Już niedługo nastąpi elektronizacja Krajowego Rejestru Sądowego – zmiany te oznaczają dla podmiotów podlegających pod KRS obowiązek składania wniosków wyłącznie w formie elektronicznej. Sprawdziliśmy, kiedy przepisy wejdą w życie oraz w jaki sposób podmioty będą autoryzować składane wnioski do KRS online.
Wnioski do KRS wyłącznie w formie online
1 lipca br. wejdą w życie regulacje wprowadzające elektroniczne postępowanie przed Krajowym Rejestrem Sądowym. Oznacza to, że podmioty podlegające pod instytucje KRS będą zobowiązane składać wnioski wyłącznie w formie elektronicznej.
Zmiany w przepisach obejmą nie tylko pierwsze składane wnioski do KRS przez podmioty zobowiązane, ale także wnioski aktualizacyjne w przypadku ewentualnych zmian we wpisie.
Wnioski do KRS w formie elektronicznej będą musiały zostać poświadczone przez jednostkę uprawnioną do reprezentowania danego podmiotu jednym z możliwych podpisów elektronicznych posiadających moc prawną:
-
kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
-
ePUAP,
-
profilem zaufanym.
Wyłączenia w przepisach a elektroniczne wnioski do KRS
Nowe regulacje wprowadzą wyłączenia dla pewnych grup podmiotów, które w dalszym ciągu będą uprawnione do składania wniosków w formie tradycyjnej. W przypadku podmiotów wpisanych do:
-
rejestru SPZOZ,
-
rejestru fundacji,
-
rejestru stowarzyszeń,
-
rejestru organizacji społecznych i zawodowych
– powstanie dowolność w wyborze formy, w jakiej od 1 lipca br. będą składane wnioski do KRS.