0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Zapłata podatku kartą płatniczą - uregulowanie zobowiązań podatkowych

Przedsiębiorco! Masz zobowiązanie względem urzędu skarbowego? Zastanawiasz się, czy jest możliwa zapłata podatku kartą płatniczą? To możliwe! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób regulować zobowiązania względem urzędu skarbowego!

30 czerwca 2021

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla pielęgniarek - czy jest konieczna?

Po zmianach w przepisach kasa rejestrująca jest coraz bardziej powszechna i coraz większa grupa przedsiębiorców musi ją posiadać. Czy kasa fiskalna dla pielęgniarek jest obowiązkowa? Przeczytaj i dowiedz się więcej. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

17 stycznia 2022

Środki trwałe

Amortyzacja nieużywanego środka trwałego – czy to możliwe?

Przedsiębiorcy często zakupują składniki majątku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które są amortyzowane i trafiają w postaci odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Czy możliwa jest amortyzacja nieużywanego środka trwałego?

18 lipca 2022

Księgowość firm

Kradzież przedmiotu leasingu - jak ją rozliczyć u leasingobiorcy?

Wielu przedsiębiorców, zamiast bezpośredniego zakupu samochodu decyduje się na inne alternatywne rozwiązanie, jakim jest leasing operacyjny. Jak rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu? Czy wypłacone odszkodowanie należy opodatkować? Przeczytaj i sprawdź!

2 września 2021

Księgowość firm

Towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy - ujęcie w KPiR

Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy przekazują zakupiony towar na cele prowadzonej działalności. Jak rozliczyć towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy? Czy powstaje wtedy obowiązek podatkowy VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

18 lipca 2022

Księgowość firm

Kilka KPiR przy prowadzeniu działalności wielozakładowej

Gdy w ramach jednej firmy występuje kilka zakładów produkcyjnych, punktów sprzedaży czy świadczenia usług, przedsiębiorcy często mają problem z określeniem czy muszą prowadzić osobną księgę dla każdego zakładu. Kiedy należy prowadzić kilka KPiR? Sprawdź!

29 czerwca 2021

Księgowość firm

Hulajnoga elektryczna – czy może być kosztem ?

Hulajnoga elektryczna stała się w ostatnim czasie popularnym środkiem transportu, szczególnie w dużych, zakorkowanych miastach. Czy w przypadku zakupu hulajnogi przez przedsiębiorcę w celach firmowych można ją uznać za koszt uzyskania przychodu?

18 lipca 2022

Środki trwałe

Zasady amortyzacji w spółce komandytowej po zmianie statusu podatnika

Jakie zasady amortyzacji w spółce komandytowej obowiązują od 2021 roku? Czy jest możliwa dalsza amortyzacja środka trwałego po zmianie statusu podatkowego? Czy obowiązuje tutaj zasada kontynuacji, czy można dokonać ponownej wyceny środka trwałego?

18 lipca 2022

Księgowość firm

Sprzedaż nieruchomości a oznaczenie GTU_10 – wyjaśnienia MF

Wprowadzenie nowego pliku JPK_V7M/JPK_V7K wywołało wiele skrajnych emocji w środowisku przedsiębiorców i księgowych. Kłopotliwe jest również stosowanie kodów GTU. Dowiedz się czy oznaczenie GTU_10 jest odpowiednie przy sprzedaży nieruchomości!

18 marca 2022

Księgowość firm

Jednoosobowa działalność gospodarcza - czy warto założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najczęściej prowadzona działalność w Polsce, która stanowi prostą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się czym charakteryzuje się ten rodzaj działalności i komu się opłaca!

10 lutego 2022

Księgowość firm

Zaliczki u podatnika zwolnionego z VAT - dokumentowanie

Otrzymanie zaliczki powoduje obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej, od której należy odprowadzić VAT. Jednak jak należy dokumentować otrzymanie zaliczki przez nievatowca? Zobacz, jak wygląda kwestia rozliczenia zaliczki u podatnika zwolnionego z VAT!

18 lipca 2022

Sprawozdawczość

JPK FA MF - wszystkie najważniejsze informacje

Podatnicy wystawiający faktury w programach księgowych mają obowiązek przekazywania struktury pliku JPK dotyczącej faktur sprzedaży. JPK FA MF wprowadziło w celu usprawnienia kontroli podatkowych. Sprawdź, jakie dane udostępniane są w pliku JPK FA!

30 czerwca 2022

Ewidencje księgowe

Korekta kosztów po otrzymaniu dotacji

W jakiej sytuacji występuje korekta kosztów po otrzymaniu dotacji w KPiR? Czy koszty wytworzenia lub nabycia środków trwałych mogą być ujęte bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? Czy amortyzacja środków trwałych może być uwzględniona w kosztach?

18 lipca 2022

Środki trwałe

Środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską

Wykorzystujesz w firmie składniki majątku będące współwłasnością małżeńską? Jednak czy takie rzeczy mogą stanowić środek trwały firmy? Dowiedz się, czytając nasz artykuł, jak środki trwałe stanowiące współwłasność małżeńską należy wycenić i rozliczyć!

18 marca 2022

Księgowość firm

Prowizja za przelew wynagrodzenia w kosztach

Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą często korzystają z możliwości prowadzenia rachunku bankowego. W wyniku czego ponoszą koszty określone w umowie lub regulaminie. Sprawdź, jak powinna być ujęta prowizja za przelew wynagrodzenia w kosztach?

18 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów