Podatek VAT
Zaliczka na poczet najmu prywatnego a przychód podatkowy
Przychodem podatkowym jest definitywne i trwałe przysporzenie majątkowe. W związku z tym, pojawia się pytanie czy zaliczka na poczet najmu prywatnego stanowi przychód podatkowy? Omawiamy to zagadnienie w artykule. Przeczytaj!
31 stycznia 2025
Roczna korekta VAT naliczonego przy sprzedaży mieszanej
Roczna korekta VAT jest konieczna w sytuacji, gdy podatnik prowadzi sprzedaż mieszaną, tzn. opodatkowaną VAT i zwolnioną z VAT. W ten sposób odlicza się podatek VAT na zasadzie proporcji. Jak prawidłowo dokonać rocznej korekty VAT? Sprawdź, w artykule!
29 stycznia 2025
Sprzedaż mieszana - jak ją prawidłowo prowadzić?
Sprzedaż mieszana to model sprzedaży w przypadku wykonywania czynności zwolnionych i opodatkowanych podatkiem VAT. Podatnicy w takiej sytuacji mogą odliczać VAT od wydatków zgodnie z ustalonym wcześniej wskaźnikiem proporcji. Jak ustalić taką proporcję?
28 stycznia 2025
Zwrot podatku VAT - podstawowe informacje
Poznaj zasady powstania nadpłaty podatku naliczonego nad należnym oraz wystąpienia o zwrot podatku VAT. Dowiedz się, w jakich terminach możesz liczyć na zwrot nadwyżki podatku VAT i jakie warunki należy w tym celu spełnić! Odpowiedź w naszym artykule!
24 stycznia 2025
Sprzedaż budynku na gruncie w użytkowaniu wieczystym a podatek VAT
Sprzedaż budynku na gruncie w użytkowaniu wieczystym budzi wiele pytań w zakresie VAT. Dowiedz się, jakie przepisy regulują taką transakcję, czy możliwe jest zwolnienie z podatku oraz jak poprawnie rozliczyć dostawę budynku i użytkowania wieczystego!
23 stycznia 2025
Procedura SME - nowe regulacje dla firm z sektora MŚP
Procedura SME, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku, da wiele możliwości małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP). Upraszcza ona przepisy VAT, umożliwiając przedsiębiorcom korzystanie ze zwolnień podatkowych w innych krajach Unii.
23 stycznia 2025
Otrzymanie zapłaty w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Otrzymanie zapłaty w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może wiązać się z obowiązkiem złożenia deklaracji VAT. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w takich przypadkach i jakie konsekwencje podatkowe wynikają z ulgi na złe długi w tej sytuacji.
22 stycznia 2025
Limit zwolnienia podmiotowego w VAT w 2025 roku
W 2025 roku limit zwolnienia podmiotowego w VAT został utrzymany na poziomie 200 000 zł. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia o ile ich obrót ze sprzedaży nie przekroczy wspomnianej kwoty. Sprawdź, jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT!
22 stycznia 2025
Ulga na złe długi w spółce będącej w trakcie likwidacji
Ulga na złe długi umożliwia odzyskanie podatku od niezapłaconych faktur przychodowych. Powstaje jednak wątpliwość, jak na prawo do stosowania ulgi na złe długi wpływa okoliczność postawienia spółki w stan likwidacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
21 stycznia 2025
Dodatkowe opłaty w leasingu operacyjnym a odliczenie podatku VAT
Zawierając umowę leasingu, a więc stając się leasingobiorcą należy liczyć się z tym, że do raty leasingowej dochodzą inne opłaty wynikające z umowy. Jak dodatkowe opłaty w leasingu operacyjnym mogą zostać rozliczone na gruncie podatku VAT? Zobacz!
21 stycznia 2025
Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2025 roku a usługi księgowe
Limit zwolnienia podmiotowego z VAT wynosi 200 000 zł wartości sprzedaży. Co ważne, należy pamiętać, że zwolnienie podmiotowe z VAT nadal nie jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Czy zwolnienie podmiotowe z VAT obejmuje usługi księgowe? Sprawdź!
17 stycznia 2025
Usługi cateringowe i gastronomiczne - odliczenie VAT
Usługi cateringowe i gastronomiczne podlegają opodatkowaniu VAT. Co ważne, pojęcia te nie są tożsame, bowiem różni je m.in. miejsce świadczenia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy od usług cateringowych i gastronomicznych możesz odliczyć VAT?
17 stycznia 2025
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności - dla kogo w 2025 roku?
Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. W jakich przypadkach mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy dla podatników? Dowiedz się, jakiego typu transakcji dotyczy!
17 stycznia 2025
Split payment - dla kogo jest obowiązkowy w 2025 roku?
Głównym celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności jest zapobieganie oszustwom podatkowym. Wśród przedsiębiorców pojawiają się pytania dotyczące funkcjonowania mechanizmu. Kto ma obowiązek stosować split payment w 2025 roku? Odpowiadamy!
15 stycznia 2025
Sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej a podatek VAT
Przepisy Kodeksu spółek handlowych zezwalają na przeniesienie ogółu praw i obowiązków na inną osobę. W jaki sposób sprzedaż ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej kształtują obowiązki wspólnika pod kątem podatku VAT? Dowiedz się więcej, w artykule!
15 stycznia 2025