

  • rejestru fundacji,

  • rejestru stowarzyszeń,

  • rejestru organizacji społecznych i zawodowych

– powstanie dowolność w wyborze formy, w jakiej od 1 lipca br. będą składane wnioski do KRS.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów