Serwis Księgowy
Kontrola podatkowa i czynności sprawdzające online podczas epidemii
W dobie koronawirusa, praca organów podatkowych została ograniczona, jednakże wprowadzona tarcza 4.0. umożliwia przeprowadzenie zdalnej kontroli podatkowej. Jak przebiegnie kontrola podatkowa i czynności sprawdzające online w trakcie trwającej epidemii?
23 października 2020
Dofinansowania do części wynagrodzenia z PUP i FGŚP
Chcesz wiedzieć jak należy zaksięgować dofinansowania do części wynagrodzenia z PUP i FGŚP w ewidencjach księgowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń oraz jakie warunki należy spełnić!
20 lipca 2021
Jak przebiega amortyzacja nieruchomości? Warto wiedzieć!
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na inwestycję w nieruchomości, które później mają służyć w prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadaną nieruchomość, jako środek trwały można zamortyzować. Jak przebiega amortyzacja nieruchomości? Przeczytaj
5 maja 2022
Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem?
Z usług leasingowych korzysta wiele przedsiębiorstw dzięki czemu rynek ten prężnie się rozwija. Jednakże zdarza się, że wielu podatników ma z nimi problemy. Czy opłata za udostępnienie danych policji przez leasingodawcę jest kosztem? Przeczytaj i sprawdź!
16 lutego 2022
Wydatek poniesiony za inny podmiot a koszty podatkowe
Czy wydatek poniesiony za inny podmiot może stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy jeśli poniosłeś wydatek, który dotyczy innego podmiotu, możesz pomniejszyć o tę kwotę swój dochód do opodatkowana!
19 sierpnia 2021
Testowa wysyłka JPK V7M i JPK V7K – jak jej dokonać?
Od lipca 2020 roku na wszystkich przedsiębiorstwach będzie spoczywał obowiązek wysyłki nowego pliku kontrolnego. Podatnicy z tego względu będą mieli możliwość testowej wysyłki plików JPK. Czym będzie skutkować testowa wysyłka JPK V7M i JPK V7K? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Księgowanie zwolnienia ze składek ZUS - warto wiedzieć
W ramach Tarczy Antykryzysowej podatnicy po spełnieniu określonych warunków mogą nie opłacać przez 3 miesiące składek ZUS. W związku z tą możliwością wielu podatników zastanawia się, w jaki sposób odbywa się księgowanie zwolnienia ze składek ZUS. Sprawdź!
23 października 2020
Programy księgowe – kto odpowiada za ich błędy?
Programy księgowe dla małych firm są alternatywa dla korzystania z usług biura rachunkowego. Prowadząc jednoosobową działalność i zatrudniając pracowników, przedsiębiorca może rozliczać się samodzielnie. Kto jednak odpowiada za błędy programów księgowych?
25 czerwca 2022
Czy posiłki dla podwykonawców można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Przedsiębiorcy często korzystają z usług podwykonawców. Niektóre z nich, w ramach zawartej umowy są zobowiązane do zapewnienia np. usług cateringowych. Czy jednak posiłki dla podwykonawców mogą stanowić koszty uzyskania przychodu? Dowiedz się więcej!
14 grudnia 2021
Czy kasa fiskalna w usługach ubezpieczeniowych i finansowych jest obowiązkowa
Część przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnień z ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej. Kogo to dotyczy? Jaka może być podstawa zwolnienia? Czy kasa fiskalna w usługach ubezpieczeniowych i finansowych jest obowiązkowa? Dowiedz się więcej!
3 października 2021
Otrzymanie dotacji a korekta odpisów amortyzacyjnych
W niektórych sytuacjach uzyskanie przez przedsiębiorcę środki powodują dokonanie korekt. Otrzymana dotacja stanowi wsparcie, ale niesie również wiele wątpliwości. Sprawdź, kiedy potrzebna jest korekta odpisów amortyzacyjnych związana z otrzymaniem dotacji
17 lutego 2021
Możesz amortyzować samochód współmałżonka w działalności gospodarczej!
Posiadasz z małżonkiem samochód, który chciałbyś wykorzystywać w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy jest to w ogóle możliwe? Czy możesz amortyzować samochód współmałżonka? Na pytania odpowiadamy w artykule.
26 czerwca 2022
Rachunek zysków i strat jako źródło informacji
Rachunek zysków i strat stanowi cenne źródło informacji świadczące o kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą dokonać oceny rezultatu osiągniętego w działalności, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji zarządczych. Sprawdź!
15 listopada 2021
Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych - o czym należy pamiętać?
O czym należy pamiętać decydując się na dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych? Jak i kiedy dokonać zgłoszenia? Dowiedz się, kiedy prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe, a kiedy podatnik może sam podjąć decyzję o prowadzeniu pełnych ksiąg.
10 stycznia 2022
Amortyzacja przekazanego środka trwałego – jak rozliczyć?
Amortyzacja przekazanego środka trwałego może budzić wątpliwości. Jak powinna przebiegać, jeśli w związku z otrzymanym środkiem były już dokonywane odpisy w poprzedniej firmie, ale nie jest on jeszcze całkowicie zamortyzowany? Odpowiedź w artykule.
15 kwietnia 2022