0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

14 wyników dla tematu: umowa-pozyczki

Artykuły:

Umowa pożyczki - czy wywołuje konsekwencje na gruncie podatku VAT?

Umowa pożyczki regulowana jest Kodeksem cywilnym. Jej stroną mogą być osoby fizyczne lub osoby fizyczna i osoby prawne. Czy umowa pożyczki opodatkowana jest podatkiem VAT? Jak rozliczyć takie zdarzenie na gruncie podatku VAT? Wyjaśniamy w artykule!

20 kwietnia 2023

PCC od niespłaconej pożyczki - czy podlega zapłacie?

Umowa pożyczki zobowiązuje pożyczkobiorcę do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy w momencie, gdy nie dochodzi do spłaty pożyczki można unieważnić umowę oraz żądać zwrotu zapłaconego PCC? Jak wygląda rozliczenie PCC od niespłaconej pożyczki?

27 marca 2023

Pożyczka udzielana rodzinie - czy należy zapłacić PCC?

Umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W poniższym artykule zastanowimy się, czy istnieję wyjątki, które pozwalają na zwolnienie od tego podatku. Sprawdź, czy pożyczka udzielana rodzinie jest zwolniona z PCC!

20 marca 2023

Umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem a spółką - jak ją zawrzeć?

Spółka osobowa może znaleźć się w sytuacji, gdzie nie będzie posiadać środków na bieżącą działalność, a instytucje finansowe odmówią kredytowania. Wówczas konieczną może okazać się umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej a spółką. Sprawdź!

8 lutego 2023

Wystawienie faktury na odsetki od pożyczki a podatek VAT

Nie ma przeciwwskazań, aby w ramach działalności udzielić pożyczki. Należy mieć jednak na uwadze, że otrzymane odsetki za zwłokę w spłacie pożyczki mogą generować zobowiązanie do zapłaty. Czy obowiązkowe jest wystawienie faktury na odsetki od pożyczki?

31 sierpnia 2022

PCC od pożyczki wypłacanej w ratach a obowiązek podatkowy

Umowa pożyczki jest czynnością prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie PCC od pożyczki wypłacanej w ratach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o ratalnej spłacie pożyczki i PCC!

10 czerwca 2022

Stawka sankcyjna PCC od ujawnionej pożyczki - ile wynosi?

Co do zasady pożyczka od osób trzecich wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdarza się, że w przypadku nieopodatkowania pożyczki może zostać nałożony podatek sankcyjny. Sprawdź, ile wynosi stawka sankcyjna PCC od ujawnionej pożyczki!

10 marca 2021

Umowa pożyczki pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a wspólnikiem. Jak ją zawrzeć, jakie są jej skutki podatkowe?

W przypadku, gdy prowadzona spółka z o.o. nie posiada środków na prowadzenie bieżącej działalności, a zewnętrze instytucje odmawiają pomocy finansowej, wtedy jedynym rozwiązaniem staje się umowa pożyczki pomiędzy spółką z o.o., a wspólnikiem. Sprawdź!

3 sierpnia 2020

Umowa pożyczki – jak prawidłowo ją zawrzeć i skutecznie egzekwować jej zwrot?

Pożyczka daje możliwość korzystania z rzeczy bądź pieniędzy niebędących własnością pożyczkobiorcy. Jakie elementy powinna zawierać oraz jak powinna być skonstruowana umowa pożyczki? Czy zawsze musi przyjąć formę pisemną? Dowiedz się więcej z artykułu!

12 listopada 2019

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy pożyczki to zażądanie przez pożyczkodawcę zwrotu udzielonej pożyczki. Wypowiedzenie umowy pożyczki jest możliwe, co do zasady, tylko w przypadku umów pożyczek zawartych na czas nieokreślony. Kiedy jeszcze jest ono możliwe?

1 sierpnia 2019

Umowa pożyczki - darmowy wzór z omówieniem

Umowa pożyczki jest umową konsensualną. Oznacza to, że dla jej skutecznego zawarcia jest potrzebne zgodne oświadczenie stron, bez żadnych dodatkowych czynności. Pobierz darmowy wzór umowy pożyczki w dwóch formatach pdf i docx.

23 stycznia 2019

Wcześniejsza spłata pożyczki - czy warto?

Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest opłacalna, czy instytucje finansowe pobierają prowizje za jej spłacenie przed terminem?

30 lipca 2018

Umowa pożyczki - wzór z omówieniem

Umowa pożyczki należy do kategorii umów konsensualnych. Oznacza to, że aby ją skutecznie zawrzeć, potrzebne jest jedynie zgodne oświadczenie stron. Dowiedz się więcej, czytając artykuł i pobierz darmowy wzór w formacie PDF lub DOCX!

24 stycznia 2018

Umowa użyczenia - co warto wiedzieć

Umowa użyczenia obejmuje nieodpłatne korzystanie z cudzego majątku, co skutkuje powstaniem przychodu u osoby biorącej użyczenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

18 września 2016

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów