Transakcje zagraniczne
Naprawa samochodu dla klienta z UE - rozliczenie VAT
Podatnicy z innych krajów UE chętnie korzystają z usług polskich mechaników samochodowych. Sprawdź, w jaki sposób powinna zostać rozliczona naprawa samochodu dla klienta z UE na gruncie podatku VAT oraz jak ustalić miejsce powstania obowiązku podatkowego!
12 grudnia 2021
Eksport towarów na rzecz osób prywatnych i nie tylko - część 2
Towary od polskich przedsiębiorców cieszą się sporym zainteresowaniem wśród klientów także poza granicami kraju i UE. Sprawdź, jaką stawką podatku VAT powinien zostać objęty eksport towarów na rzecz osób prywatnych oraz szczególne reguły takiej sprzedaży!
25 czerwca 2022
Eksport towarów na rzecz osób prywatnych i nie tylko - część 1
Dostawy towarów poza granice UE można dokonywać zarówno na rzecz firm, jak i osób prywatnych. Jednak, czy opodatkowane będą w taki sam sposób? Dowiedz się, jak rozliczyć eksport towarów na rzecz osób prywatnych i w jaki sposób go ująć w deklaracji VAT!
25 marca 2022
Dokumentacja potwierdzająca wywóz towarów a WDT
Przedsiębiorcy eksportujący towary do innych państw Unii Europejskiej często zlecają transport firmom spedycyjnym. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać dokumentacja potwierdzająca wywóz towarów, aby możliwe było zastosowanie stawki 0% VAT dla WDT!
23 października 2020
Zakup maszyny wraz z montażem z UE a podatek VAT
Zdarza się, że przedsiębiorcy zakupują urządzenia z innych państw UE. W cenę zakupu może być wliczony także montaż. Sprawdź, jak odnieść zakup maszyny wraz z montażem z UE do momentu powstania obowiązku podatkowego oraz kto stanie się płatnikiem podatku!
25 czerwca 2022
Preferencje podatkowe dla eksporterów - VAT i akcyza
Wśród przedsiębiorców, którzy mogą liczyć na preferencje podatkowe znajdują się eksporterzy. Sprawdź, jakie warunki muszą był spełnione, by zakwalifikować dostawę towarów jako eksport i na czym polegają ewentualne preferencje podatkowe dla eksporterów!
17 stycznia 2022
Stawka 0% w eksporcie - co zrobić, gdy nabywca nie odebrał towaru?
Eksport towaru może być opodatkowany preferencyjną stawką 0% VAT. Istnieje jednak szereg wymagań, których niespełnienie może wywołać utratę tego przywileju. Sprawdź, czym jest eksport towarów i czy stawka 0% w eksporcie może zostać zakwestionowana?
23 października 2020
Nietransakcyjne WNT – jaka jest podstawa opodatkowania?
Przedsiębiorcy bardzo często dokonują transakcji zagranicznych. Podczas wymiany towarów lub usług z kontrahentami z Unii Europejskiej podatnik ma do czynienia z WDT lub WNT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest nietransakcyjne WNT!
15 listopada 2021
WDT na rzecz organizacji międzynarodowych
W jaki sposób dokonać rozliczenia WDT na rzecz organizacji międzynarodowych mających siedziby lub przedstawicielstwo na terytorium UE? Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż na rzecz takich organizacji? Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule!
23 października 2020
Czy zakup publikacji elektronicznej jest importem usług?
Usługi elektroniczne to usługi świadczone drogą internetową bądź elektronicznie. Ich specyfika budzi wątpliwości co do ich rozliczania, szczególnie jeśli zakupu dokonano od kontrahenta zagranicznego. Sprawdź, jak rozliczyć zakup publikacji elektronicznej.
27 listopada 2021
Import usług na przykładach praktycznych - część 1
Zdarza się, że import usług jest trudny do właściwego zidentyfikowania podatkowego. Przyjmuje się, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał. Dowiedz się, jak postąpić, gdy import usług nastąpi z przedpłatą.
8 lipca 2022
Oddział spółki zagranicznej – jakie dane należy wykazać na fakturze?
Zdarza się , że firmy prowadzące swoją działalność gospodarczą w Polce to oddział spółki zagranicznej. Czy w takim przypadku należy ich traktować jako oddzielnych podatników ? Kto jest podatnikiem VAT i jakie dane wykazywać na fakturze? Sprawdź!
22 maja 2020
Procedura MOSS - jakie zmiany zostały wprowadzone w 2019 roku?
Czym jest procedura MOSS? Kto jest zobowiązany do stosowania procedury MOSS? Jakie obowiązki ewidencyjne i proceduralne zostały zmienione? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie zmiany w procedurze MOSS zostały wprowadzone w 2019 roku.
25 czerwca 2022
Usługi na rzeczowym majątku ruchomym a WDT
Przedsiębiorcy mają wątpliwości co do opodatkowania świadczenia usługi na rzeczowym majątku ruchomym powierzonym przez zagranicznego kontrahenta. Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie podatkiem VAT takiej usługi oraz jaką stawkę należy zastosować!
11 października 2020
Usługi na rzeczowym majątku ruchomym kontrahenta zagranicznego
Przedsiębiorcy coraz częściej wykonują usługi dla zagranicznych odbiorców, co wiąże się z trudnościami co do ich opodatkowania. Sprawdź, jak opodatkować usługi na rzeczowym majątku ruchomym kontrahenta zagranicznego dla firm oraz klientów prywatnych!
25 czerwca 2022