Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odwołanie prokurenta – wzór z omówieniem

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, która podlega ujawnieniu w odpowiednich rejestrach, w zależności od tego, kto jej udziela – czy przedsiębiorca, czy spółka prawa handlowego. Obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Sposoby udzielenia i odwołania prokury określa zarówno Kodeks spółek handlowych, jak i Kodeks cywilny. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca lub też przedstawiciele spółki chcą odwołać prokurenta? Jak powinno wyglądać odwołanie prokurenta? Odpowiedź poniżej.

Odwołanie prokurenta - wzór

Do pobrania:

Wzór odwołania prokury w spółce kapitałowej.pdf
Wzór odwołania prokury w spółce osobowej.pdf
Wzór odwołania prokury w przypadku jednoosobowego przedsiębiorcy.pdf
Wzór odwołania prokury w spółce kapitałowej.docx
Wzór odwołania prokury w spółce osobowej.docx
Wzór odwołania prokury w przypadku jednoosobowego przedsiębiorcy.docx

Odwołanie prokury w przypadku jednoosobowego przedsiębiorcy

Zgodnie z art. 1097 § 1 kc prokura może być w każdym czasie odwołana. Wygasa ona wskutek wykreślenia przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, a także ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy. Prokura wygasa również wraz ze śmiercią prokurenta.

Podobnie jak wpis prokury również wykreślenie jej z KRS czy z CEIDG ma charakter deklaratoryjny, co oznacza, że umocowanie prokurenta wygasa już z chwilą ustania prokury (np. w chwili jej skutecznego odwołania), a nie z chwilą ujawnienia tego faktu w rejestrze publicznym. Ze względu jednak na domniemanie prawdziwości danych wpisanych do KRS, osoba wpisana do rejestru jako prokurent wobec osób trzecich co do zasady jest nadal prokurentem, a więc posiada umocowanie do działania w imieniu danego przedsiębiorcy. Dlatego z punktu widzenia danego przedsiębiorcy bardzo istotne jest, w razie ustania prokury, jak najszybsze zgłoszenie odpowiedniego wniosku o wykreślenie jej z rejestru przedsiębiorców.

Odwołanie prokury w spółce osobowej

W spółkach osobowych – w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej – odwołać prokurę może każdy wspólnik mający prawo prowadzenia spraw spółki.

O ile w przypadku powołania/ustanowienia prokurenta wymagana jest zgoda wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki, to w przypadku odwołania prokurenta wystarczy oświadczenie któregokolwiek ze wspólników mającego prawo do prowadzenia spraw spółki.

W spółce partnerskiej odwołanie prokurenta występuje podobnie jak w spółce jawnej. Jeżeli w spółce partnerskiej został ustanowiony zarząd – wówczas prokurenta odwołuje zarząd.

W spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej odwołanie prokurenta wymaga zgody komplementariusza – wspólnika uprawnionego do prowadzenia spraw spółki.

Wzór oświadczenia o odwołaniu prokurenta jest tożsamy jak w spółce jawnej.

Odwołanie prokury w spółce kapitałowej

Zgodnie z art. 208 § 7 kodeksu spółek handlowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością odwołać prokurę może każdy członek zarządu.

Tożsame zasady panują zarówno w prostej spółce akcyjnej, jak i w spółce akcyjnej (art. 30064 oraz art. 371 ksh). 

Otwarcie likwidacji powoduje wygaśnięcie prokury. W okresie likwidacji nie może być ustanowiona prokura.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów