Serwis Podatkowy
Korekta importu usług - jak ją rozliczyć?
Korzystanie z usług zagranicznych kontrahentów jest równie częste, jak korzystanie z usług krajowych. Należy jednak pamiętać o prawidłowym rozliczeniu pod kątem podatku VAT. Jak powinna wyglądać korekta importu usług w przypadku błędu w rozliczeniu?
22 kwietnia 2022
Zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy
Czy powinnam zgłosić się do urzędu gdy miała miejsce zapłata podatku od nieruchomości na rzecz niewłaściwej gminy?
25 czerwca 2022
Rejestracja samochodu na firmę a ewidencja środków trwałych
Przedsiębiorcy często nie wiedzą, że nie zawsze jest możliwa rejestracja samochodu na firmę. Dowiedz się, jak należy zarejestrować pojazd, który wykorzystywany jest w jednoosobowej działalności! Sprawdź, jak udokumentować zakup samochodu firmowego!
26 kwietnia 2022
Pożyczka otrzymana z zagranicy - czy podlega opodatkowaniu w Polsce?
Umowa pożyczki to częste porozumienie zawierane przez podatników zarówno z kontrahentami polskimi jak i zagranicznymi. Jaki status podatkowy ma pożyczka otrzymana z zagranicy? Czy taka umowa jest opodatkowana podatkiem PCC? Odpowiedź w artykule!
27 lipca 2022
Darowizna firmowej nieruchomości – skutki w PIT i VAT
Nieruchomość jest często jednym z podstawowych składników wykorzystywanych w prowadzonej działalności. Spośród podatników zdarzają się osoby dokonujące darowizny takiego składnika. Sprawdź, z czym wiąże się darowizna firmowej nieruchomości w PIT i VAT!
21 kwietnia 2022
Jak rozliczyć import towarów przez podatnika zwolnionego z VAT?
Importu towarów dokonują zarówno podatnicy VAT czynni i korzystający ze zwolnienia. Sprawdź, czy import towarów przez podatnika zwolnionego z VAT zwalnia również z opodatkowania VAT transakcji oraz czy import towarów ma wpływ na limit zwolnienia VAT!
25 czerwca 2022
Split payment – czy można dzielić faktury?
Split payment rodzi wiele wątpliwości co do właściwego rozliczania. Podatnicy chcąc uniknąć obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności, zastanawiają się czy mogą podzielić faktury w celu uniknięcia stosowania MPP? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Firma w domu - jakich formalności trzeba dopełnić?
Firma w domu jest atrakcyjnym rozwiązaniem, jednak aby skorzystać ze związanych z tym przywilejów, należy dopełnić kilku formalności. Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorcy, którego firma ma siedzibę w jego prywatnym mieszkaniu.
21 kwietnia 2022
Opodatkowanie programów motywacyjnych podatkiem dochodowym
Programy motywacyjne zostały stworzone po to, by zachęcać pracowników do dalszej pracy poprzez oferowanie im akcji firmy. Jakie skutki podatkowe wywołuje uczestnictwo w takim programie? Zdradzamy, jak powinno wyglądać opodatkowanie programów motywacyjnych
25 kwietnia 2022
Prawo do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej w praktyce – część II
Prawo do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej pozwala podatnikowi odliczyć od dochodu wydatki związane z kosztem leczenia oraz z dojazdem na leczenie. Sprawdź co jeszcze można ująć w ramach ulgi rehabilitacyjnej oraz kto może skorzystać z tych możliwości!
30 maja 2022
Błędna wartość towarów w VAT IOSS
Sprzedawcy dokonujący transakcji na terytorium Unii Europejskiej mogą rozliczać sprzedaż towarów za pomocą uproszczonej procedury rozliczenia podatku VAT w ramach VAT IOSS. Jakie konsekwencje ma podana błędna wartość towarów w VAT IOSS? Odpowiadamy!
16 maja 2022
Wycofanie samochodu ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólnika
Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wycofanie samochodu ze spółki cywilnej na cele osobiste wspólnika? Jak wygląda sprzedaż takiego samochodu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć wycofanie pojazdu z majątku spółki!
13 maja 2022
Wypłata środków z OFE - jakie ma podatkowe skutki?
Środki zgromadzone w ramach OFE mogą być wypłacone w przypadku śmierci członka OFE. Środki te dostają spadkobiercy, stąd pojawia się pytanie, czy wypłata środków z OFE powoduje zobowiązanie podatkowe od spadku i darowizn? Sprawdź, jakie są zasady wypłaty!
21 kwietnia 2022
Odszkodowanie za wywłaszczenie – podatek PIT
Często budowa drogi powoduje, że prywatne majątki stojące na przeszkodzie zostają wywłaszczone, co musi zostać zrekompensowane właścicielowi. Odszkodowanie za wywłaszczenie, jako że powoduje przychód, musi zostać rozliczone na gruncie PIT. Przeczytaj!
26 października 2022
Dodatkowe koszty ponoszone przez dewelopera - księgowanie w KPiR
Prowadząc działalność deweloperską przedsiębiorca ponowi różnego rodzaju wydatki, które ma obowiązek prawidłowo zaklasyfikować i ująć w ewidencji. W artykule przedstawiamy, jak prawidłowo księgować w KPiR dodatkowe koszty ponoszone przez dewelopera!
1 czerwca 2022