0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co robić, gdy spada motywacja pracowników?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niezależnie od faktu, jak bardzo pracodawca by tego nie chciał - motywacja pracowników z czasem spada. Ma na to wpływ mnóstwo czynników - od atmosfery w pracy, po benefity czy premie uznaniowe. Utrzymanie motywacji pracowników jest niezwykle ważne, bo to właśnie ona napędza ich dalszego działania, dzięki niej w ludziach budzi się kreatywność, wydajność i chęć do pracy.

Brak motywacji w biurze odczuwa się bardzo szybko. Zadania wykonywane są niedokładnie i bez większego zaangażowania, pracownicy nie podejmują nowych wyzwań. Wiele firm, mogących poszczycić się sukcesami na rynku, poświęca i czas i pieniądze na motywację. Odczuwasz, że duch produktywnej pracy opuszcza Twój zespół? Sprawdź, jak podnieść motywację pracowników.

Motywacja pracowników do pracy - na pewno pieniądze?

Badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa mogą przerazić! Okazuje się, że nie więcej niż 17% pracowników wykazuje prawdziwe zaangażowanie w pracy. Dlatego też pracodawca musi się naprawdę postarać, aby zwiększyć zaangażowanie podwładnych. Jednym z najpopularniejszych i mogłoby się wydawać, najbardziej oczywistych motywatorów, są pieniądze. Oczywiście, biorąc pod uwagę obecny rynek pracy i problemy finansowe, z którymi boryka się większość Polaków, pieniądze są mile widzianą premią. Jednak badania i tutaj zaskakują - sami pracownicy bardzo rzadko wskazują pieniądze jako główną motywację do pracy. Na pierwszym miejscu bowiem stawiają atmosferę.

Premie oczywiście są niezbędne, jednak działają krótkoterminowo. Prawdziwa motywacja bierze się z warunków pracy i stosunku kierowników czy managerów do swoich pracowników. To właśnie oni powinni pozytywnie napędzać zespół, umożliwiać podwładnym rozwój zawodowy i zdobywanie nowych kwalifikacji.

Motywacja pracowników do pracy: daj im odetchnąć

Stała kontrola i rozliczanie każdej minuty w pracy może doprowadzić do tego, że pracownik poczuje się stłamszony, a co za tym idzie, jego motywacja zacznie spadać. Również w tej dziedzinie eksperci przeprowadzili badania. Jakie były ich wyniki? Okazuje się, że większa swoboda działania oraz jasno określone wymagania wobec pracowników, wpływają na ich produktywność. Mieszanka zaufania, wspólnej odpowiedzialności za projekt oraz wspólna radość z sukcesu tworzy silne więzi pomiędzy pracownikami i dobrą atmosferę, które są najważniejszymi czynnikami motywującymi.

Skupiając się na poprawieniu motywacji pracowników, manager może zapomnieć, że tak naprawdę zwykłe pochwały i dobre słowo mogą zdziałać cuda. Każdy człowiek lubi być doceniany, dlatego warto czasem zauważyć dobrze wykonaną pracę swoich podwładnych i powiedzieć im o tym.

Motywacja pracowników - jak nie przedobrzyć

Warto też pamiętać, że zbyt dużo systemów motywacyjnych wdrażanych w firmie w jednym czasie może wywołać zupełnie odwrotny efekt. Pracownicy bardzo szybko mogą się przyzwyczaić do comiesięcznych premii i dodatkowych nagród. Przez to przestaną je traktować jako bodźce motywujące, a będą przyjmowali jak coś, co jest nieodłącznym elementem pracy. W konsekwencji szybko spoczną na laurach, nie wykazując się dodatkowym zaangażowaniem w projekty.

Do coraz popularniejszych pakietów motywujących w firmach należą także:

  • pakiety medyczne,

  • pakiety sportowe,

  • bilety na wydarzenia kulturalne,

  • przedszkola przyzakładowe.

Wszystko zależy od potrzeb pracowników, dlatego trzeba ich dobrze poznać, aby móc odpowiedzieć na ich oczekiwania. Warto inwestować w swoich podwładnych, ponieważ ich wdzięczność wyrażona będzie właśnie w postaci motywacji do pracy, co wpłynie na wydajność i zaangażowanie a w szerszym kontekście - na rozwój całej firmy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów