Serwis Księgowy
Jednolity plik kontrolny - czym jest i od kiedy obowiązuje mikro i małych przedsiębiorców
Jednolity plik kontrolny będzie obowiązkiem każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Minister Finansów określił jednak, różne daty wejścia w życie obowiązku prowadzenia ewidencji w formacie JPK. Sprawdź, czy dotyczy Twojej firmy!
7 maja 2019
Kasa fiskalna - kto jest zwolniony z obowiązku od 2017 roku?
Kasa fiskalna to urządzenia, które musi posiadać przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych od 2017 r. wprowadza zmiany w tym zakresie.
17 stycznia 2022
Odliczenie składek zapłaconych za granicą
Od wypłacanego wynagrodzenia pracodawca pobiera składki, które są rozdzielane na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pracownika. Sprawdź czy jest możliwe i jak powinno wyglądać prawidłowe odliczenie składek zapłaconych za granicą.
23 października 2018
Jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka
Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności lub posiadają status małego podatnika, mogą skorzystać z przywileju jednorazowej amortyzacji. Jak wygląda jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka?
17 stycznia 2022
JPK Paragon - nowy obowiązek od 2018 roku?
Po wprowadzeniu JPK VAT rząd mówi o wprowadzeniu JPK Paragon. Planowanym terminem wejścia w życie jednolitych plików kontrolnych dla paragonów jest rok 2018. O tym, czym jest JPK Paragon i kogo będzie obowiązywał, przeczytasz w poniższym artykule.
17 stycznia 2022
Ograniczony obowiązek podatkowy wobec osób, które świadczą usługi za granicą
Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują rynek zagraniczny aby świadczyć usługi oraz korzystać z usług zagranicznych podmiotów. W związku z tym sprawdź, kiedy występuje ograniczony obowiązek podatkowy oraz dowiedz się na czym on polega?
27 września 2020
Mieszkanie do odsprzedaży - środek trwały czy towar handlowy?
Prowadząc działalność gospodarczą, w celu dokonania sprzedaży, przedsiębiorcy dokonują zakupu towarów handlowych i materiałów. Dowiedz się, czy mieszkanie do odsprzedaży należy zakwalifikować do środków trwałych w firmie, czy jest ono towarem handlowym?
2 lutego 2022
Kasa fiskalna dla sklepu zoologicznego - czy jest obowiązkowa?
Sprzedaż dokonywana na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych musi być nabijana na kasę fiskalną. Należy jednak pamiętać, że od tego przepisu występują wyjątki. W związku z tym sprawdź, czy kasa fiskalna dla sklepu zoologicznego jest obowiązkowa!
23 października 2020
Kary za fałszywe faktury - jak wysokie są sankcje?
Wprowadzenie fikcyjnych faktur do obiegu gospodarczego grozi otrzymaniem kary pieniężnej. Jak wysokie są sankcje za wystawianie faktur niezgodnych z prawem? Jakie grożą kary za fałszywe faktury? Więcej informacji znajdziesz czytając nasz artykuł.
15 września 2021
Kasa fiskalna w biurze nieruchomości - czy jest obowiązkowa?
Klientami biur nieruchomości są w znacznej większości osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy to oznacza, że kasa fiskalna w biurze nieruchomości jest obowiązkowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
20 czerwca 2021
Przychód ze sprzedaży nieruchomości - jak rozliczyć?
Wielu przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż posiadanego domu, mieszkania czy lokalu. Kiedy taki przychód podlega opodatkowaniu? Jak poprawnie rozliczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
27 marca 2021
Otrzymana zaliczka a moment powstania przychodu podatkowego w KPiR
Dokonujesz sprzedaży na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej? Ewidencjonujesz na kasie fiskalnej otrzymane zaliczki? Sprawdź, czy otrzymana zaliczka stanowi przychód podatkowy i podlega ujęciu w księdze przychodów i rozchodów.
20 stycznia 2022
Rozliczenie niedoborów w firmie na przykładach
Przedsiębiorcy niejednokrotnie po przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzają niedobory w swoim stanie magazynowym. Dowiedz się, kiedy ich wartość może stanowić koszt uzyskania przychodu w firmie oraz jak przeprowadzić prawidłowe rozliczenie niedoborów.
17 stycznia 2022
Raty leasingowe - jak je rozliczać w firmie?
W większości firm najczęstszą metodą zakupu samochodu jest leasing. Istnieją jednak różne jego formy oraz sposoby księgowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczać raty leasingowe w księdze przychodów i rozchodów.
24 czerwca 2022
Amortyzacja środków trwałych - na czym polega?
Przedsiębiorcy zobowiązani są ujmować firmowe środki trwałe w prowadzonej ewidencji środków trwałych i poddawać je amortyzacji w czasie. Czym jest amortyzacja środków trwałych oraz jak powinna prawidłowo przebiegać? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
18 marca 2019