0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

36 wyników dla tematu: skladka-zdrowotna

Artykuły:

Rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu czują się zagubieni przy ustalaniu wysokości składki zdrowotnej opłacanej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak rozumieć rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej? O tym w artykule poniżej!

22 marca 2023

Roczna składka zdrowotna - zasady wyliczania

Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej mogą wyjść nadpłaty lub niedopłaty. Czy roczna składka zdrowotna pomniejszana jest o wpłaty dokonywane w ciągu roku? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat rocznych rozliczeń składki zdrowotnej!

14 marca 2023

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, które otrzymują rentę lub emeryturę, a także osób niepełnosprawnych. Jednak by skorzystać ze zwolnienia, muszą spełnić określone warunki. Dowiedz się więcej!

28 lutego 2023

Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2023 r.?

Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorcy, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zależy od osiągniętych przychodów. Czy wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca jest skomplikowane? Przekonaj się!

17 lutego 2023

Podróż służbowa prezesa a składka zdrowotna

Podróż służbowa prezesa oznacza prawo do otrzymania z tego tytułu wynagrodzenia. Jak wygląda zgłoszenie podróży służbowej prezesa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy podróż służbowa prezesa oznacza dodatkowe wynagrodzenie? Wyjaśniamy w artykule!

7 lutego 2023

Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2023 r.

Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jest kluczowe, aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Nowe przepisy diametralnie się zmieniają, a wraz z tym sposób jak powinna być obliczona składka zdrowotna. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

6 lutego 2023

Umowa zlecenie emeryta a składki ZUS 2023

Czy umowa zlecenie zawarta z emerytem podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne? Czy zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę-emeryta do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS? Sprawdź!

31 stycznia 2023

Najniższa składka zdrowotna w 2023 roku

Od wysokości minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia zależna jest najniższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Ile wynosi w 2023 roku dla przedsiębiorców wybierających opodatkowanie na zasadach ogólnych a ile dla tych na ryczałcie? Sprawdź!

20 stycznia 2023

Składka zdrowotna a zawieszenie działalności – podstawy prawne

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać tej działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności. Dowiedz się jak wygląda składka zdrowotna a zawieszenie działalności.

17 października 2022

Zmiany w składce zdrowotnej artystów i twórców - co się zmieniło?

Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorców od 2022 r zależy od przychodów i formy opodatkowania. Od lipca nastąpiły także zmiany w składce zdrowotnej artystów i twórców. Jak prawidłowo ustalić podstawę tego ubezpieczenia? Przeczytaj!

15 września 2022

Zasady ustalania zaliczek podatkowych dla rolników

Zmiany Polskiego Ładu dotykają również rolników. Wprowadzono nowe zasady ustalania zaliczek podatkowych dla rolników jaki zmiany w składce zdrowotnej. Sprawdź, jak wyglądają zmiany, jaki jest termin wejścia ich w życie oraz jaka jest ich podstawa prawna!

19 lipca 2022

Najem prywatny a składka zdrowotna - czy trzeba opłacać?

Tylko podmioty wskazane w ustawie mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Czy przedsiębiorca prowadzący najem prywatny zobowiązany jest do opłacania składki zdrowotnej? Najem prywatny a składka zdrowotna - najważniejsze kwestie omawiamy w artykule!

20 czerwca 2022

Składka zdrowotna w razie prowadzenia kilku firm

Składka zdrowotna z działalności nie ma stałej wysokości, ustalana jest na podstawie formy opodatkowania oraz dochodów. Co jednak w przypadku kiedy prowadzonych jest kilka firm? Czy składka zdrowotna powinna być naliczana łącznie czy osobno? Dowiedz się!

13 czerwca 2022

Składka zdrowotna z kilku działalności

Przedsiębiorcy opłacają składki ZUS. Czasami mogą być oni zwolnieni z opłacania składek społecznych. Obowiązkowa jest jednak składka na NFZ. Jak powinna być wyliczana składka zdrowotna z kilku działalności? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

2 maja 2022

Składka zdrowotna wspólnika spółki - kiedy jest obowiązkowa?

Przepisy Nowego Ładu, które obowiązują od początku 2022 roku wprowadziły rewolucje w zakresie składki zdrowotnej. Od tego roku składka zdrowotna wspólnika spółki stała się obowiązkowa. Ile wynosi podstawa składki i dla kogo jest obowiązkowa? Sprawdź!

27 kwietnia 2022

Składka zdrowotna - kto nie musi jej opłacać?

Rozliczenia z ZUSem są obowiązkiem zarówno przedsiębiorców jak i osób prywatnych. Czy składka zdrowotna jest obowiązkowa dla wszystkich, czy może możliwe są zwolnienia z ich płacenia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 lutego 2022

Ile wynosi składka zdrowotna 2022?

Ogłoszona przez GUS wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozwala ustalić, ile wynosi składka zdrowotna 2022! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dla kogo taka informacja będzie kluczowa!

21 stycznia 2022

Składki na ubezpieczenie zdrowotne na ryczałcie i karcie podatkowej

W przypadku ryczałtu i karty podatkowej przedsiębiorca ma prawo przy wyliczaniu podatku uwzględnić opłacone składki ZUS. W jaki sposób i w jakiej wysokości odliczane są składki na ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiadamy w tym artykule! Sprawdź!

29 października 2021

Składka zdrowotna nadpłacona zostanie zwrócona przez ZUS

Składka zdrowotna od 2022 roku za sprawą nowego ładu nie będzie już mogła pomniejszać podatku co więcej będzie ona opłacana od dochodu. Co jeśli składka ta zostanie nadpłacona? Jak będzie można ją odzyskać? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

13 października 2021

Ulga na start dla nowego przedsiębiorcy

Konstytucja biznesu wprowadziła nowy rodzaj ulgi w opłacaniu składek ZUS dla przedsiębiorców. Na czym polega ulga na start? Ile trwa? Jak określić termin zakończenia ZUS na start? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

20 sierpnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów