Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Jak prawidłowo ustalić dochód pracownika dla celów ZFŚS?

Dochód pracownika dla celów ZFŚS powinien zostać przedstawiony w oświadczeniu pracownika, będącym załącznikiem do regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującego u pracodawcy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

24 lipca 2024

Prawo pracy

Czy badania lekarskie są obowiązkowe przy każdej działalności gospodarczej?

Kto, zgodnie z przepisami, zobowiązany jest przechodzić badania lekarskie? kto jest zwolniony z tego obowiązku? Czy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowym badaniom? Przeczytaj artykuł i dowiedź się czy badania lekarskie są obowiązkowe dla przedsiębiorców!

24 lipca 2024

Prawo pracy

Ochrona małoletnich i zmiany w obowiązku pozyskiwania danych przez pracodawcę

Szczególne środki ochrony przeciwdziałające zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i szczególne środki ochrony małoletnich zostały określone w odrębnej ustawie. Jak wygląda ochrona małoletnich według nowych przepisów? Sprawdź!

24 lipca 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie na czas nieokreślony – czy jest zgodna z przepisami?

Umowa zlecenie to popularny sposób zatrudnienia pracowników. Czym się charakteryzuje? Czy zgodna z przepisami kodeksu cywilnego jest umowa zlecenie na czas nieokreślony? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

23 lipca 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w 2024 r.- jak obliczyć?

Pracownikowi, który przebywa na urlopie wypoczynkowym przysługuje wynagrodzenie, które otrzymałby, gdyby wykonywał swoje obowiązki związane z zatrudnieniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy!

23 lipca 2024

Prawo pracy

Zmniejszenie wymiaru etatu - konsekwencje

Zmniejszenie wymiaru etatu może zostać wprowadzone na mocy porozumienia stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Zmiana wymiaru etatu wywołuje dodatkowe obowiązki spoczywające na pracodawcy. Sprawdź, jakie zmiany należy wprowadzić!

19 lipca 2024

Prawo pracy

50% koszty uzyskania przychodów - ryzykowne praktyki pracodawców

Co do zasady 50% koszty uzyskania przychodów powinien rozliczyć pracodawca. Jednak coraz popularniejsza wśród pracodawców staje się praktyka przerzucania obowiązków z rozliczeniem 50% kosztów uzyskania przychodów na pracowników. Sprawdź więcej!

19 lipca 2024

Prawo pracy

Nieprzerwany odpoczynek przy pracy zmianowej

Nieprzerwany odpoczynek jest prawem każdego pracownika, które jest zagwarantowane w kodeksie pracy. Czy istnieją wyjątki od tego prawa? Czy wiesz, jaką długość odpoczynku wymusza praca zmianowa? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!

19 lipca 2024

Prawo pracy

Podwyższone KUP pracownika - kiedy można je stosować?

Wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu. Zaliczka na podatek jest pomniejszana o koszty uzyskania przychodu, które mogą być podstawowe lub podwyższone. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy można zastosować podwyższone KUP i co się zmieniło od 2023 roku!

19 lipca 2024

Prawo pracy

Harmonogram czasu pracy - o czym należy pamiętać

Pracodawcy często spędzają godziny nad ułożeniem grafiku dla swoich pracowników. Dlaczego jest to tak czasochłonne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy trzeba sporządzać harmonogram czasu pracy, a kiedy nie jest to w ogóle wymagane!

18 lipca 2024

Prawo pracy

Komu przysługuje prawo do odprawy i jaka jest jej wysokość?

Odprawa pieniężna przyznawana pracownikowi stanowi rekompensatę za rozwiązanie stosunku pracy. Jaka jest jej wysokość i termin wypłaty? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik nabył prawo do odprawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

18 lipca 2024

Prawo pracy

Nagroda jubileuszowa - kiedy przysługuje?

Komu wypłacana jest nagroda jubileuszowa? Jakie są zasady jej przyznawania, obliczania i wypłacania? W jakim terminie powinna zostać wypłacona? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto nabywa prawa do nagrody jubileuszowej i po ilu latach pracy!

18 lipca 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy - na czym polega różnica?

Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy - to pojęcia często używane zamiennie. Jednak czy słuszenie? Czym różni się zakończenie umowy w jeden z podanych sposobów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 lipca 2024

Prawo pracy

Odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy

Jeśli umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana w sposób niezgodny z prawem, pracodawca może być zobowiązany wypłacić odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź ile może wynosić takie odszkodowanie!

17 lipca 2024

Prawo pracy

Pożyczka z zakładu pracy jako niestanowiąca przychodu pracownika

Pożyczka z zakładu pracy może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Czy stanowi ona przychód pracownika? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat pożyczek udzielanych pracownikom przez zakład pracy.

16 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów