0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Chodź, pomaluj mój świat - kolory w pracy a efektywność

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Europejski Urząd Statystyczny na temat średniej liczby godzin spędzanych w pracy Polska znalazła się na 4. miejscu. W naszym kraju spędza się w pracy średnio 40 godzin tygodniowo, czyli ok. 2000 godzin w ciągu całego roku. Dla porównania Duńczycy i Norwegowie w ciągu tygodnia spędzają w pracy poniżej 34 godzin, a w Holandii pracuje się tylko 30 godzin tygodniowo.

Kolory kluczem do Twojej efektywności

Powyższe dane wskazują na to, że bardzo dużo naszego czasu poświęcamy pracy. Dlatego też ważne jest to, aby zadbać o nasze dobre samopoczucie, a także koncentrację i efektywność. Badania przeprowadzane przez naukowców pokazują, że bardzo duży wpływ na naszą efektywność w pracy mają kolory. Barwy ścian danego pomieszczenia mogą nas wyciszyć, uspokoić lub pobudzić. Kluczowe jest to, aby nie przeszkadzały nam w koncentrowaniu się na wykonywaniu swoich obowiązków.

Jak kolory wpływają na naszą pracę?

Żółty - pracując w pomieszczeniu w odcieniach żółtego, czujemy się bardziej kreatywni oraz pełni inspiracji. Badania przeprowadzone przez London College potwierdzają tę tezę. Według tych badań kolor żółty sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, pełni energii i o wiele bardziej skupieni na pracy.

Pomarańczowy - pomieszczenie będące w tym kolorze pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Oprócz tego poprzez ten kolor wzrasta nasza pewność siebie.

Czerwony - poprzez przebywanie w pomieszczeniu w tym kolorze aktywuje się w nas czujność i dbałość o szczegóły. Kolor ten pomaga wykonywać nam lepiej zadania, w których ważne jest przedstawienie prawidłowych i nieprawidłowych odpowiedzi. A to wszystko za sprawą tego, że kolor ten kojarzy nam się z niebezpieczeństwem - znaki STOP, kolor długopisu nauczyciela czy kolor wozów strażackich.

Niebieski - kolor ten wpływa na kreatywne myślenie i wyobraźnię. Poprzez kojarzenie tego koloru z niebem, wodą, ciszą i spokojem czujemy się bezpiecznie, a dzięki temu uruchamiamy twórcze myślenie. Niebieski pobudza również otwartość.

Zielony - praca w pomieszczeniu w tym kolorze polecana jest szczególnie osobom spędzającym bardzo dużo czasu przed komputerem, ponieważ zielony kojąco wpływa na nasz wzrok. Ściany w tym odcieniu pomagają także uspokoić nasze nerwy.

Szary - z ankiety przeprowadzonej przez Hewlett-Packard wynika, że pracując w szarym pomieszczeniu, bardzo szybko zaczynamy czuć się znudzeni oraz przygnębieni.

Kolor wnętrza to nie tylko element dekoracyjny. Dlatego też decyzja o barwie ścian pomieszczenia przeznaczonego np. na biuro nie powinna być podejmowana pochopnie. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze kolorów kierować się umiarem i rozsądkiem oraz skorzystać z przeprowadzonych przez naukowców badań i podjąć próbę wykorzystania wpływu odcienia na podwyższenie efektywności wykonywanych działań.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów