Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Zaliczenie wpłat na poczet zaległości podatkowych - zasady

Podatek nieuiszczony przez podatnika w terminie płatności staje się zaległością podatkową. Zaliczenie wpłat na poczet zaległości podatkowych jest istotnym elementem umożliwiającym podatnikowi rozliczanie się z fiskusem. Dowiedz się więcej na ten temat!

25 czerwca 2022

Środki trwałe

Amortyzacja mebli biurowych - jaką stawkę i metodę wybrać?

Czy wiesz, jak powinna przebiegać amortyzacja mebli biurowych oraz jaką stawkę i metodę amortyzacji wybrać? Dowiedz się, kiedy możliwe jest zastosowanie amortyzacji jednorazowej i które środki trwałe mogą być amortyzowane w ramach pomocy de minimis!

15 września 2021

Księgowość firm

Sprzedaż nieruchomości wspólnej - jak ustalić źródło przychodów?

Sprzedaż nieruchomości wspólnej wykorzystywanej w działalności jednego małżonka nakłada obowiązek ustalenia źródło przychodów. W zależności od stanu rzeczy przychód może być uznany za pozarolniczą działalność gospodarczą, lub jako sprzedaż prywatna.

15 września 2021

Ewidencje księgowe

Rozliczenie kosztów bez faktury - w jakim przypadku będzie możliwe?

Jednym z najpopularniejszych sposobów udokumentowania transakcji jest wystawienie faktury. Jednak co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie otrzyma faktury? Jak powinien ująć taki wydatek w ewidencji? Sprawdź, jak wygląda rozliczenie kosztów bez faktury!

15 listopada 2022

Środki trwałe

Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej a ulga mieszkaniowa

Podatnik w czasie prowadzenia swojej działalności gospodarczej uzyskuje różnego typu przychody. Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności gospodarczej jest jednym z nich. W artykule omawiamy tą transakcję w odniesieniu do ulgi mieszkaniowej.

26 maja 2022

Kasy rejestrujące

Zwolnienia z kasy fiskalnej a faktury wystawiane dla osób prywatnych

Posiadanie kasy fiskalnej to obowiązek wielu przedsiębiorców. Istnieją jednak wyjątki, kiedy korzystanie z kasy rejestrującej nie jest obowiązkowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, komu i z jakiego tytułu przysługują zwolnienia z kasy fiskalnej!

1 października 2021

Ewidencje księgowe

E-faktury – wystawianie, otrzymanie, przechowywanie

Jednym z głównych dokumentów wystawianych przez przedsiębiorców jest faktura. Podatnicy wystawią faktury w formie papierowej, ale coraz częściej także w formie e-faktury. Czym jest e-faktura i jakie są zasady jej wystawiania? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

9 września 2021

Środki trwałe

Amortyzacja środków trwałych a faktyczny okres użyteczności

Wartość środków trwałych nie jest ujmowana w kosztach bezpośrednio, lecz poprzez systematycznie dokonywane odpisy amortyzacyjne. Czy amortyzacja środków trwałych zależy od okresu faktycznej ekonomicznej użyteczności? Odpowiadamy w artykule! Sprawdź!

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Zakup materiałów reklamowych w kosztach firmowych

Przedsiębiorcy prowadzą różnorodne akcje marketingowe mające na celu wypromowanie firmy na tle konkurencji. Czy wydatki przeznaczone na zakup materiałów reklamowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

16 lutego 2022

Sprawozdawczość

Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą

Działalność nierejestrowana jest bardziej uproszczona niż działalność gospodarcza. Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą pojawia się w momencie przekroczenia limitu przychodu.

4 lutego 2022

Księgowość firm

JPK_PKPIR, czyli struktura JPK dla księgi przychodów i rozchodów

JPK_PKPIR zawiera dane znajdujące się w księdze przychodów i rozchodów. Na jej podstawie urzędy mogą skontrolować poprawność ustalonego dochodu. Sprawdź, na kim spoczywa obowiązek sporządzania JPK_PKPIR oraz jak przekazać go organom podatkowym.

12 października 2022

Ewidencje księgowe

JPK_EWP, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji przychodów

JPK_EWP obejmuje przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jakie dane zawiera dokument JPK_EWP? Od kiedy mikroprzedsiębiorcy są zobowiązani do jego wysyłki organom skarbowym? Sprawdź czytając artykuł!

15 lutego 2022

Księgowość firm

Prosta spółka akcyjna - podstawowe informacje

Prosta spółka akcyjna to nowa forma prowadzenia działalności, łączy cechy spółki z o.o. oraz akcyjnej. Prosta spółka akcyjna to idealna forma działalności dla przedsiębiorców prowadzących start-up. Jak założyć prostą spółkę akcyjną? Dowiedz się więcej!

17 lutego 2022

Księgowość firm

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – uniknięcie opodatkowania CIT

Zmiana opodatkowania spółek komandytowych spowodowała, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej nie jest już tak atrakcyjna podatkowo. Sprawdź, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną to sposób na uniknięcie opodatkowania CIT.

25 czerwca 2022

Księgowość firm

Jak zaksięgować zakup sprzętu komputerowego z Niemiec?

Czy dokonując zakupu sprzętu komputerowego z Niemiec na potrzeby firmy należy rejestrować się do VAT-UE? Jak dokonać rozliczenia na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zakup sprzętu komputerowego z Niemiec!

14 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów