0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co się zmienia

W podatkach

Czym jest biała lista podatników VAT i jak z niej korzystać?

Od 1 września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców oddana została biała lista podatników VAT. To wykaz informacji o podatnikach VAT. Służy on przedsiębiorcom do weryfikowania kontrahentów przed przystąpieniem do współpracy. Gdzie udostępniana jest biała

21 maja 2021

W kadrach

Delegacja pracownika – czy pół roku to za długo?

Czy każdy wyjazd pracownika na zlecenie pracodawcy można nazwać służbowym? Ile czasu może trwać taka podróż? Na czym polega delegacja pracownika? Przeczytaj artykuł i poznaj przepisy z nią związane.

4 grudnia 2021

W podatkach

Obowiązkowy split payment od listopada 2019

Split payment inaczej mechanizm podzielonej płatności w VAT wprowadzony został do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 lipca 2018 roku. Jesienią tego roku Ministerstwo Finansów  przygotowało zmiany, które łączą MPP z mechanizmem odwrotnego obciążenia w

1 czerwca 2020

W podatkach

Split payment po zmianie od 1 listopada 2019 roku

Split payment inaczej mechanizm podzielonej płatności w VAT wprowadzony został do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 lipca 2018 roku. Jesienią tego roku Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które łączą MPP z mechanizmem odwrotnego obciążenia w

1 czerwca 2020

W ubezpieczeniach ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy - jak ewidencjonować?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS. Istnieją dwie metody ich ujmowania, czyli w zaliczce na podatek dochodowy lub w kosztach uzyskania przychodu. Sprawdź, ile wynoszą składki ZUS oraz w jakim terminie podatnik musi je opłacać!

1 czerwca 2020

W księgowości

Księga przychodów i rozchodów - konstrukcja

Księga przychodów i rozchodów jest jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych. Na jej podstawie określa się m. in. wysokość zobowiązania z tytułu podatku dochodowego. Dowiedz się jak wygląda prawidłowa budowa KPiR!

17 lutego 2022

W prawie

Nierezydent - kto to taki, jakie ma przywileje i obowiązki?

Nierezydent to osoba, która w rozumieniu przepisów podatkowych nie posiada miejsca zamieszkania na terenie Polski. Dowiedz się, czy taka osoba ma obowiązek rozliczenia podatku dochodowego na terenie Polski. Sprawdź, odpowiedź w artykule.

19 maja 2022

W podatkach

Podatek od deszczu - ile wynosi i kogo obowiązuje?

Podatek od deszczu stanowi opłatę pobieraną przez gminy z tytułu zabudowania gruntu, które powoduje, że woda z deszczu nie wsiąka w ziemię. Dowiedz się, kto i w jakiej wysokości zobowiązany jest do uiszczania tego typu opłaty.

4 lutego 2021

W podatkach

Zwolnienia z podatku rolnego – komu i kiedy przysługują?

Posiadacze gruntów rolnych są zobowiązani do corocznej zapłaty podatku rolnego. Obowiązkiem tym objęte są użytki rolne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków, przeznaczone na działalność rolniczą. Czy istnieją zwolnienia z podatku rolnego? Sprawdź!

14 lutego 2022

W podatkach

Prywatny samochód w firmie - jakie zmiany od 2019 roku?

Przedsiębiorcy coraz częściej przekazują prywatny samochód na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone od 2019 roku, jeżeli chodzi o rozliczenie wydatków poniesionych na prywatny samochód w firmie!

17 marca 2021

W podatkach

JPK WB - czyli plik kontrolny na żądanie organów podatkowych

JPK WB to plik, który zawiera zestawienie wszystkich dokonanych transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy. Jakie znaczenie ma rachunek prywatny wykorzystywany dla celów działalności i rachunek firmowy w przypadku JPK WB? Sprawdź!

12 stycznia 2022

W księgowości

NIP na paragonie fiskalnym - nowe przepisy

Od 2019 roku wejdą w życie przepisy określające m.in. nowe zasady wystawiania faktur do paragonu oraz o numerze NIP na paragonie fiskalnym. Czego będą dotyczyć dane zmiany i jakie będą budzić konsekwencje u przedsiębiorców? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

1 czerwca 2020

W podatkach

Kryptowaluta – czy możliwe jest obliczenie podatku od wirtualnej waluty?

Kryptowaluta - jak działa system wirtualnej waluty? Czy możliwe jest, że kryptowaluty zostaną opodatkowane? Jaki jest stosunek NBP I KNF w sprawie wirtualnej waluty? Czy kryptowaluta uznawana jest za środek płatniczy? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

2 czerwca 2020

W podatkach

Jak księgować wydatki na zakup samochodu - nowe limity od 2019 roku

Od 2019 roku wprowadzone zostały nowe limity w księgowaniu wydatków dotyczących pojazdów. Co się zmieniło? Jak księgować wydatki na zakup samochodu? Jak zmieniły się warunki amortyzacji samochodu osobowego? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

14 czerwca 2020

W kadrach

Składki za grudzień a jedno konto w ZUS

W związku ze zmianami, czy składki za grudzień mam opłacić już na jedno konto ZUS? Jak dokonać tego przelewu?

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów