0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Zakup nieruchomości na potrzeby własne oraz na cele wynajmu a podatki

Zakup nieruchomości na potrzeby własne oraz na cele wynajmu może powodować wątpliwości rozliczeniowe na gruncie podatku VAT. Czy wiesz, jak rozliczyć podatek od towarów i usług od zakupu nieruchomości na cele mieszane? Sprawdź!

21 czerwca 2022

Podatek VAT

Wynajem nieruchomości po likwidacji działalności na gruncie VAT i PIT

Wynajem nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej w dalszym ciągu jest możliwy. Warto mieć na uwadze, że może on jednak rodzić zobowiązania na gruncie VAT oraz podatku dochodowego. O czym zatem należy pamiętać? Odpowiadamy w artykule!

20 czerwca 2022

Podatek VAT

Sprzedaż użytkowania wieczystego – skutki w PIT i VAT

Użytkowanie wieczyste jest szczególnym rodzajem prawa majątkowego opisanego w Kodeksie cywilnym. Sprzedaż użytkowania wieczystego w ramach działalności gospodarczej może powodować skutki na gruncie PIT oraz VAT. O czym należy wiedzieć przy sprzedaży?

20 czerwca 2022

Podatek VAT

Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca

Czy przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce musi dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT za pośrednictwem formularza VAT-R? Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca - czy dotyczy wszystkich? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej po terminie

Co do zasady fakturę należy wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Czy wystawienie faktury po terminie wyłącza bądź ogranicza prawo do odliczenia podatku VAT z tej faktury?

6 czerwca 2022

Podatek VAT

Obowiązek złożenia JPK V7 przy najmie prywatnym

Znaczna część przedsiębiorców decyduje się na najem nieruchomości prywatnie. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca obowiązany jest rozliczać tą czynność na gruncie VAT? Kiedy występuje obowiązek złożenia JPK V7 przy najmie prywatnym? Sprawdziliśmy!

1 czerwca 2022

Podatek VAT

Sprzedaż wierzytelności trudnych a podatek VAT

Wierzytelności to prawa majątkowe, które są trudne do wyegzekwowania od dłużnika. Popularnym działaniem jest sprzedaż wierzytelności innemu podatnikowi. Wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż wierzytelności podatnikowi oraz ich nabycie na gruncie podatku VAT.

31 maja 2022

Podatek VAT

Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe?

Katalog czynności określony dla usług zarządzania nieruchomościami spełnia kryteria odpłatnego świadczenia usług. Pojawia się wątpliwość, co do zwolnienia na gruncie VAT. Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe? Przeczytaj!

30 maja 2022

Podatek VAT

Kilku nabywców a rozliczenie na gruncie VAT i PIT

W przypadku dokonywania dużych zakupów podatnicy często łączą się w grupy, aby kupować wspólnie. Kilku nabywców a rozliczenie transakcji na gruncie PIT i VAT? Sprawdź, co zrobić, gdy jest więcej niż 1 nabywca oraz jak powinna być wystawiona faktura!

1 czerwca 2022

Podatek VAT

Jak opodatkować VAT koszty wysyłki przy WSTO?

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość to określenie dla sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE. Wielu podatników z początku ma problem, jak prawidłowo opodatkować VAT koszty wysyłki przy WSTO. Dowiedz się więcej!

25 maja 2022

Podatek VAT

Wynajem nieruchomości przez cudzoziemca a VAT i PIT

Coraz częściej zdarza się, że obywatele z innych krajów dokonują zakupu nieruchomości w Polsce. Czy cudzoziemiec może wynajmować nieruchomość położoną w Polsce? Jak rozliczyć wynajem nieruchomości przez cudzoziemca na gruncie podatku dochodowego oraz VAT?

1 czerwca 2022

Podatek VAT

Dokumentacja WSTO a brak potwierdzenia wywozu towarów

WSTO to dostawa towarów wysyłanych przez dostawcę (lub na jego rzecz) z terytorium jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego UE przy spełnieniu pewnych warunków. Czy dokumentacja WSTO i potwierdzenie wywozu towarów są niezbędne?

25 maja 2022

Podatek VAT

Faktura korygująca duplikat - rozliczenie na gruncie VAT

W toku prowadzenia firmy może zdarzyć się, że faktura nie dotrze do nabywcy, zostanie zgubiona lub zniszczona. Wtedy wystawia się duplikat faktury. Czy wiesz, jak należy postąpić, jeśli zostanie wystawiona faktura korygująca duplikat in minus? Sprawdź!

1 czerwca 2022

Podatek VAT

Ulga na złe długi po śmierci dłużnika- VAT i PIT

Czy ulga na złe długi po śmierci dłużnika może być wykorzystana przez sprzedawcę? Ulgę na złe długi stosuje się w przypadku, gdy spełnione są pewne warunki. Sprawdźmy, czy można pomniejszyć kwotę podatku do zapłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie żyje.

17 maja 2022

Podatek VAT

Opakowania zwrotne – dokumentowanie i opodatkowanie podatkiem VAT

Kupując towar w sklepie zdarza się go otrzymać w opakowaniu zwrotnym. Zwracając go do sklepu otrzymujemy zwrot zapłaconej kaucji za to opakowanie. Dla przedsiębiorców opakowania zwrotne są problematyczne pod względem opodatkowana podatkiem VAT.

16 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów