0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czternasta emerytura w 2021 roku – kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jak poinformował opinię publiczną Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy pierwsi emeryci i renciści powinni już otrzymać wypłatę swoich trzynastych świadczeń. Od pierwszego kwietnia trzynaste emerytury i świadczenia dla rencistów powinny znaleźć się na kontach ubezpieczonych. Natomiast tutaj pojawia się pytanie, co z obiecanymi „czternastkami”? Czternasta emerytura to jedna z obietnic Prawa i Sprawiedliwości, która już niebawem zostanie zrealizowana.  

Czternasta emerytura – czy i kiedy zostanie wypłacona?

W Międzynarodowym Dniu Kobiet, tj. 8 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Ustawa z 21 stycznia 2021 roku zakłada, że dodatkowa czternasta emerytura będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.:

Czternastej emerytury czy innych świadczeń nie otrzymają osoby, których prawo do nich będzie zawieszone.

Czternasta emerytura oraz inne dodatkowe świadczenia mają być wypłacane w listopadzie 2021 roku, jednak w wyjątkowych sytuacjach do wypłat może dojść jeszcze w grudniu oraz styczniu roku 2022.
Trzynaste emerytury powinny znaleźć się na kontach świadczeniobiorców jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy.

O czternastą emeryturę nie trzeba wnioskować, zostanie ona wypłacona automatycznie wszystkim uprawnionym do tego świadczeniobiorcom.

Wysokość dodatkowego czternastego świadczenia

Czternasta emerytura może być maksymalnie równa kwocie minimalnej emerytury, która w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto.

Pełną kwotę mogą otrzymać świadczeniobiorcy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby, których świadczenia przekraczają określony limit, otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, że jeśli emerytura wynosi np. 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Wedle wstępnych szacunków zarówno czternasta emerytura, jak i inne dodatkowe świadczenia zostaną wypłacone w sumie 9,1 mln osób, w tym w pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców. 

Na ten moment rząd planuje wydać na czternaste emerytury aż 11,4 mld zł. Wypłata dodatkowych świadczeń z ZUS może w odczuwalny sposób wesprzeć budżet domowy niejednego świadczeniobiorcy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów