Serwis Księgowy
Długoterminowe aktywa finansowe - czym są?
Długoterminowe aktywa finansowe, stanowiące składową inwestycji długoterminowych, odgrywają istotną rolę w osiąganiu korzyści ekonomicznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są, jak należy je wyceniać i prezentować w sprawozdaniu finansowym!
17 stycznia 2020
Kasa fiskalna a sprzedaż na festynie - kiedy obowiązkowa?
Sprzedaż towarów na festynach może wiązać się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź czy sprzedaż na festynach jest działalnością? Czy kasa fiskalna na festynach jest obowiązkowa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
31 lipca 2019
Składki na ubezpieczenia społeczne - dwa sposoby rozliczania
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. Dowiedz się, jak rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz który z dwóch sposobów może być korzystniejszy!
3 czerwca 2022
Dowód wewnętrzny jako dokument księgowy w KPiR
Czy dowód wewnętrzny może stanowić podstawę ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Jeżeli tak, to jakie dane powinien zawierać? Kiedy dowodem wewnętrznym można udokumentować koszty w KPiR? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
5 stycznia 2021
Remont czy modernizacja w kosztach uzyskania przychodu
W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca często ponosi nakłady na remont lub ulepszenie środków trwałych. Jak rozróżnić czy wykonane prace to remont czy modernizacja oraz kiedy wydatek można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu? Sprawdź!
16 kwietnia 2021
Amortyzacja mieszkania - 988 zł/m2 - czy to się opłaca?
W przypadku prowadzenia działalności we własnym mieszkaniu przedsiębiorca ma prawo do wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych. Możliwa jest również amortyzacja mieszkania. Sprawdź, czy jest ona opłacalna? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
8 stycznia 2020
Wartości niematerialne i prawne a modernizacja
Prowadząc działalność gospodarcze, przedsiębiorcy posiadają w składnikach majątku firmy wartości niematerialne i prawne oraz środki trwałe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji tak jak środki trwałe!
24 czerwca 2021
Amortyzacja budynków niemieszkalnych - rozliczenie
Środki trwałe w firmie podlegają amortyzacji w czasie zgodnie ze stawką z wykazu stawek amortyzacyjnych. Kupiłeś budynek niemieszkalny? Dowiedz się, ile trwa amortyzacja budynków niemieszkalnych i jaką stawkę należy zastosować!
15 września 2021
Ksero faktury jako podstawa ujęcia wydatku w kosztach
Przedsiębiorcy handlujący samochodami, po sprzedaży pojazdu muszą przedłożyć oryginał dokumentu zakupu od poprzedniego właściciela. Co w sytuacji, gdy oryginał nie wróci do przedsiębiorcy? Sprawdź w artykule, czy ksero faktury stanowi dokument księgowy!
10 listopada 2021
Dokumentowanie zakupu na aukcji w księdze przychodów i rozchodów
Czy wiesz, jak powinno przebiegać dokumentowanie zakupu na aukcji? Czy ma znaczenie czy zakupu dokonamy u innego przedsiębiorcy czy też osoby fizycznej? Jak ujmować taką transakcje w KPiR? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
22 listopada 2021
Kurs prawa jazdy w kosztach uzyskania przychodu
Czy przedsiębiorca może ująć kurs prawa jazdy w kosztach uzyskania przychodu? Jaki pogląd na ten temat mają organy podatkowe? Czy dotyczy to również kursów dla pracowników? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
18 czerwca 2019
Dokumenty księgowe - przez jaki okres należy je przechowywać?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą pamiętać o tym, że dokumenty księgowe powinny być starannie przechowywane. Przez jaki okres należy przechowywać źródłowe dokumenty księgowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
25 sierpnia 2017
Zakup gruntu w działalności gospodarczej - rozliczenie w KPIR
Czy wydatek poniesiony na zakup gruntu stanowi koszt uzyskania przychodu? Jak należy prawidłowo go wykazać w KPIR?
12 stycznia 2022
Diety zagraniczne w podróżach służbowych
W jaki sposób nalicza się diety zagraniczne w podróżach służbowych? Czy dla każdego kraju obowiązuje jedna stawka?
17 maja 2019
Samochód ciężarowy - definicja dla celów podatkowych
Kupiłeś samochód ciężarowy i chcesz odliczać 100% podatku VAT? Dowiedz się czytając nasz artykuł, kiedy w świetle przepisów pojazd jest uznawany za ciężarowy. Poznaj pełną definicję samochodu ciężarowego na podstawie ustawy o PIT i ustawy o VAT!
18 stycznia 2022