0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Przywóz towarów w celu czasowego używania w ramach WNT

Co do zasady czynności przywozu towarów do kraju stanowią transakcję WNT, która może stanowić formę zarówno transakcyjnego, jak i nietransakcyjnego nabycia. Co jednak, gdy miejsce ma przywóz towarów w celu czasowego używania? Jak rozliczyć VAT? Sprawdź!

8 marca 2024

Podatek VAT

KSeF a faktury zakupu - jak je odbierać?

Korzystanie z KSeF możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca się w nim uwierzytelni. W artykule omówimy kwestię KSeF a faktury zakupu, czyli w jaki sposób sprzedawca wystawia faktury w KSeF, a nabywca otrzymuje fakturę kosztową.

7 marca 2024

Podatek VAT

Wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu a odliczenie VAT

Społeczna odpowiedzialność biznesu, znana również jako CSR, staje się coraz ważniejszym elementem strategii wielu firm. Ale czy wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu mogą dawać prawo do odliczenia podatku VAT? Sprawdź!

7 marca 2024

Podatek VAT

Metoda kasowa VAT - jak rozliczyć podatek?

Zdarza się, że przedsiębiorcy wystawiają faktury z długim terminem płatności. Co mogą zrobić, by rozliczyć się z fiskusem dopiero po uregulowaniu należności? Rozwiązaniem jest metoda kasowa VAT. Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może z niej korzystać!

5 marca 2024

Podatek VAT

Odliczenie VAT z faktur elektronicznych - czy jest możliwe?

Czy sposób w jaki przechowywana jest faktura wpływa na prawo do odliczenia VAT? Czy możliwe jest przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy możliwe jest odliczenie VAT z faktur elektronicznych. Sprawdź!

5 marca 2024

Podatek VAT

Rachunek VAT - dla kogo jest obowiązkowy?

Sprawdź, kiedy rachunek VAT jest obowiązkowy, czy można posiadać kilka takich rachunków oraz czy możliwe jest przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami VAT. Dowiedz się, czy przelewy między rachunkami VAT podlegają opodatkowaniu?

1 marca 2024

Podatek VAT

Sprzedaż samochodu na części przez VAT-marża - ogólne zasady

Procedura VAT-marża jest atrakcyjną opcją dla podatników, oferując opodatkowanie od różnicy między ceną nabycia a ceną sprzedaży. Często mechanizm ten jest stosowany do sprzedaży samochodów. Czy sprzedaż samochodu na części przez VAT-marża jest możliwa?

1 marca 2024

Podatek VAT

Likwidacja działalności gospodarczej objętej metodą kasową

Likwidacja działalności gospodarczej to moment, który ciągnie za sobą wiele skutków. Jak wygląda rozliczenie podatku VAT podczas zamknięcia firmy objętej metodą kasową? O jakich jeszcze kwestiach należy pamiętać przy likwidacji działalności? Sprawdź!

1 marca 2024

Podatek VAT

Odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego - czy to możliwe?

Możliwość odliczenia podatku VAT jest kluczowa dla wielu przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami, podatnik może odliczyć VAT na podstawie faktury lub dokumentu celnego. Jednak, czy możliwe jest odliczenie podatku VAT od aktu notarialnego? Sprawdź!

29 lutego 2024

Podatek VAT

Brak adnotacji na fakturze “metoda kasowa” - co wtedy?

Metoda kasowa w VAT powoduje szczególny sposób rozliczania podatku od towarów i usług, który uzależniony jest od momentu otrzymania należności od kontrahenta. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura przy metodzie kasowej!

29 lutego 2024

Podatek VAT

Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?

Różnice między zadatkiem a zaliczką można dostrzec dopiero w momencie kiedy nie zostanie zrealizowana umowa. Skutki mogą okazać się niekorzystne dla nas. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co jest korzystniejsze, zaliczka czy zadatek?

28 lutego 2024

Podatek VAT

Usługi doradztwa przez internet a podatek VAT - co musisz wiedzieć?

Analizując rozliczenie usługi doradztwa przez internet w kontekście podatku VAT należy zwrócić uwagę na aspekt miejsca świadczenia usługi oraz możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Jak w takim przypadku właściwie rozliczyć podatek VAT? Sprawdź!

27 lutego 2024

Podatek VAT

Wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym VAT

Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków dla podatnika VAT, w tym z rozliczeniem podatku w ramach remanentu likwidacyjnego. W jaki sposób należy potraktować nabyte wartości niematerialne i prawne w remanencie likwidacyjnym?

27 lutego 2024

Podatek VAT

Metoda kasowa a zasady rozliczania faktur

Metoda kasowa może być stosowana przez firmy, które posiadają status małego podatnika, czyli te, które nie przekraczają rocznego limitu sprzedaży w kwocie 2 mln euro. Jest to uproszczona metoda ewidencji. Sprawdź, jak rozliczać faktury metodą kasową!

27 lutego 2024

Podatek VAT

Kiedy warto być podatnikiem VAT - podstawowe informacje

Zakładanie działalności gospodarczej wywołuje w przyszłych przedsiębiorcach wiele wątpliwości. Jednym z nich jest kwestia opodatkowania VAT. Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy korzystniej jest skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź czytając artykuł!

27 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów