0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Fakturowanie depozytu prosumenckiego na gruncie VAT

Depozyt prosumencki to pojęcie związane z rozliczaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Czy jest to czynność opodatkowana na gruncie VAT? Czy obowiązkowe jest fakturowanie depozytu prosumenckiego? Odpowiadamy w artykule!

20 lutego 2024

Podatek VAT

Faktura WDT wystawiona po terminie – rozliczenie u sprzedawcy

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować WDT fakturą. Co jeśli będzie faktura WDT wystawiona po terminie? Czy pozostaje prawo do stawki 0%? Sprawdź!

20 lutego 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności

Faktura korygująca jest podstawą do zmniejszenia lub zwiększenia kwoty podatku do odliczenia u nabywcy. Co jednak, gdy ma miejsce faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę? Odpowiadamy!

20 lutego 2024

Podatek VAT

Wskaźnik proporcji VAT - zasady ustalania proporcji

Nie wiesz czym jest wskaźnik proporcji VAT? Chcesz wiedzieć na czym polega sprzedaż mieszana i kto jest uprawniony do jej stosowania? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są zasady ustalania proporcji VAT dla sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

20 lutego 2024

Podatek VAT

Wykreślenie z rejestru VAT - czy podatnik powinien być powiadomiony?

Zgodnie z ustawą o VAT, w pewnych sytuacjach, może nastąpić wykreślenie z rejestru VAT podatnika. Istotne jest, czy w takiej sytuacji powinien on otrzymać oficjalne pismo informujące o wykreśleniu? Co na ten problem mówi uchwała NSA? Sprawdź!

15 lutego 2024

Podatek VAT

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej a podatek VAT

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej jest skomplikowanych procesem, który może zajść tylko pod pewnymi warunkami. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek VAT i czy zmiana składu osobowego spółki podlega opodatkowaniu VAT? Sprawdź w artykule!

13 lutego 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca w księgach rachunkowych - jak ująć?

Z racji wystąpienia błędów na fakturze, może zaistnieć potrzeba wystawienia faktury korygującej. W związku z tym odpowiemy na pytanie w jaki sposób powinna być księgowana faktura korygująca w księgach rachunkowych po stronie nabywcy oraz sprzedawcy!

13 lutego 2024

Podatek VAT

Rejestracja i składanie informacji VAT UE

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji, w których uczestniczą podmioty zagraniczne z krajów należących do Unii Europejskiej powinni szczególną uwagę zwrócić na charakter rozliczeń. Dowiedz się, kto ma obowiązek składania deklaracji VAT UE!

13 lutego 2024

Podatek VAT

Zwolnienie z VAT usług edukacyjnych a zatrudnianie pracowników

Zwolnienie z VAT przysługuje określonej grupie podatników. W związku z czym postała wątpliwość czy możliwe jest zwolnienie z VAT usług edukacyjnych, gdy te są świadczone przez zatrudnianych pracowników. Dowiedz się z naszego artykułu!

12 lutego 2024

Podatek VAT

Kary umowne otrzymane od najemców za uszkodzenia pojazdów na gruncie VAT

Kwestia tego, jak opodatkować na gruncie VAT i jak udokumentować kary umowne otrzymane od najemców za uszkodzenia pojazdów, była kwestią sporną wśród spółek zajmujących się wynajmowaniem pojazdów. Przedstawiamy stanowisko KIS w tej sprawie. Sprawdź!

9 lutego 2024

Podatek VAT

Kurs walut przy międzynarodowej usłudze transportowej a podatek VAT

Przeliczanie kwot wyrażonych w walucie obcej na złote wciąż budzi wątpliwości. Kurs walut przy międzynarodowej usłudze transportowej jest ściśle związany z powstaniem obowiązku podatkowego. Sprawdź, jak ustalić ten moment oraz jaki kurs zastosować!

8 lutego 2024

Podatek VAT

Najem okazjonalny w kontekście KSeF - czy należy wystawiać e-faktury?

Z uwagi na nadchodzący obligatoryjny Krajowy System e-Faktur zmienią się zasady wystawiania faktur sprzedaży. Analizujemy przepisy i sprawdzamy czy osoby prowadzące najem okazjonalny w kontekście KSeF będą podlegać obowiązkowi wystawiania e-faktur!

8 lutego 2024

Podatek VAT

Faktura pro forma w KSeF - czy to możliwe?

Dowiedz się, czy faktura pro forma w KSeF będzie możliwa do wystawienia oraz jak taki dokument klasyfikowany jest przez ustawę o VAT! Sprawdź, czy pro forma może być traktowana na równi z fakturą i jest podstawą do ujęcia sprzedaży w ewidencjach!

8 lutego 2024

Podatek VAT

Przekazanie zleceniobiorcom odzieży na gruncie VAT i PIT - jak rozliczyć?

Czy wiesz, jak należy rozliczyć przekazanie zleceniobiorcom odzieży na gruncie PIT i VAT? Czy przedsiębiorca może odliczyć VAT z faktury zakupu odzieży oraz czy może ująć taki zakup w kosztach podatkowych? Sprawdź, czy odzież musi posiadać logo firmy!

7 lutego 2024

Podatek VAT

Działalność nierejestrowana w KSeF a korzyści podatkowe

Prowadzenie działalności nierejestrowanej daje pewnie korzyści podatkowe. Z racji zbliżającego się terminu wprowadzenia obligatoryjnego systemu elektronicznych faktur, zastanowimy się czy działalność nierejestrowana w KSeF zaoferuje takie same korzyści.

7 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów