Poradnik Przedsiębiorcy

Student biznesmenem - czyli jak zdobyć kapitał na studiach

Najlepiej jest studiować na kierunku, który jest pasją, ale który zapewni także intratną posadę. Niestety, obecnie wielu studentów nie ma widoków na zdobycie zatrudnienia w swoim zawodzie. Coraz więcej osób, zamiast poddawać się i szukać czegoś “na zastępstwo” woli wziąć los we własne ręce i rozpocząć prowadzenie biznesu. Dodatkowym atutem takiego pomysłu może być fakt, że dla przedsiębiorczych studentów przewidziane są atrakcyjne źródła finansowania.

Kredyt studencki

Pożyczka na preferencyjnych warunkach oferowana przez banki studentom i absolwentom uczeni wyższych może być dobrym pomysłem na sfinansowanie działalności gospodarczej. Kredyt taki może wziąć każdy student, doktorant czy absolwent, niezależnie od rodzaju uczelni wyższej oraz trybu studiów.

Decydując się na kredyt studencki, przyszły przedsiębiorca może otrzymać do 600 zł miesięcznie, co w kontekście 5 lat studiów daje kwotę do 30 000 zł. Środki finansowe mogą zostać przeznaczone zarówno na własną firmę, jak i na koszty studiowania i życia w innym niż rodzinne mieście.

Dlaczego kredyt studencki jest lepszy od klasycznego kredytu konsumenckiego? Spłata otrzymanych z banku środków jest odroczona i rozpoczyna się dopiero 2 lata po planowym ukończeniu studiów. Do tego czasu wszystkie odsetki od kredytu spłacane są przez państwo, wobec czego znacząco zmniejszają się koszty kredytu. Ponadto, w momencie gdy młody przedsiębiorca zaczyna samodzielnie spłacać raty, ich oprocentowanie wynosi około ½ stopy redyskontowej NBP, co oznacza nawet kilkanaście razy mniejsze koszty, niż te ponoszone przy zwykłych kredytach.

Program rządowy

Obok preferencyjnych kredytów, które oferują studentom banki, na uwagę zasługują też kredyty udzielane w ramach rządowego programu “Pierwszy Biznes - Wsparcie Na Starcie”. Od 2014 roku będą z nich mogli korzystać studenci z całego kraju (obecnie są dostępne wyłącznie w województwach mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim). Niskooprocentowany kredyt będą mogli otrzymać studenci i absolwenci, mający pomysł na swoją pierwszą firmę.

Projekt “Wsparcia na Starcie” został opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Bankiem Gospodarki Krajowej. Pożyczki, które studenci mogą otrzymać, są oprocentowanie na poziomie 0,75 proc. w skali roku, a ich spłata może trwać maksymalnie przez 7 lat, jednak z możliwością udzielenia karencji w spłacie na okres jednego roku. Kwota udzielonego kredytu może wynieść do 60 000 zł, przy czym wypłata środków następuje dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Alternatywa?

Powyższe sposoby sfinansowania pierwszego biznesu są skierowane wyłącznie do studentów i absolwentów uczelni wyższych, jednakże oprócz nich istnieją także sposoby alternatywne, przeznaczone dla szerszej grupy odbiorców.

W związku z tym przedsiębiorczy studenci mogą także skorzystać z pomocy np. Aniołów Biznesu, poszukać chętnych do pomocy w ramach finansowania społecznościowego w Internecie bądź też dołączyć do coraz szerszego grona start-upów.

Jak więc widać, możliwości zdobycia kapitału na własny biznes jest naprawdę sporo. Warto wobec tego zastanowić się, czy założenie własnej firmy nie jest dobrą alternatywą dla poszukiwania pracy na etacie, zwłaszcza w obliczu wysokiej stopy bezrobocia wśród młodych magistrów.