Ordynacja podatkowa
Wznowienie postępowania podatkowego po wydaniu wyroku sądowego - czy jest możliwe?
Co w sytuacji, gdy okoliczności uzasadniające wznowienie pojawiają się dopiero po wydaniu przez sąd wyroku w sprawie? Czy możliwe jest wtedy wznowienie postępowania podatkowego? Jakie są podstawy do wznowienia postępowania podatkowego? Sprawdź!
12 grudnia 2024
Najem krótkoterminowy prowadzony przez fundację rodzinną a podatki
Najem krótkoterminowy prowadzony przez fundację rodzinną budzi wątpliwości co do zwolnienia CIT. Fiskus i sądy różnie interpretują przepisy, a w grę wchodzi też VAT. Sprawdź, jakie są konsekwencje podatkowe i jak uniknąć problemów z organami skarbowymi.
11 grudnia 2024
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe - kto pod nie podlega?
Niektóre kategorie podatników podlegają pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Czym one są? Jakie kategorie podatników pod nie podlegają? Jakie są obowiązki formalne związane z przejściem pod ich właściwość? Przeczytaj i dowiedz się!
10 grudnia 2024
Czy podatek wojenny stanie się rzeczywistością w Polsce?
Czy podatek wojenny stanie się nowym obowiązkiem Polaków? Poznaj założenia tej daniny, jej cel oraz zasady. Dowiedz się, kto będzie zobowiązany do jej płacenia i jakie konsekwencje może przynieść dla budżetu państwa oraz obywateli w obecnej sytuacji.
9 grudnia 2024
Ulga na powrót - jakie obowiązki dokumentacyjne jej towarzyszą?
Ulga na powrót dedykowana jest osobom fizycznym, które przeniosły na teren Polski swój ośrodek interesów życiowych. Jakie obowiązki dokumentacyjne jej towarzyszą? Jakie są warunki zastosowania zwolnienia podatkowego dla osób powracających? Sprawdź!
5 grudnia 2024
Czy budynek przeznaczony do rozbiórki można kupić bez podatku PCC?
Czy budynek przeznaczony do rozbiórki można kupić bez podatku PCC? Sprawdź, czy przy pierwszej nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia i jakie znaczenie ma pozwolenie na rozbiórkę. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby uniknąć podatku.
2 grudnia 2024
Wszczęcie postępowania podatkowego po kontroli podatkowej - najważniejsze informacje
Jakie są przesłanki umożliwiające wszczęcie postępowania podatkowego po kontroli podatkowej? Jakie reguły są z tym związane i o czym nie należy zapominać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się w jaki sposób jest to uwzględnione w przepisach!
29 listopada 2024
Zmiana formy opodatkowania – czy wystarczy oświadczenie woli w tytule przelewu do urzędu skarbowego?
Odpowiedni wybór systemu podatkowego może okazać się kluczowy dla sukcesu w biznesie. Popełnienie błędu w tym zakresie nie oznacza, że nie może nastąpić zmiana formy opodatkowania. Kiedy będzie ona miała sens? Przeczytaj i dowiedz się!
27 listopada 2024
Czynności sprawdzające - jak długo mogą trwać?
Czynności sprawdzające to procedury, których czas trwania budzi wiele pytań i wątpliwości. Przepisy Ordynacji podatkowej określają ramy czasowe dla spraw podatkowych, jednak szczegółowe regulacje dotyczące tych czynności wymagają wyjaśnienia. Sprawdź!
26 listopada 2024
Korekta deklaracji podczas czynności sprawdzających - warto wiedzieć
Jeśli urząd skarbowy zauważy nieprawidłowości księgowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wszczyna kontrolę podatkową. Czy korekta deklaracji podczas czynności sprawdzających jest możliwa? Przeczytaj i dowiedz się!
25 listopada 2024
Umowa zakupu maszyny - na co musi zwrócić uwagę kupujący?
Umowa zakupu maszyny powinna określać warunki dostawy, jakości i terminu realizacji, by zminimalizować ryzyko wad. Kupujący powinien zabezpieczyć się klauzulą gwarancyjną i zapisami o odpowiedzialności za wady sprzętu. Więcej w artykule!
21 listopada 2024
Sprzedaż samodzielnie wydanej książki – rozliczenie PIT i VAT
Wydając samodzielnie napisaną książkę pojawiają się pytania o rozliczenie uzyskanego przychodu. Jak powinna poprawnie przebiegać sprzedaż samodzielnie wydanej książki w kontekście rozliczenia PIT i VAT oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj!
21 listopada 2024
Darowizna wpłacona bezpośrednio deweloperowi a prawo do ulgi podatkowej
Otrzymanie darowizny, zobowiązuje obdarowanego do zapłacenia podatku. Jednakże, od tej zasady istnieją wyjątki. Jakie? Czy darowizna wpłacona bezpośrednio deweloperowi może stanowić przeszkodę do zwolnienia podatkowego? Sprawdź!
7 listopada 2024
Czynności notarialne a VAT i obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Czy notariusze muszą naliczać VAT i stosować kasy fiskalne przy wykonywaniu usług? Dowiedz się, jak obowiązki podatkowe wpływają na dokonywane czynności notarialne i kiedy możliwe jest zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej przez notariusza.
4 listopada 2024
Korekta nienależnie opłaconej składki na Fundusz Pracy w ZUS i PIT
Korekta nienależnie opłaconej składki na Fundusz Pracy to ważny krok dla przedsiębiorców, którzy bezpodstawnie ją opłacali. Dowiedz się, jak złożyć korektę na gruncie PIT i ZUS, odzyskać nadpłatę i zabezpieczyć się przed sankcjami podatkowymi.
29 października 2024