Podatek VAT
Powstrzymanie się od wykonania czynności a obowiązek podatkowy w VAT
Powstrzymanie się od wykonania czynności w zamian za wynagrodzenie może stanowić odpłatne świadczenie usług podlegające VAT. Kluczowe jest istnienie stosunku zobowiązaniowego i bezpośredniego związku między płatnością a świadczeniem. Sprawdź konsekwencje!
6 lutego 2025
Działalność nierejestrowana na gruncie VAT - jak ją rozliczać?
Dla celów VAT działalność na próbę jest traktowana jako działalność zarobkowa, która może rodzić konieczność zapłaty podatku nawet u osób niezarejestrowanych w CEiDG. Jak zatem powinna być rozliczana działalność nierejestrowana na gruncie VAT? Sprawdź!
6 lutego 2025
Kiedy warto być podatnikiem VAT - podstawowe informacje
Zakładanie działalności gospodarczej wywołuje w przyszłych przedsiębiorcach wiele wątpliwości. Jednym z nich jest kwestia opodatkowania VAT. Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy korzystniej jest skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź czytając artykuł!
6 lutego 2025
Kwartalne rozliczanie VAT w 2025 roku - jakie niesie korzyści?
Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem, z jaką częstotliwością rozliczać się z US? Tradycyjnie, czyli w okresach miesięcznych, czy zastosować kwartalne rozliczanie VAT? Dowiedz się, jakie zalety ma rozliczanie podatku VAT w sposób kwartalny!
5 lutego 2025
VIDA - czym będzie VAT w erze cyfrowej?
Pakiet ViDA ma na celu uregulowanie kwestii związanych z cyfrową transformacją i zapobieganie oszustwom VAT. Jest to ważny krok w podnoszeniu konkurencyjności Unii Europejskiej. Co warto na ten temat wiedzieć? Odpowiadamy w artykule, sprawdź!
4 lutego 2025
Termin odliczenia VAT z faktur zakupu - warto wiedzieć!
Odliczenie podatku naliczonego VAT następuje po otrzymaniu faktury przez czynnego podatnika VAT, bądź może to nastąpić w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych. Przeczytaj i dowiedz się, jaki dokładnie obowiązuje termin odliczenia VAT?
31 stycznia 2025
Zaliczka na poczet najmu prywatnego a przychód podatkowy
Przychodem podatkowym jest definitywne i trwałe przysporzenie majątkowe. W związku z tym, pojawia się pytanie czy zaliczka na poczet najmu prywatnego stanowi przychód podatkowy? Omawiamy to zagadnienie w artykule. Przeczytaj!
31 stycznia 2025
Roczna korekta VAT naliczonego przy sprzedaży mieszanej
Roczna korekta VAT jest konieczna w sytuacji, gdy podatnik prowadzi sprzedaż mieszaną, tzn. opodatkowaną VAT i zwolnioną z VAT. W ten sposób odlicza się podatek VAT na zasadzie proporcji. Jak prawidłowo dokonać rocznej korekty VAT? Sprawdź, w artykule!
29 stycznia 2025
Sprzedaż mieszana - jak ją prawidłowo prowadzić?
Sprzedaż mieszana to model sprzedaży w przypadku wykonywania czynności zwolnionych i opodatkowanych podatkiem VAT. Podatnicy w takiej sytuacji mogą odliczać VAT od wydatków zgodnie z ustalonym wcześniej wskaźnikiem proporcji. Jak ustalić taką proporcję?
28 stycznia 2025
Zwrot podatku VAT - podstawowe informacje
Poznaj zasady powstania nadpłaty podatku naliczonego nad należnym oraz wystąpienia o zwrot podatku VAT. Dowiedz się, w jakich terminach możesz liczyć na zwrot nadwyżki podatku VAT i jakie warunki należy w tym celu spełnić! Odpowiedź w naszym artykule!
24 stycznia 2025
Sprzedaż budynku na gruncie w użytkowaniu wieczystym a podatek VAT
Sprzedaż budynku na gruncie w użytkowaniu wieczystym budzi wiele pytań w zakresie VAT. Dowiedz się, jakie przepisy regulują taką transakcję, czy możliwe jest zwolnienie z podatku oraz jak poprawnie rozliczyć dostawę budynku i użytkowania wieczystego!
23 stycznia 2025
Procedura SME - nowe regulacje dla firm z sektora MŚP
Procedura SME, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku, da wiele możliwości małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Upraszcza ona przepisy VAT, umożliwiając przedsiębiorcom korzystanie ze zwolnień podatkowych w innych krajach Unii.
23 stycznia 2025
Otrzymanie zapłaty w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Otrzymanie zapłaty w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może wiązać się z obowiązkiem złożenia deklaracji VAT. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w takich przypadkach i jakie konsekwencje podatkowe wynikają z ulgi na złe długi w tej sytuacji.
22 stycznia 2025
Limit zwolnienia podmiotowego w VAT w 2025 roku
W 2025 roku limit zwolnienia podmiotowego w VAT został utrzymany na poziomie 200 000 zł. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia o ile ich obrót ze sprzedaży nie przekroczy wspomnianej kwoty. Sprawdź, jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT!
22 stycznia 2025
Ulga na złe długi w spółce będącej w trakcie likwidacji
Ulga na złe długi umożliwia odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Powstaje jednak wątpliwość, jak na prawo do stosowania ulgi na złe długi wpływa okoliczność postawienia spółki w stan likwidacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
21 stycznia 2025