Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-02-15

Artykuły:

Wykreślenie z rejestru VAT - czy podatnik powinien być powiadomiony?

Zgodnie z ustawą o VAT, w pewnych sytuacjach, może nastąpić wykreślenie z rejestru VAT podatnika. Istotne jest, czy w takiej sytuacji powinien on otrzymać oficjalne pismo informujące o wykreśleniu? Co na ten problem mówi uchwała NSA? Sprawdź!

15 lutego 2024

Równość wynagrodzeń – każdy pracownik będzie zarabiał tyle samo?

Dyrektywa UE ma na celu uzyskać równość wynagrodzeń oraz zwiększenie przejrzystości w zakresie płac. Oznacza to, że pracownicy będą mogli porównywać swoje wynagrodzenia z wynagrodzeniami innych pracowników na podobnych stanowiskach. Dowiedz się więcej!

15 lutego 2024

20 lat po akcesji Polski do UE - transformacje i wyzwania na rynku finansowym 27. Banking Forum i 23. Insurance Forum

Już 4 kwietnia 2024 roku odbędzie się 27. Banking Forum i 23. Insurance Forum w Warszawie. Wydarzenie jest dedykowane liderom sektora bankowego i ubezpieczeniowego z Polski. Przeczytaj i sprawdź, aby poznać więcej szczegółów!

15 lutego 2024

Kiedy można wybrać kwartalny ryczałt i jak zgłosić to w urzędzie?

W sytuacji, gdy działalność gospodarcza nie generuje znaczących kosztów, przedsiębiorcy często jako formę opodatkowania wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Część z nich decyduje się na kwartalny ryczałt. Dowiedz się kto może go wybrać!

15 lutego 2024

Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na skalę

U podatników rozliczających na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego odpis amortyzacyjny nie stanowi kosztu. Jednak co w przypadku, kiedy dojdzie do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową? Jak wygląda amortyzacja po zmianie formy opodatkowania?

15 lutego 2024

Zagraniczny podatek dochodowy - czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy za granicą istotne jest unikanie podwójnego opodatkowania. W artykule zajmiemy się natomiast kwestią, czy zagraniczny podatek dochodowy może być kosztem podatkowym przy rozliczaniu PIT w Polsce?

15 lutego 2024

Chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym w 2024

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy. W artykule wyjaśniamy czy możliwe jest chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Przeczytaj i sprawdź!

15 lutego 2024

Wynagrodzenie płatnika za pobór podatków w 2024 roku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie płatnika przysługuje płatnikowi, który terminowo opłaca podatki. Stanowi ono rekompensatę finansową z tytułu wykonywania szeregu czynności mających na celu obliczenie i potrącenie należnego podatku.

15 lutego 2024

Wypłata odprawy emerytalnej przed decyzją ZUS - co musisz wiedzieć?

Odprawy emerytalne to powszechne i gwarantowane ustawowo świadczenia, przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Jedną z kluczowych kwestii jest termin, w jakim powinna być wypłata odprawy emerytalnej przed decyzją ZUS.

15 lutego 2024

Zeznania roczne za 2023 rok

Przygotowanie zeznań rocznych może nasuwać pewne wątpliwości. Pobierz darmowy ebook "Zeznania roczne za 2023 rok - najważniejsze informacje" i przygotuj się do tego odpowiednio!

15 lutego 2024

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę a umowa zlecenie u innego pracodawcy

Zbieg tytułów ubezpieczeń występuje w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i posiada jednocześnie umowę zlecenie. Jak w takiej sytuacji ustalić, z której umowy odprowadzane są składki ZUS? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

15 lutego 2024

Trening sztucznej inteligencji (AI) a prawa autorskie

Obecnie wiele osób korzysta z możliwości sztucznej inteligencji. Ale, czy zastanawiałeś się, jakie obowiązują przepisy prawne dotyczące AI? Czy trening sztucznej inteligencji oddziałuje na prawo autorskie? Przeczytaj i sprawdź!

15 lutego 2024

Użyczenie w księgach rachunkowych - ewidencja

Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny. Powoduje ona jednak powstanie przychodu po stronie biorącego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Czy wiesz, jak prawidłowo wykazać użyczenie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!

15 lutego 2024

Szkody wyrządzone przez AI – kto za nie odpowiada?

W następstwie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji zostały przygotowane nowe regulacje przez Unie Europejską. Regulacje te dotyczą sytuacji w których występują szkody wyrządzone przez AI. Przedstawiamy skutki oraz zakres odpowiedzialności twórców.

15 lutego 2024

Solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej - czy jest możliwe?

Analizujemy zakres czynności kosmetycznych wyłączonych z obligatoryjnego posiadania kasy fiskalnej. Odpowiadamy czy solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej jest prawnie uzasadnione oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by korzystać z tego zwolnienia!

15 lutego 2024

Rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika - przedstawiamy warunki

Ulga za złe długi powoduje, że nieuregulowana należność wierzyciela może zmniejszyć podstawę opodatkowania w spółce. Odpowiadamy zatem czy rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika w spółce osobowej jest możliwe i jakie warunki należy spełnić!

15 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów