0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-03-14

Artykuły:

Rozwód a urlop okolicznościowy - kiedy można skorzystać z dodatkowego urlopu?

Rozwód a urlop okolicznościowy - czy w czasie rozwodu przysługuje dodatkowe wolne? Jaki urlop wtedy wykorzystujemy? Czy dostaniemy wolny dzień za rozprawę sądową? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej szczegółów na ten temat!

14 marca 2024

Świadek w sprawie – prawa, obowiązki, zagrożenia

O powołaniu danej osoby na świadka ostatecznie decyduje sąd prowadzący postępowanie. Świadek w sprawie może pełnić kluczową rolę w trakcie procesu. Jakie są jego prawa, obowiązki i czy świadek może nie stawić się na rozprawę? Przeczytaj nasz artykuł!

14 marca 2024

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

Zdarzają się sytuacje, w których dana osoba może mieć wątpliwość, czy podlega pod ubezpieczenie zdrowotne. Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym? Obecnie istnieje kilka sposobów umożliwiających weryfikację tej kwestii. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

14 marca 2024

Stawka ryczałtu przy sprzedaży detalicznej alkoholu

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ryczałtu są zobligowani do opodatkowania przychodu odpowiednią stawką ryczałtu. Tematem artykułu jest możliwość opodatkowania ryczałtem oraz stawka ryczałtu przy sprzedaży detalicznej alkoholu.

14 marca 2024

Wycena bilansowa udziałów w innej spółce - jak powinna zostać dokonana?

Udziały w innej spółce stanowią wartościowo wyrażone prawa własności do jej majątku. Jednym z kluczowych zagadnień związanych z inwestowaniem w udziały jest ich wycena bilansowa. Jak powinna zostać dokonana wycena bilansowa udziałów w innej spółce?

14 marca 2024

Praca w szczególnych warunkach - czym się charakteryzuje?

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - z jakimi uprawnieniami pracownika się wiąże? Jakie prace wymieniane są jako praca w szkodliwych warunkach? A jakie jako prace o szczególnym charakterze? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

14 marca 2024

Odsetki hipotetyczne w kosztach podatkowych CIT - jak rozliczyć?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek hipotetycznych od własnego kapitału. Czym są odsetki hipotetyczne oraz jak ustalić ich wysokość? Sprawdź!

14 marca 2024

PIT-39 – czym jest i kto go składa?

Każdy podatnik uzyskujący przychody powinien rozliczyć się na odpowiednim zeznaniu rocznym. Jednym z rodzajów zeznań podatkowych jest PIT-39. Czym się charakteryzuje, kiedy i gdzie należy go złożyć oraz komu przysługuje ulga mieszkaniowa? Sprawdź!

14 marca 2024

Wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej - ewidencja księgowa

W dzisiejszym artykule omówione zostaną zasady rozliczania i księgowania wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej, która ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak powinna wyglądać ewidencja rozrachunków pomiędzy spółką a jej wspólnikami?

14 marca 2024

Ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Większość podatników zobowiązanych jest do opłacania składek zdrowotnych. Co do zasady podlegają one odliczeniu w zaliczkach lub jako koszt w KPiR, jak również w deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym!

14 marca 2024

Zmiana wysokości przychodów z ryczałtu w trakcie roku a rozliczenie składki zdrowotnej

Zmiana wysokości przychodów z ryczałtu w trakcie roku wpływa na rozliczenie zdrowotnej. Jaka wobec tego będzie opłacalność prowadzonego na ryczałcie przedsięwzięcia wobec rosnącej kwoty składki zdrowotnej? Sprawdź przykłady wyliczeń składki zdrowotnej!

14 marca 2024

E-doręczenia – jak nadać dostęp pracownikom?

Spora grupa podmiotów może spodziewać się pewnych zmian. Czym są e-doręczenia? Jak nadać do nich dostęp swoim pracownikom? Przeczytaj artykuł i poznaj szczegółowe informacje! Nie czekaj i przygotuj się na zmiany już teraz!

14 marca 2024

BHP na stanowiskach z monitorami ekranowymi - zmiany w przepisach

W ostatnim czasie pojawiły się zmiany w przepisach BHP na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Miały na celu dostosowanie prawa do współczesnych rozwiązań technicznych. Szczegóły tych modyfikacji omawiamy w artykule.

14 marca 2024

Rozszerzenie powództwa – czy jest to możliwe?

W niektórych sytuacjach postępowanie sądowe trwa jednak na tyle długo, że pierwotne żądanie powoda może się powiększyć. Czy w polskim prawie dopuszczalne jest rozszerzenie powództwa? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

14 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów