Serwis Księgowy
Towary handlowe oraz materiały a data ujęcia zakupu w KPiR
Przeczytaj i dowiedz się, jak ująć towary handlowe i materiały podstawowe w KPiR jeśli data dostawy nastąpiła wcześniej niż otrzymanie faktury. Kiedy należy zakwalifikować zakup towarów i materiałów jako koszt podatkowy w przypadku braku faktury? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej
Sprzedajesz firmową nieruchomość użytkową? W artykule znajdziesz wszystko o obowiązkach jakie generuje sprzedaż nieruchomości użytkowej wykorzystywanej w działalności gospodarczej oraz nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Jak zaksięgować fakturę - praktyczne przykłady
Jak zaksięgować fakturę - to pytanie często pada z ust przedsiębiorców. Wyjaśniamy, jak zaksięgować fakturę za hotel, zakup materiałów i towarów wraz z kosztami transportu, usługi gastronomiczne i cateringowe oraz odwrotne obciążenie. Dowiedz się więcej!
3 grudnia 2020
Dowód wewnętrzny - do czego służy i co można nim dokumentować?
Wydatki przedsiębiorcy mogą zostać udokumentowane m.in. poprzez fakturę, rachunek lub w niektórych przypadkach również za pomocą dowodu wewnętrznego. Dowiedz się czytając artykuł, do czego służy dowód wewnętrzny i jak prawidłowo go wystawić! Podpowiadamy!
17 października 2022
Ustalenie wartości początkowej firmowego samochodu osobowego
Samochód osobowy stanowi podstawowy majątek w większości firm. Zastanawiasz się nad kupnem samochodu do swojej firmy? Dowiedz się, jak powinno przebiegać ustalenie wartości początkowej środka trwałego i jak rozliczyć koszty związane z zakupem. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Przychody i koszty bankowe - prawidłowe rozliczenie w KPiR
Przychody i koszty bankowe ponoszone są przez przedsiębiorców, którzy posiadają konto do celów firmowych. W przypadku dokumentowania przychodów i kosztów bankowych nie są wymagane faktury VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak je poprawnie księgować!
13 maja 2021
Darmowe oprogramowanie do księgowości - musisz to wiedzieć!
W małych firmach samodzielne prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez przedsiębiorcę jest coraz cześciej stosowana praktyką. Dowiedz się, co zapewnia darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR. Odpowiedź uzyskasz w naszym artykule!
3 lutego 2022
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych - jak prawidłowo ją udokumentować?
Przedsiębiorco, dokonujesz sprzedaży na rzecz osób fizycznych? Czy wiesz, w jaki sposób powinna być wykazywana sprzedaż na rzecz osób fizycznych? Sprawdź, kto może skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Świadczenia na rzecz pracowników - czy trzeba wystawiać paragony?
Wielu pracodawców prowadzi świadczenia na rzecz pracowników w formie usług i towarów. Zgodnie z prawem pracownicy traktowani są jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy pracodawca musi udokumentować takie świadczenie? Przeczytaj!
1 września 2020
Inwestycja w leasingowany środek trwały po upływie umowy leasingowej
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na leasingowany środek trwały. Problemy z popularną formą użytkowania pojawiają się najczęściej podczas wykupu przedmiotu z leasingu. Jak rozliczyć koszty związane z amortyzacją środka trwałego? Przeczytaj o tym!
12 stycznia 2022
Transakcje trójstronne w obrocie z zagranicą
Transakcje trójstronne upraszczają procedurę dokonywania obrotu między podmiotami i mogą być rozliczane na zasadach ogólnych lub w procedurze uproszczonej. Odpowiadając na pytanie, która metoda jest właściwa w danym przypadku rozważamy na przykładach.
17 stycznia 2022
Błędnie zaprogramowana kasa fiskalna z niewłaściwą stawką podatku
Kasa rejestrująca jest konieczna do wydawania paragonów fiskalnych, potwierdzających transakcje. Paragon zawiera co najmniej cenę, ilość oraz stawkę podatku. Co robić, gdy błędnie zaprogramowana kasa ewidencjonuje niewłaściwą stawkę podatku? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż za pośrednictwem automatów - co warto wiedzieć?
Sprzedaż za pośrednictwem automatów zwykle dokonywana jest w miejscach publicznych. Kiedy powstaje przychód przy takiej sprzedaży i kiedy należy wykazać podatek? Te i inne informacje na temat sprzedaży za pośrednictwem automatów znajdziesz w artykule!
15 sierpnia 2021
Faktura z odwrotnym obciążeniem - wzór z omówieniem
Zawierając transakcję objętą procedurą odwrotnego obciążenia, przedsiębiorcy mają obowiązek wystawić fakturę. Przeczytaj i dowiedz się, jak powinna wyglądać faktura z odwrotnym obciążeniem oraz czy powinna zawierać symbol PKWiU? Wzór z omówieniem
17 stycznia 2022
Środek trwały w działalności gospodarczej małżonków
Występujący środek trwały w działalności gospodarczej małżonków podlega amortyzacji, jednak w niektórych przypadkach może być to problematyczne. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy środki trwałe należą również do współmałżonka.
1 listopada 2020