Co się zmienia
Ulga inwestycyjna w 2020 roku!
Szykują się kolejne zmiany dotyczące inwestycji. Nowy pakiet proinwestycyjny ma wprowadzić między innymi estoński CIT oraz ulgę podatkową na inwestycje. Sprawdź, czego dotyczyć będzie nowa ulga inwestycyjna oraz jakie korzyści się z tym wiążą.
1 czerwca 2020
Rozliczenie ulgi na dzieci w usłudze Twój e-PIT - nowe usprawnienia!
Podatnicy rozliczający się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT mogą się spodziewać kolejnych usprawnień. Znacznym ułatwieniom ulegnie rozliczanie ulgi na dzieci. Dowiedz się, kiedy będzie możliwe automatyczne rozliczenie ulgi na dzieci w usłudze Twój e-PIT
23 kwietnia 2022
Mały Zus 2020 - wszystko, co warto o nim wiedzieć
O ułatwieniach dla przedsiębiorców, zwłaszcza o mniejszym ZUS-ie, mówi się już od dawna. Co nowa kampania wyborcza, tym więcej obietnic, lecz przez lata nic się nie zmienia.
25 czerwca 2022
Dobrowolność składek ZUS dla przedsiębiorców
5-go grudnia do sejmu trafiła propozycja aby ZUS dla przedsiębiorców był dobrowolny. Czy doczekamy się nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych? Dowiedz się jak dobrowolność składek ZUS wpłynie na sytuację przedsiębiorstw!
1 grudnia 2020
Coroczna podwyżka emerytur - ile wyniosą świadczenia w 2020 roku?
Świadczenia dla emerytów są waloryzowane co roku, wskaźnik waloryzacji podawany jest w projekcie budżetu na kolejny rok. Czy rok 2020 będzie korzystny dla emerytów? Czy szykuje się znaczna podwyżka emerytur? Przeczytaj i sprawdź!
1 czerwca 2020
Mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL - który identyfikator wybrać?
Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik musi posiadać indywidualny rachunku podatkowego. Sprawdźmy, który identyfikator należy podawać generując mikrorachunek podatkowy NIP czy PESEL w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej!
25 czerwca 2022
Nowy druk ZUS DRA i ZUS RCA w 2020 roku
MRPiPS zamierza zmodyfikować m.in. formularz ZUS DRA cz. II. i ZUS RCA cz. II. Nowe druki mają obowiązywać już w styczniu 2020 roku. Czym jest spowodowana ta zmiana? Jak będą wyglądać nowy druk ZUS DRA i ZUS RCA. przeczytaj i sprawdź!
4 lutego 2021
Nowy limit transakcji gotówkowych - zaostrzenie przepisów?
Trwają prace nad kolejnym obniżeniem limitu transakcji gotówkowych. Zmiany te mają przynieść budżetowi państwa co najmniej kilka miliardów złotych. Dowiedz się czytając artykuł, czy nowy limit transakcji gotówkowych będzie korzystny także dla podatników.
27 września 2021
Pakiet MŚP – czym jest i jakie płyną z niego korzyści?
Pakiet MŚP nowelizuje wybrane ustawy w celu dokonania ułatwień na gruncie prawa podatkowego i gospodarczego. Zwolnienia podatkowe czy rozszerzenie kategorii „małego podatnika” to przykładowe zmiany. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
29 stycznia 2021
Dokumentacja pracownicza - jakie zmiany zaszły w 2019 roku?
Dokumentacja pracownicza powinna być prowadzona przez pracodawców w odpowiedni sposób. W 2019 roku uległy zmianie przepisy dotyczące zakresu, sposobu i warunków jej prowadzenia. Na co należy się przygotować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
19 maja 2022
Czym jest biała lista podatników VAT i jak z niej korzystać?
Od 1 września 2019 r. do dyspozycji przedsiębiorców oddana została biała lista podatników VAT. To wykaz informacji o podatnikach VAT. Służy on przedsiębiorcom do weryfikowania kontrahentów przed przystąpieniem do współpracy. Gdzie udostępniana jest biała
21 maja 2021
Delegacja pracownika – czy pół roku to za długo?
Czy każdy wyjazd pracownika na zlecenie pracodawcy można nazwać służbowym? Ile czasu może trwać taka podróż? Na czym polega delegacja pracownika? Przeczytaj artykuł i poznaj przepisy z nią związane.
4 grudnia 2021
Obowiązkowy split payment od listopada 2019
Split payment inaczej mechanizm podzielonej płatności w VAT wprowadzony został do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 lipca 2018 roku. Jesienią tego roku Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które łączą MPP z mechanizmem odwrotnego obciążenia w
1 czerwca 2020
Split payment po zmianie od 1 listopada 2019 roku
Split payment inaczej mechanizm podzielonej płatności w VAT wprowadzony został do polskiego systemu podatkowego z dniem 1 lipca 2018 roku. Jesienią tego roku Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany, które łączą MPP z mechanizmem odwrotnego obciążenia w
1 czerwca 2020
Składki ZUS przedsiębiorcy - jak ewidencjonować?
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania składek ZUS. Istnieją dwie metody ich ujmowania, czyli w zaliczce na podatek dochodowy lub w kosztach uzyskania przychodu. Sprawdź, ile wynoszą składki ZUS oraz w jakim terminie podatnik musi je opłacać!
1 czerwca 2020