Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Do czego służy i jak uzyskać numer identyfikacyjny EX?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Numer identyfikacyjny EX to identyfikator podatnika wskazujący na to, że korzysta on z nowego typu zwolnienia z VAT w ramach procedury SME. Mowa tu o stworzeniu dla podatników unijnych dostępu do zwolnienia podmiotowego z VAT we wszystkich państwach UE jednocześnie (zależy od wskazań państw UE we wniosku). Powstaje w tym miejscu pytanie – do czego służy ten numer i jak go uzyskać?

Polskie zwolnienie podmiotowe z VAT

Ustawodawca art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) umożliwia podatnikowi, który kontynuuje w kolejnym roku działalność – albo ją rozpoczyna w danym roku – korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Zwolnienie podmiotowe to zwolnienie ze względu na podatnika, a więc cała realizowana przez niego sprzedaż korzysta ze zwolnienia z VAT. Podatnik nie dolicza podatku VAT, gdy określa cenę sprzedaży towaru lub usługi. Nie wykonuje też szeregu obowiązków, do których zobligowany jest czynny podatnik VAT (zarejestrowany do VAT).

Zwolnienie podmiotowe z VAT polega więc na niedoliczaniu podatku VAT do sprzedaży towarów lub usług, jeżeli wartość tej sprzedaży, z wyłączeniem podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 200 000 zł. 

U podatników rozpoczynających działalność limit ten jest mniejszy, a liczy się go w proporcji do okresu prowadzenia działalności w roku jej rozpoczęcia.

Typy transakcji sprzedaży niewliczanych do limitu zwolnienia 200 000 zł

Lp.

Typ transakcji sprzedaży

1.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO), która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium RP

2.

Sprzedaż na odległość towarów importowanych (SOTI), która nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce

3.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług, zwolnionych przedmiotowo z VAT z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami, usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz m.in. usług zarządzania funduszami, udzielania pożyczek czy handlu instrumentami finansowymi, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych

4.

Odpłatna dostawa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji

Należy podkreślić, że krajowe zwolnienie z VAT dotyczy tylko podatników mających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium RP. Korzystanie z krajowego zwolnienia podmiotowego z VAT wymaga od podatnika uzyskania NIP-u, którym posługuje się w wystawianych przez siebie fakturach (jeżeli wystawia) i w składanych deklaracjach. NIP podatnika jest także jego identyfikatorem wobec organów podatkowych, ZUS-u, GUS-u oraz innych podmiotów administracji państwowej.

W tym miejscu należy podkreślić, że od 2025 roku krajowe zwolnienie podmiotowe z VAT (polskie, ale i obowiązujące w innych krajach UE) zostało udostępnione dla firm z innych krajów UE. O czym dokładnie mowa?

Zwolnienie podmiotowe z VAT dla podatników z UE

Dyrektywa Rady UE 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 roku zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (zwana dalej dyrektywą 2020/285) zaleciła (dobrowolnie) krajom członkowskim zaimplementowanie nowego typu zwolnienia podmiotowego z VAT, a raczej udostępnienie krajowego zwolnienia podmiotowego z VAT podatnikom niemającym siedziby działalności w tych krajach.

Mowa tu o zwolnieniu podmiotowym z VAT w ramach procedury SME, które pozwala na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT:

  1. w innych krajach UE niż Polska przez polskich podatników, tzn. z siedzibą działalności na terytorium RP;
  2. w Polsce przez podatników z krajów UE innych niż Polska, tzn. z siedzibą działalności na terytorium innym niż Polska.

Do czego służy numer identyfikacyjny EX?

Zarówno w powyższej dyrektywie, jak i bardziej szczegółowo w art. 113a oraz 113b ustawy o VAT prawodawca wprowadził zasady zgłaszania i korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT w ramach procedury SME.

I właśnie w tych regulacjach ustawodawca wskazał, że podatnik z UE z siedzibą w kraju innym niż Polska, który chce zgłosić się do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT w ramach SME w Polsce (lub w innych krajach UE poza krajem jego siedziby), musi:

  • powiadomić państwo członkowskie, na którego terytorium ma siedzibę działalności gospodarczej, o zamiarze skorzystania ze zwolnienia na terytorium kraju, oraz
  • uzyskać w państwie członkowskim, na którego terytorium ma siedzibę działalności gospodarczej, indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX – numer identyfikacyjny EX, na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium kraju.

Z kolei polski podatnik, tzn. z siedzibą działalności w Polsce, który chce zgłosić się do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT w ramach SME w innych krajach UE niż Polska, musi:

  • złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, oraz
  • uzyskać we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX – numer identyfikacyjny EX, na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium kraju.

Jaki z tego wniosek?

Korzystanie ze zwolnienia z VAT dokonywanej sprzedaży do innych krajów UE, a więc w ramach SME, wymaga złożenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego powiadomienia o zamiarze skorzystania z ww. zwolnienia.

Jednakże korzystanie z tego zwolnienia wymaga uzyskania od ww. naczelnika numeru identyfikacyjnego EX podatnika.

Numer identyfikacyjny EX podatnika (uzyskanie go) jest więc niezbędny, aby można było korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT w innych państwach UE niż kraj siedziby.

Numer identyfikacyjny EX podatnik każdorazowo podaje na wystawianej przez siebie fakturze lub rachunku, jeżeli ma obowiązek ich wystawienia w odniesieniu do sprzedaży towarów lub usług do krajów UE, dla których otrzymał zwolnienie podmiotowe z VAT w ramach SME.

Ponadto numer identyfikacyjny EX figuruje w kwartalnych deklaracjach podatkowych, które podatnik ma obowiązek przekazywać po zakończeniu kalendarzowego kwartału i które informują o wartości sprzedaży towarów lub usług korzystającej ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME.

Numer identyfikacyjny EX służy także do identyfikacji podatnika przez inne państwa UE w celu:

  1. weryfikacji poprawności i ważności numeru na terytorium kraju UE korzystania ze zwolnienia z VAT,
  2. potwierdzenia rejestracji do zwolnienia z VAT na terytorium państwa UE korzystania ze zwolnienia z VAT,
  3. aktualizacji danych dotyczących zwolnienia z VAT na terytorium państwa UE korzystania ze zwolnienia z VAT,
  4. przetworzenia otrzymanych z kraju UE siedziby podatnika kwartalnych deklaracji oraz korekt z wartościami sprzedaży na terytorium państwa UE korzystania ze zwolnienia z VAT,
  5. przetworzenia rezygnacji ze zwolnienia z VAT na terytorium państwa UE korzystania ze zwolnienia z VAT,
  6. realizacji pozostałych kwestii.

Jak uzyskać numer identyfikacyjny EX?

W przypadku podatników mających siedzibę w Polsce właściwym organem administracji skarbowej, do którego składa się powiadomienie w celu uzyskania numeru identyfikacyjnego EX podatnika, jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Podatnicy z siedzibą działalności w Polsce składają ww. powiadomienie za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Powiadomienie to musi zawierać:

  1. dane identyfikacyjne;
  2. informację o krajach UE, do których będzie kierowana sprzedaż korzystająca ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME;
  3. dane dotyczące osiągniętego w trakcie roku obrotu na terytorium UE w poprzednim i bieżącym roku podatkowym (z wyszczególnieniem obrotów w każdym kraju UE).

W przypadku podatników z siedzibą w Polsce Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, uwzględniając powiadomienie oraz informacje przekazane przez właściwe organy podatkowe innych krajów UE, w terminie 35 dni roboczych po dniu otrzymania od podatnika ww. powiadomienia:

  1. informuje podatnika o nadaniu numeru EX, albo 
  2. potwierdza uzyskany w innym kraju UE numer identyfikacyjny EX.

Schemat procedury nadania numeru identyfikacyjnego EX dla podatników z siedzibą na terytorium RP przedstawiono w poniższej tabeli.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, uwzględniając powiadomienie złożne przez podatnika oraz informacje przekazane przez właściwe organy podatkowe innych krajów UE

Informuje podatnika o nadaniu polskiego numeru identyfikacyjnego EX na potrzeby korzystania ze zwolnienia z VAT w ramach SME w przypadku

Potwierdza podatnikowi polski numer identyfikacyjny EX nadany na potrzeby korzystania ze zwolnienia z VAT w ramach SME w przypadku

Potwierdzenia przez państwo UE, w którym podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia, prawa do korzystania ze zwolnienia w ramach SME w tym państwie

Potwierdzenia, przez co najmniej 1 z państw UE, w którym podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia, prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT w ramach SME w tym państwie

Nadania przez inny niż Polska kraj UE polskiego numeru identyfikacyjnego EX na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium tego państwa, a kolejne państwo UE potwierdziło prawo podatnika do korzystania ze zwolnienia z VAT w ramach SME

Podatnik w powiadomieniu wskazał 1 państwo UE, w którym zamierza korzystać ze zwolnienia z VAT w ramach SME

Podatnik w powiadomieniu wskazał więcej niż 1 państwo UE, w którym zamierza korzystać ze zwolnienia z VAT w ramach SME

Podatnik w powiadomieniu wskazał więcej niż 1 państwo UE, w którym zamierza korzystać ze zwolnienia z VAT w ramach SME

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w terminie 35 dni roboczych po dniu otrzymania od podatnika ww. powiadomienia potwierdza bądź informuje go o polskim numerze identyfikacyjnym EX, przy czym, jeżeli warunki uprawniające do nadania lub potwierdzenia tego numeru wymagają dodatkowego zweryfikowania w celu zapobieżenia uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania Naczelnik może przedłużyć termin do czasu zakończenia tej weryfikacji

Zwolnienie podmiotowe z VAT w ramach SME przysługuje od dnia, w którym państwo UE, na którego terytorium podatnik ma siedzibę działalności gospodarczej:

  1. poinformuje podatnika o nadaniu numeru identyfikacyjnego EX na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium wybranego (wybranych) kraju UE innego niż kraj UE siedziby;
  2. potwierdzi podatnikowi numer identyfikacyjny EX na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium kraju UE innego niż kraj UE siedziby – w przypadku gdy został on już nadany na potrzeby korzystania ze zwolnienia na terytorium innego państwa UE.

Polski numer identyfikacyjny zwolnienia z VAT w ramach SME składa się z:

  • numerycznego kodu kraju ISO, w którym podatnik ma siedzibę działalności gospodarczej;
  • aktualnego NIP-u, jeśli mowa o polskich podatnikach (w innych państwach UE administracja skarbowa kraju UE siedziby podatnika nadaje NIP zgodnie z tamtejszymi standardami nadawania numeru identyfikacyjnego);
  • myślnika „–”;
  • sufiksu „EX”.

Na koniec warto wspomnieć, że Komisja Europejska na stronie internetowej Exempt Identification Number validation udostępniła wyszukiwarkę indywidualnych numerów zwolnienia z VAT w ramach korzystania z procedury SME – Exempt Identification Number validation (Walidacja numeru identyfikacyjnego zwolnionego z podatku).

Pozwala ona na sprawdzenie ważności i prawidłowości zarówno własnego numeru identyfikacyjnego EX, jak i numeru swojego kontrahenta.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów