0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Profil zaufany - czym jest i jak go zarejestrować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od pewnego czasu osobom korzystającym z internetu kolejki w urzędach nie są już straszne. Dzieje się tak, ponieważ Ministerstwo Cyfryzacji w ramach uproszczenia wszelkich formalności administracyjnych wprowadziło usługę ePUAP, dzięki której każdy obywatel Polski może założyć swój tzw. profil zaufany. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie przeprowadzić większość czynności w danych urzędach bez potrzeby wychodzenia z domu – m.in. uiścić podatki, opłacić składki na ubezpieczenie czy też założyć firmę. Jedyna niedogodność polega na tym, że w niektórych przypadkach, aby zarejestrować omawiany profil, należy udać się do określonego punktu w celu potwierdzenia tożsamości. Większość banków oferuje potwierdzenie profilu online. Niestety takie rozwiązanie nie dotarło jeszcze do Poczty Polskiej. W tym wypadku należy zgłosić się do najbliższej placówki.

Można by powiedzieć, że to szczęście w nieszczęściu, iż Poczta Polska posiada swoje placówki terenowe rozsiane gęsto po całej Polsce. Oznacza to, że nawet mieszkając w bardzo małej miejscowości, oddalonej o wiele kilometrów od większego miasta, podróż do jednej z około 5 tys. placówek pocztowych nie będzie bardzo czasochłonna. Plusem jest również fakt, iż w okienku poczty można założyć profil zaufany od A do Z, tj. bez uprzedniej rejestracji online w domu.

Czym dokładnie jest Profil zaufany?

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które w sposób jednoznaczny identyfikują jego posiadacza. Profil ten jest potrzebny, aby móc korzystać z usług podmiotów publicznych w internecie. Usługa ta w swoich założeniach przypomina podpis elektroniczny, przy czym wymaga od użytkownika jedynie dostępu do sieci oraz posiadania smartfonu, co w codziennym korzystaniu jest rozwiązaniem o wiele wygodniejszym.

W najprostszy sposób rzecz ujmując – przy użyciu omawianego profilu platformy elektroniczne urzędów traktują nas tak samo jak przy okazaniu dowodu „na żywo”. Za pomocą profilu zaufanego użytkownik zatem każdorazowo skutecznie potwierdzi swoją tożsamość w internecie, jak również podpisze wniosek czy odbierze decyzję organu.

Jeśli wierzyć zapewnieniom Ministerstwa Cyfryzacji, profil zaufany jest w taki sposób zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Co za tym idzie, korzystanie z niego online jest nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze niż osobista wizyta w urzędzie, gdzie poziom „prywatności” jest znikomy, a możliwość zgubienia czy pozostawienia dowodu osobistego wysoce prawdopodobna.

Jakie dane są potrzebne do założenia profilu zaufanego?

Lista informacji o użytkowniku potrzebnych do rejestracji nie jest przesadnie długa. Aby móc założyć omawiany profil, wystarczy podać:

  • imię (imiona) i nazwisko;

  • datę urodzenia;

  • numer PESEL.

Przy czym należy zwrócić uwagę właśnie na numer PESEL, gdyż jedynie mieszkańcy Polski, którzy go posiadają, mają możliwość założenia Profilu. Jest to jednoznaczne z faktem, iż obcokrajowcy, którzy mogą bez przeszkód załatwiać swoje sprawy w urzędach przy pomocy paszportu, np. płacić podatki czy prowadzić działalność gospodarczą, nie skorzystają z przedmiotowych usług online, jeżeli nie posiadają numeru PESEL.

Co można załatwić przy pomocy profilu zaufanego?

Z profilu zaufanego, mimo iż początkowo był przyporządkowany do platformy ePUAP, można teraz korzystać w wielu innych obszarach administracji państwowej.

Dzięki Profilowi każdy użytkownik może korzystać m.in. z:

  • Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, tj. ePUAP – dzięki niej, nie wychodząc z domu, można złożyć wniosek o wyrobienie dowodu osobistego, uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosić urodzenie dziecka czy też złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej;

  • serwisu obywatel.gov.pl – dzięki niemu każdy użytkownik profilu może dokonywać wielu niezbędnych czynności administracyjnych, m.in. podpisać i wysłać jednolity plik kontrolny JPK_VAT czy złożyć deklarację podatkową. W ramach tego serwisu użytkownik ma również możliwość sprawdzenia:

    - swoich punktów karnych;
    - swoich danych w Rejestrze Dowodów Osobistych;
    - swoich danych w rejestrze PESEL;
    - informacji o unieważnieniu dowodu osobistego w związku z jego utratą lub uszkodzeniem;

  • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tj. PUE ZUS – przy jej pomocy możliwe jest umówienie się na wizytę w placówce ZUS, wysyłanie wniosków, sprawdzenie swojego zwolnienia lekarskiego, skontrolowanie zgłoszenia do ubezpieczeń, jak również zweryfikowanie informacji o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS;

  • Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, tj. CEIDG – jest to największe udogodnienie dla przedsiębiorców – każdy, kto próbował swoich sił, otwierając własny biznes, doskonale wie, że tzw. obsługa jednookienkowa zupełnie nie zdaje egzaminu. Z kolei dzięki profilowi zaufanemu, nie tracąc niepotrzebnie czasu, można założyć firmę, wznowić lub zawiesić jej działalność, jak również swobodnie modyfikować dane zawarte na swoim profilu w rejestrze;

  • Internetowego Konta Pacjenta, tj. IKP – portal ten gromadzi informacje o historii chorób pacjentów, można na nim również sprawdzić i wygenerować m.in. e-receptę, e-skierowanie czy e-zwolnienie.

Profil zaufany a Poczta Polska

Poczta Polska jako jedna z nielicznych spółek Skarbu Państwa ma ten plus, że jej placówki znajdują się w prawie każdej polskiej miejscowości. W większych miastach, jak Warszawa czy Kraków, można je spotkać niemalże na każdym rogu. Dzięki tak gęstej sieci oddziałów Poczta Polska daje możliwość założenia profilu zaufanego każdemu obywatelowi, choć oczywiście trzeba mieć na uwadze niesławne, wielominutowe kolejki w prawie każdej placówce. Być może dlatego, w porównaniu z obecną obsługą banków, które również oferują możliwość założenia profilu, są one raczej głównym wyborem osób starszych i tych mniej zapoznanych ze współczesną technologią.

Poczta jest właścicielem platformy Envelo.pl, za pomocą której możliwe jest założenie profilu zaufanego. Zgodnie z oświadczeniem rzecznika Poczty, usługa jest kierowana głównie dla mieszkańców miejscowości, w których nie ma innych instytucji oferujących kontakt z administracją państwową.

Do potwierdzenia swojego profilu użytkownikowi niezbędne jest Konto Zaufane Envelo. Poczta Polska oferuje przy tym możliwość jego założenia w każdej z obecnie działających filii, tj. w prawie 5 tys. urzędów na terenie całego kraju.

Usługa ta jest całkowicie darmowa, co więcej – i tutaj istnieje przewaga nad ofertą banków – profil zaufany można założyć bez konieczności skorzystania z innego, konkretnego produktu finansowego – np. obowiązku założenia rachunku bankowego czy rachunku oszczędnościowego.

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora sprzedaży w Poczcie Polskiej Pawła Kopcia, które można przeczytać na stronie envelo.pl: „Grupa Poczty Polskiej pracuje obecnie nad rozwojem systemu, dzięki któremu Konto Zaufane Envelo będzie można założyć za pomocą urządzenia mobilnego, w które wyposażony jest listonosz. Ta usługa umożliwi w przyszłości tworzenie pocztowej e-tożsamości w dowolnym miejscu. Ma to być ważny krok do realizacji strategii przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu nie tylko osób mieszkających w najodleglejszych zakątkach Polski, ale również osób niepełnosprawnych czy przewlekle chorych, które rzadko wychodzą z domu”.

Jak wygląda rejestracja Profilu?

Rejestracja omawianej usługi jest uproszczona na tyle, aby każda osoba zapoznana z działaniem internetu mogła sobie z tym poradzić bez większych problemów. W razie jakichkolwiek kłopotów do pomocy przy rejestracji zobowiązani zostali pracownicy Poczty Polskiej, co jest ogromnym ułatwieniem dla osób starszych, które z nowinkami technologicznymi mogą mieć niewiele wspólnego.

Aby założyć Profil Zaufany, należy wejść na portal Envelo pod adresem: https://www.envelo.pl/profil-zaufany-epuap/ i kliknąć w opcję „Załóż Profil Zaufany”. Po założeniu konta na platformie trzeba potwierdzić swoją tożsamość – można to zrobić w dowolnej placówce Poczty i nie wolno wówczas zapomnieć o dowodzie osobistym lub paszporcie. Pracownik poczty drukuje dokument z potwierdzeniem, na którym znajdują się niezbędne hasła, i wręcza go użytkownikowi. Dzięki hasłom osoba zainteresowana ma możliwość zalogowania się do portalu Envelo. Po wejściu w ustawienia swojego konta należy aktywować swój profil zaufany. 

Profil zaufany a Poczta Polska – podsumowanie

Można mieć różne zdania co do jakości i ceny usług oferowanych przez Pocztę Polską, jednakże w kwestii profilu zaufanego trzeba przyznać, iż Poczta faktycznie wyszła naprzeciw potrzebom swoich klientów. W gruncie rzeczy oferuje usługę podobną do tych proponowanych przez chociażby banki, z tą różnicą, że Poczta Polska aktywnie wdraża tzw. strategie przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu. Dzięki temu klienci placówek pocztowych, którzy w normalnych warunkach nie byliby w stanie samodzielnie założyć swojego profilu zaufanego, przy pomocy pracowników pocztowych będą mogli tego dokonać.

Dodatkowym plusem jest z całą pewnością wysoka dostępność placówek, gdyż znajdują się niemal w każdej miejscowości w kraju. Natomiast w chwili, kiedy omawiana usługa będzie „przyjeżdżała” do klienta, dzięki mobilnym urządzeniom, w które wyposażeni zostali listonosze, do grona aktywnych użytkowników profilu będą mogły dołączyć także osoby niepełnosprawne oraz przewlekle chore, dla których wyjście z domu stanowi wielkie wyzwanie.

Powyższe sprawia, że Poczta Polska ma szansę stać się liderem na rynku wszelkich usług, z których będzie można korzystać przy pomocy omówionego profilu zaufanego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów