Serwis Podatkowy
Mechanizm podzielonej płatności w praktyce - warto wiedzieć (cz.2)
Wejście w życie regulacji normującej mechanizm podzielonej płatności przysparza wielu pytań dotyczących prawidłowego zastosowanie split payment. W artykule odpowiadamy, kogo obowiązuje split payment i jakie transakcje należy opłacać tą metodą!
5 lipca 2022
Użyczenie mieszkania na siedzibę firmy na gruncie PIT
W sytuacji, gdy właściciel udostępnia lokal nieodpłatnie mamy do czynienia z umową użyczenia. Ze względu na jej charakter, najczęściej zawierana jest w gronie rodzinnym. Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe niesie użyczenie mieszkania na siedzibę firmy!
11 maja 2022
Ulga 1500 zł dla osób samotnie wychowujących dzieci
Wraz z Polskim Ładem wprowadzono istotne zmiany, jeśli chodzi o rozliczanie samotnych rodziców- w tym powstała nowa ulga 1500 zł. Kto może z niej korzystać i jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy w artykule! przeczytaj i dowiedz się więcej!
9 maja 2022
Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy może ją reprezentować?
Co do zasady ustanowienie pełnomocnika tymczasowego w przedsiębiorstwie jest bardzo częstym zjawiskiem. Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy jest powoływany? W jakich okolicznościach pełnomocnik tymczasowy może reprezentować przedsiębiorstwo? Sprawdziliśmy!
9 maja 2022
Czy koszty przesyłki stanowią przychód u ryczałtowca?
Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi zapłacić podatek od kwot, które nabywcy przekazują na jego rachunek w celu opłacenia wysyłki towarów realizowanej przez pocztę lub firmę kurierską? Sprawdź, czy koszty przesyłki są przychodem u ryczałtowca!
9 maja 2022
Sukcesja podatkowa - kiedy ma miejsce i co oznacza?
Sukcesja podatkowa polega na nabyciu przez następcę prawnego praw oraz obowiązków przysługujących poprzednikowi. Mamy z nią do czynienia m.in podczas przekształcenia spółek, ale czy w każdym przypadku? Temat pogłębisz czytając nasz artykuł!
9 maja 2022
Rozliczenie pakietów medycznych dla pracowników i członków rodzin
Jednym z często gwarantowanych benefitów pozapłacowych są pakiety medyczne dla samych pracowników i ich najbliższych rodzin. Czy wydatki na prywatną opiekę medyczną stanowią koszty podatkowe dla pracodawcy? Jak wygląda rozliczenie pakietów medycznych?
21 lipca 2022
Zniszczenie towaru – jakie są skutki podatkowe?
Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów powinien wziąć pod uwagę ryzyko związane z utratą lub zniszczeniem towaru. Jakie skutki powoduje zatem zniszczenie towaru na gruncie podatku VAT? Czy od każdego uszkodzonego towaru można odliczyć ten podatek?
8 maja 2022
Formaty numerów identyfikacyjnych VAT w krajach członkowskich
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej posiadają indywidualne oznaczenie numerów VAT. Potwierdzenie aktywności numeru VAT kontrahenta z UE można sprawdzić na stronie VIES. Jakie formaty numerów identyfikacyjnych VAT posiadają poszczególne kraje?
3 września 2022
Korekta in minus w transakcjach zagranicznych a SLIM VAT 2
Coraz więcej przedsiębiorców dokonuje transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Transakcje te niekiedy są korygowane. Jak zatem powinna zostać prawidłowo rozliczona korekta in minus w transakcjach zagranicznych w związku ze SLIM VAT 2? Sprawdziliśmy!
25 czerwca 2022
Opodatkowanie sponsoringu - rozliczenie na gruncie podatku VAT
Umowa sponsoringu to coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców narzędzie marketingowe. Ze względu na jej charakterystykę, pojawiają się wątpliwości odnoście rozliczenia jej na gruncie VAT. Opodatkowanie sponsoringu - co należy wiedzieć? Sprawdź!
9 maja 2022
Czy spadkobiercy składają PIT za zmarłego?
Do 30 kwietnia każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć uzyskane dochody w roku ubiegłym na podstawie właściwej deklaracji PIT. Warto zastanowić się, w jaki sposób rozliczyć PIT za zmarłego. Czy spadkobiercy w jego imieniu muszą złożyć deklarację podatkową?
16 maja 2022
Zapłata PCC od umowy pożyczki w toku czynności sprawdzających
Niezgłoszona przez przedsiębiorcę otrzymana pożyczka od osoby trzeciej generuje konsekwencje na gruncie podatkowym. Sprawdziliśmy, ile wynosi sankcyjna stawka PCC od umowy pożyczki, która może zostać nałożona w toku czynności sprawdzających!
5 lipca 2022
Opłaty za fizjoterapię a koszty uzyskania przychodu
Aby obniżyć podatek dochodowy, przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości odliczenia od przychodu kosztów poniesionych w celu jego uzyskania, w tym w miarę możliwości także wydatków na zdrowie. Czy opłaty za fizjoterapię stanowią KUP? Przeczytaj!
9 maja 2022
Sprzedaż samochodu poleasingowego- w działalności czy prywatnie?
Jak opodatkować sprzedaż samochodu poleasingowego? Czy sprzedaż stanowi przychód w ramach działalności gospodarczej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są zasady wykupu samochodu z leasingu i jak opodatkować sprzedaż poleasingowego pojazdu!
3 lipca 2022