30 wyników dla tematu: skladka-zdrowotna

Artykuły:

Zasady ustalania zaliczek podatkowych dla rolników

Zmiany Polskiego Ładu dotykają również rolników. Wprowadzono nowe zasady ustalania zaliczek podatkowych dla rolników jaki zmiany w składce zdrowotnej. Sprawdź, jak wyglądają zmiany, jaki jest termin wejścia ich w życie oraz jaka jest ich podstawa prawna!

19 lipca 2022

Najem prywatny a składka zdrowotna - czy trzeba opłacać?

Tylko podmioty wskazane w ustawie mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Czy przedsiębiorca prowadzący najem prywatny zobowiązany jest do opłacania składki zdrowotnej? Najem prywatny a składka zdrowotna - najważniejsze kwestie omawiamy w artykule!

20 czerwca 2022

Składka zdrowotna w razie prowadzenia kilku firm

Składka zdrowotna z działalności nie ma stałej wysokości, ustalana jest na podstawie formy opodatkowania oraz dochodów. Co jednak w przypadku kiedy prowadzonych jest kilka firm? Czy składka zdrowotna powinna być naliczana łącznie czy osobno? Dowiedz się!

13 czerwca 2022

Składka zdrowotna z kilku działalności

Przedsiębiorcy opłacają składki ZUS. Czasami mogą być oni zwolnieni z opłacania składek społecznych. Obowiązkowa jest jednak składka na NFZ. Jak powinna być wyliczana składka zdrowotna z kilku działalności? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

2 maja 2022

Składka zdrowotna wspólnika spółki - kiedy jest obowiązkowa?

Przepisy Nowego Ładu, które obowiązują od początku 2022 roku wprowadziły rewolucje w zakresie składki zdrowotnej. Od tego roku składka zdrowotna wspólnika spółki stała się obowiązkowa. Ile wynosi podstawa składki i dla kogo jest obowiązkowa? Sprawdź!

27 kwietnia 2022

Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca?

Wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca od 2022 roku będzie bardziej skomplikowane. Wysokość składki zdrowotnej będzie zależna od dwóch czynników: przychodów przedsiębiorcy oraz przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS. Przeczytaj!

4 kwietnia 2022

Umowa zlecenie emeryta a składki ZUS

Czy umowa zlecenie zawarta z emerytem podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź!

23 marca 2022

Składka zdrowotna - kto nie musi jej opłacać?

Rozliczenia z ZUSem są obowiązkiem zarówno przedsiębiorców jak i osób prywatnych. Czy składka zdrowotna jest obowiązkowa dla wszystkich, czy może możliwe są zwolnienia z ich płacenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 lutego 2022

Ile wynosi składka zdrowotna 2022?

Ogłoszona przez GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozwala ustalić, ile wynosi składka zdrowotna 2022! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dla kogo taka informacja będzie kluczowa!

21 stycznia 2022

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które otrzymują rentę lub emeryturę, a także osób niepełnosprawnych. Jednak by skorzystać ze zwolnienia, muszą spełnić określone warunki. Dowiedz się więcej!

6 grudnia 2021

Składki na ubezpieczenie zdrowotne na ryczałcie i karcie podatkowej

W przypadku ryczałtu i karty podatkowej przedsiębiorca ma prawo przy wyliczaniu podatku uwzględnić opłacone składki ZUS. W jaki sposób i w jakiej wysokości odliczane są składki na ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź!

29 października 2021

Składka zdrowotna nadpłacona zostanie zwrócona przez ZUS

Składka zdrowotna od 2022 roku za sprawą nowego ładu nie będzie już mogła pomniejszać podatku co więcej będzie ona opłacana od dochodu. Co jeśli składka ta zostanie nadpłacona? Jak będzie można ją odzyskać? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

13 października 2021

Ulga na start dla nowego przedsiębiorcy

Konstytucja biznesu wprowadziła nowy rodzaj ulgi w opłacaniu składek ZUS dla przedsiębiorców. Na czym polega ulga na start? Ile trwa? Jak określić termin zakończenia ZUS na start? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

20 sierpnia 2021

Podniesienie składki zdrowotnej? Nowe plany rządu

Niewątpliwie od zeszłego roku potrzebne są znacznie wyższe nakłady na opiekę zdrowotną niż miało to miejsce w poprzednich latach. Doniesienia medialne sugerują plany na podniesienie składki zdrowotnej. Czy to realne? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

10 marca 2021

Składki ZUS jako koszt uzyskania przychodu

Wśród najbardziej znienawidzonych obowiązków przedsiębiorcy wymieniają opłacanie składek ZUS. Czy faktycznie są wyłącznie przykrym obowiązkiem? Niektóre składki ZUS mogą stanowić koszty uzyskania przychodów! Dowiedz się więcej o rozliczaniu składek ZUS!

14 maja 2020

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny przedsiębiorcy - czy jest możliwe?

Czy ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny jest odpłatne dla przedsiębiorcy? Czy należy je wykazać w deklaracji ZUS DRA? Sprawdź!

17 lutego 2020

Składka zdrowotna przedsiębiorcy - zwolnienie z jej opłacania

Składki opłacane do ZUS są obowiązkowe i nie ma możliwości zrezygnowania z nich w celu osiągania większych dochodów. Czy od tej reguły są jakieś wyjątki? Sprawdź, czy składka zdrowotna przedsiębiorcy może podlegać zwolnieniu z jej opłacania!

25 stycznia 2018

Nowa działalność a składka zdrowotna i jej wysokość

Składka zdrowotna w przypadku prowadzenia działalności i jednoczesnej pracy na etacie- jakie są zasady jej opłacania?

22 stycznia 2018

Umowa zlecenie - przepisy regulujące odprowadzanie składek do zus

Umowa zlecenie to zobowiązanie jednej osoby (zleceniobiorcy) do realizacji określonej pracy dla innego podmiotu (zleceniodawcy), na warunkach zawartych w umowie. W jakich sytuacjach umowa zlecenie jest oskładkowana? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

3 stycznia 2018

Składka zdrowotna małżonka może zostać odliczona od podatku

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy składka zdrowotna na ubezpieczenie zdrowotne małżonka może zostać odliczona od podatku dochodowego firmy. Okazuje się, że jest to możliwe, jednak muszą zostać spełnione pewne warunki.

9 czerwca 2015

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów