Podatek VAT
Zaginięcie towaru w transporcie WDT - jakie skutki wywołuje?
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu jest (WDT). Czynności spełniające określone warunki ustawowe mogą korzystać z 0% stawki VAT. Dzisiaj zastanowimy się co zrobić w kontekście, zdarzenia, gdy występuje zaginięcie towaru w transporcie WDT.
2 lutego 2024
Wystawienie refaktury przez użyczającego nieruchomość - czy to możliwe?
W przypadku gdy osoba prywatna użycza swoją nieruchomość płatnikowi podatku od towarów i usług, zastanawiająca jest kwestia, czy możliwe jest wystawienie refaktury przez użyczającego nieruchomość (np. za media) oraz jak rozliczyć VAT w tej sytuacji.
31 stycznia 2024
Sprzedaż gruntu otrzymanego w darowiźnie bez zwolnienia z VAT - objaśniamy przepisy
Podatnicy, którzy otrzymali grunt w darowiźnie, zastanawiają się, czy mogą go sprzedać bez ponoszenia konsekwencji podatkowych na gruncie VAT. Pojawia się wątpliwość, czy sprzedaż gruntu otrzymanego w darowiźnie bez zwolnienia z VAT ma zastosowanie?
30 stycznia 2024
Usługi opieki świadczone za granicą a podatek VAT - jak go określić?
Usługi opieki świadczone za granicą a podatek VAT to ważna kwestia, gdyż dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT od wykonywanych usług ważne jest określenie miejsca jej świadczenia. W poniższym artykule wyjaśniliśmy tą kwestię.
26 stycznia 2024
Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a VAT - obowiązek rozliczenia
Jednym z kluczowych elementów powstania fundacji rodzinnej jest wniesienie funduszu założycielskiego. Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a VAT, czy może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT? Co jeśli fundator jest płatnikiem podatku VAT? Sprawdź!
25 stycznia 2024
Kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej według przepisów o VAT?
Według ustawy o podatku VAT, otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej czynności generuje obowiązek podatkowy. W artykule odpowiadamy na pytanie: kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej oraz kiedy zaistnieje konieczność jej wystawienia!
25 stycznia 2024
Wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT, co to oznacza dla podatnika?
Zdarzają się przypadki, w których czynny podatnik VAT może zostać wykreślony z rejestru, natomiast wykreślenie nie oznacza utraty statusu podatnika VAT. Jak określić zakres praw i obowiązków, kiedy miejsce ma wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT?
23 stycznia 2024
VAT w księgach rachunkowych - jak go księgować?
Spółki prowadzące księgi handlowe zobowiązane są do przedstawienia rzetelnego obrazu w zakresie ewidencji podatku VAT w księgach rachunkowych. Artykuł przedstawia ewidencję podatku należnego i naliczonego w zakresie rozliczeń z kontrahentami i US. Sprawdź
23 stycznia 2024
Obowiązkowa e-faktura w ramach KSeF – od kiedy?
Organy administracyjne wprowadzają coraz więcej rozwiązań mających na celu ułatwienie rozliczeń między firmami oraz zapewniających im bezpieczeństwo. Kiedy zatem wejdzie w życie obowiązkowa e-faktura w ramach Krajowego Systemu e-Faktur? Sprawdź!
22 stycznia 2024
Opodatkowanie usług dietetycznych na gruncie PIT i VAT
Czy wiesz, jak wygląda opodatkowanie usług dietetycznych w PIT i VAT? Sprawdź, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT w przypadku świadczenia usług dietetycznych oraz czy można świadczyć usługi dietetyczne jako działalność nierejestrowaną?
18 stycznia 2024
Transport własny przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów a VAT
Przedsiębiorcy sprzedający towar do krajów UE, realizują tak zwane WDT i niekiedy, chcąc zachęcić klienta, oferują transport sprzedawanego towaru. Czy transport własny przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów umożliwia zastosowanie stawki 0% VAT?
17 stycznia 2024
KSeF a faktury zagraniczne - czy dotyczy każdej sprzedaży?
Wielu przedsiębiorców rozszerzyło swoją działalność o transakcje na rzecz zagranicznych nabywców. W związku z wejściem w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur pojawiają się pytania, czy KSeF a faktury zagraniczne dotyczyć będą każdej sprzedaży?
15 stycznia 2024
Procedura VAT OSS a sprzedaż z zagranicznego magazynu
Procedura VAT OSS jest uproszczeniem w zakresie rozliczania podatku VAT w kraju klienta. W jaki sposób można zastosować procedurę, jeśli ma miejsce VAT OSS a sprzedaż z zagranicznego magazynu, gdzie procedura jest rozliczana w Polsce? Sprawdź!
12 stycznia 2024
Szkoda całkowita w samochodzie firmowym a podatek VAT
Niektóre uszkodzenia pojazdu kwalifikują się do tzw. szkody całkowitej. Powstaje wówczas pytanie. co z podatkiem VAT u otrzymującego odszkodowanie? Sprawdź, jak wygląda szkoda całkowita w samochodzie firmowym na gruncie VAT! Odpowiadamy w artykule!
12 stycznia 2024
Faktura w walucie obcej w KSeF – jaki należy zastosować kurs przeliczeniowy?
Faktury ustrukturyzowanie w Krajowym Systemie e-Faktur można wystawiać w walucie PLN oraz obcej. Warto mieć na uwadze, że ustawodawca ściśle określa, po jakim kursie ma zostać przeliczona faktura w walucie obcej w KSeF. Czy wiesz, o jakim kursie mowa?
11 stycznia 2024